Przejdź do głównej treści

Jakie pędzle do farb olejnych?

Malowanie nie jest skomplikowaną czynnością, aby jednak wykonać je właściwie, musimy kierować się pewnymi zasadami. Poszczególne środki do pokrywania powierzchni różnią się od siebie składem i parametrami, inne są również narzędzia, którymi je nakładamy. Jakie pędzle będą najlepsze do farb olejnych?

Cechy farb olejnych

Aby zrozumieć, dlaczego należy użyć specjalnych pędzli do farb olejnych, musimy zrozumieć ich charakter. Należą do tych rodzajów emulsji i emalii, które są rozpuszczalnikowe. Stanowią w tej kwestii przeciwieństwo farb wodnych (więcej o ich różnicach przeczytamy tutaj).

Oznacza to, że nie mogą być rozcieńczane czy zmywane tak, jak zwykłe emulsje i emalie akrylowe czy lateksowe. Są rozpuszczalne jedynie w związkach organicznych, np. benzynie. Farby olejne, jak sama nazwa wskazuje, zawierają w sobie oleje, służące do przenoszenia pigmentów. Są często wykorzystywane w sztuce – do malowania obrazów.

Czy wiesz, że…?

Farby olejne są obecnie częściej nazywane ftalowymi. Należą do większej grupy produktów rozpuszczalnikowych. Oprócz nich wymienia się alkidowe i silikonowe. Farby olejne to de facto farby alkidowe modyfikowane żywicami poliuretanowymi, a najczęściej ftalowymi (obecnie), stąd właśnie ich nazwa.

pedzel_do_farby_olejnejpedzel_do_farby_olejnejpedzel_do_farby_olejnejpedzel_do_farby_olejnej

Znaczenie oleju w farbie

Jak już wiemy, w farbach ftalowych nośnikiem pigmentu jest olej. Zazwyczaj wykorzystuje się w ich produkcji: lnianego, rzepakowego i słonecznikowego. Jakie zadanie spełnia olej w farbie oprócz tego, że zawiera się nim pigment? Dzięki jego obecności emalia tworzy odporną powłokę na malowanej powierzchni, zdolną do długotrwałego wytrzymania nawet w warunkach zewnętrznych.

Farby olejne nadają się więc do malowania obiektów i elementów, które mogą być narażone na promieniowanie słoneczne i wilgoć, a także uszkodzenia. Tworzą równomierną, połyskliwą powłokę. Dzięki olejowi farba dobrze się rozlewa, wykazuje dużą elastyczność i doskonale zwilża powierzchnię – wystarczy jedna warstwa, aby dokładnie ją pokryła. Jest jednak wolnoschnąca i trudna w usunięciu (co stanowi zarazem jej wadę i zaletę), niezdolna do rozcieńczenia w wodzie. Farba olejna jest znacznie bardziej szkodliwa dla środowiska niż akrylowa, za to ich powłoka jest całkowicie odporna na zmywanie.

Pedzel_do_farb_olejnych_DiallPedzel_do_farb_olejnych_DiallPedzel_do_farb_olejnych_DiallPedzel_do_farb_olejnych_Diall

Gdzie i jakim pędzlem nakładać farbę olejną?

Znając już właściwości emalii ftalowych, możemy przystąpić do ich użycia. Zazwyczaj będziemy pokrywać nimi elementy metalowe, drewniane i plastikowe. Farba olejna doskonale nadaje się do stolarki okiennej i drzwiowej. Często skorzystamy z niej również na zewnątrz budynków – do malowania płotu, mebli czy innych elementów i obiektów. Pokrywa się nimi grzejniki żeliwne i niektóre ściany, ale nie można nakładać na świeże tynki.

Ogólną zasadą, którą powinniśmy kierować się przy wyborze pędzla do malowania farbą olejną, jest jego włosie. Nie powinno być wykonane wyłącznie z włókien syntetycznych. Do farb olejnych należy dobrać pędzle z włosiem bądź naturalnym (szczeciną), bądź mieszanym (czyli wykonanym i z szczeciny, i z włókien syntetycznych). Ze względu na charakter farb ftalowych włosie wykonane z poliestru, polipropylenu czy nylonu może ulegać zniszczeniu na skutek styczności z emaliami rozpuszczalnikowymi. Wyłącznie włosie naturalne jest odporne na ich skład chemiczny. Wielkość pędzla, a także długość szczeciny dobieramy do powierzchni, jaką pokrywamy. Poznajmy rodzaje pędzli malarskich.

pedzel_do_farby_olejnej_2pedzel_do_farby_olejnej_2pedzel_do_farby_olejnej_2pedzel_do_farby_olejnej_2