Jakie zamki do mebli zabytkowych?

Wybór zamka meblowego musimy uzależnić od wielu czynników – nie tylko poziomu zabezpieczenia, jakie chcemy uzyskać czy budowy mebla, ale również od jego wyglądu. Pamiętajmy, że zamki do mebli retro nie mogą być zbyt nowoczesne. Do zabytkowego biurka lub komody dopasujmy model, który nie zaburzy ich estetyki.

Aranżacja wnętrz ze starymi meblami

Ostatnio renowacja zabytkowych mebli zyskuje na popularności! To fantastyczny moment na docenienie pamiątek rodzinnych i sprawdzenie, jakiego rodzaju perełki czekają na strychach, w piwnicach lub garażach. Nie można im odmówić autentyczności i wyjątkowego wyglądu. Warto też wspomnieć, że odnawianie ich blasku to świetna przygoda, która daje bardzo dużo satysfakcji. Istnieje szansa, że niewinne próby zmiany swojego wnętrza przerodzą się w nową pasję…

Czy to oznacza, że Twoje wnętrza muszą przypominać sale muzealne? Zdecydowanie nie! Istnieje cała gama możliwości połączeń przedmiotów z różnych okresów, a tu nie zapominamy o nawet najbardziej nowatorskich formach. Eklektyzm podbija serca na całym świecie! Już nawet jeden starodawny dodatek ma szansę nadać zupełnie nowy klimat. 

Czy wiesz, że…

Styl eklektyczny unika określonych ram, pozwalając na urządzanie wnętrz poprzez kontrasty? Nie musisz się bać łączenia elementów pochodzących z różnych epok historycznych. 

Gdzie sprawdzą się zabytkowe meble?

Oprócz wprowadzania innowacyjnych kombinacji oczywiście możemy też postawić na ujednolicony styl. Weźmy pod lupę różne warianty:

  • styl prowansalski – cechuje się naturalnością podłóg i jasnymi ścianami. Pojawia się tu też lawenda, szczególnie uwielbiana w formie starannie dobranych dodatków. Myśląc o meblach, znajdziemy tu drewniane szafki, stare krzesła i retro kredensy, niejednokrotnie zabielone;

  • styl romantyczny – aby nasze wnętrza miały duszę, wcale nie potrzeba wiele. Meble z łączkami na obiciach, subtelne konsole i wspaniałe wykorzystanie kwiatów. Dla dobrego efektu czasami wystarczy postawić w holu intrygującą konsolę lub umieścić w sypialni poprzecieraną szafkę nocną;

  • styl retro – powrót do drugiej połowy XX wieku to fotele na drewnianej konstrukcji czy szafy z przesuwanymi drzwiami;

  • styl glamour – wprowadzamy tu odrobinę baroku poprzez wykorzystanie zdobionych antyków o płynnych kształtach.

A jeśli nie możesz się zdecydować, eklektyzm i styl fusion są do Twojej dyspozycji!

Jak wybrać zamek do mebli?
Jakie zamki do mebli zabytkowych

 

Jeżeli już masz pod ręką zabytkowe meble, wkrótce zobaczysz, że idealny zamek meblowy nie jest aż tak łatwy do znalezienia. Wszystko przez to, że większość produkowanych obecnie modeli nadaje się głównie do mebli nowoczesnych, które są minimalistyczne i bardzo proste. 

Porada eksperta

Zamki mogą pasować do zabytkowego wyposażenia szczególnie wtedy, gdy widzimy tylko dziurkę zamka. 

Aby uniknąć problemów z dopasowaniem zamka do naszych pamiątkowych dodatków, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • kolor zamka – pamiętajmy, że srebrne, chromowane odcienie raczej nie będą pasować do zabytkowych mebli. Wybierzmy miedź, patynę lub złoto;

  • kolor klucza – także i tu ważna jest barwa. Powinna ona odpowiadać samemu zamkowi, zatem jeśli metal jest pokryty patyną, nie decydujmy się na srebrny klucz; 

  • wielkość i kształt klucza – w przypadku zabytkowych dodatków, klucz (jak i dziurka) powinny być dość duże. Nowoczesne, małe i proste w kształcie (płaskie) klucze będą nieco zaburzały stary wygląd komody, witryny czy biurka. Tego chcemy uniknąć.

Wybór zamków meblowych ze względu na ich wygląd
Zasuwka drzwiowa GHBB 50 mm chrom

Wśród nowoczesnych modeli możemy nie znaleźć zbyt wielu zamków, które odpowiadają nam pod względem wyglądu i dopasowania. Z pewnością mądrym posunięciem będzie poszukanie ich w asortymencie retro, antykwariacie, bądź skorzystanie z oferty sprzedawców profesjonalnie zajmujących się handlem starociami. Jeśli jednak chcemy, aby zamek meblowy był sprawny, postarajmy się dopasować któryś z nowszych modeli.

Najbardziej zabytkowo będą wyglądały:

  • rygle i zasuwki – rodzaje zamków zasuwanych, które zapobiegają samoczynnemu otwieraniu się mebli. Często są złote lub wręcz zdobione i wyglądają jak wykonane przed laty;

  • zamki walizkowe – możemy wykorzystać je do szkatułek i skrzynek lub innych mebli otwieranych za pomocą pokrywy. Bywają często wykonane tak, że nawiązują swym wyglądem do stylu retro;

  • zatrzaski – zamki, których nie widać, a więc nie zaburzają wyglądu mebli zabytkowych. Dzięki nim łatwo i trwale zamkniemy drzwiczki szafek.

Jakie elementy retro wybrać do zabytkowych mebli?

Jeśli odnawiamy tego typu wyposażenie, warto dopasować do niego akcesoria, które kojarzą się z epoką czy wzmacniają styl retro, na którym nam zależy. W tej kwestii doskonale sprawdzają się artykuły mosiężne – mogą to być gałki, klamki czy właśnie zamki. Nie tylko są one bardzo solidne, funkcjonalne i wytrzymałe, ale przede wszystkim przykuwają spojrzenie każdego konesera. 

Szczególnie intrygujące są gałki do mebli, za pomocą których możemy całkowicie odmienić wygląd naszych pomieszczeń, nie wydając na to zbyt dużo pieniędzy. Występują w wielu wariantach, zaczynając od klasycznych form, poprzez modele z kwiatowymi motywami, kończąc na bardzo fantazyjnych wzorach. Podczas renowacji antyków, naszą uwagę mogą przykuć designerskie gałki kryształowe, mosiężne lub metalowe, które zwiększą też ich funkcję użytkową.