Jaki parapet wewnętrzny wybrać?
Wybór parapetu może wydawać się prozaiczny, jednak powinniśmy głęboko zastanowić się nad tym, na który ostatecznie postawić. Ten element wpłynie bowiem nie tylko na funkcjonalność przestrzeni przy oknie, ale również na wygląd pomieszczenia. Zatem dowiedzmy się, jaki parapet wewnętrzny wybrać.
Spis Treści:
- Parapety wewnętrzne – rodzaje parapetów wewnętrznych
- Jaki parapet wewnętrzny wybrać – dopasuj parapet do pomieszczenia
- Jaki parapet wybrać – zastosowanie parapetu
- Jaki parapet wewnętrzny wybrać – podsumowanie
Parapety wewnętrzne – rodzaje parapetów wewnętrznych
Na początek zastanówmy się, jakie parapety wewnętrzne masz do wyboru. Okazuje się, że w tej kategorii znajdują się różnorodne produkty, dlatego przed zakupem warto porównać ich wady oraz zalety.
Parapety do wnętrz rozróżniamy głównie ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Różnicuje je nie tylko cena i estetyka, ale również ich funkcjonalności oraz dopasowania do naszych oczekiwań.
Parapety drewniane
Pierwsza opcja, którą masz do wyboru, to parapety drewniane. Dzięki swojej uniwersalności doskonałe pasują do wnętrz skandynawskich, eko i rustykalnych, ale też do klasycznych czy boho. Drewniane parapety wewnętrzne docenisz nie tylko za estetykę, ale i jakość – są trwałe oraz odporne na obciążenia. Nie są jednak wolne od wad – ich powierzchnia może ulegać zarysowaniu, a cała struktura niszczeć pod wpływem wilgoci. Dlatego, aby zachowały piękny wygląd przez długie lata, musimy je regularnie impregnować oraz odpowiednio pielęgnować.
Parapety PCV
Kolejna popularna oraz praktyczna możliwość to parapety PCV. Są tanie i dość odporne na zniszczenie, jednak mogą pękać i łamać się pod wpływem uderzeń oraz ciężarów. Ich zaletą jest szeroka paleta wzorów i kolorów, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do stylu wnętrzarskiego oraz pozostałych mebli, jak i ozdób. Kolejna korzyść to także łatwość w czyszczeniu – do pielęgnacji parapetów PCV wystarczy miękka ściereczka z odrobiną detergentu.
Parapety kamienne
Ciekawą opcją są parapety kamienne – wyprodukowane z marmuru, granitu czy piaskowca. Są nie tylko niezwykle atrakcyjne wizualnie, ale również doskonale trwałe i odporne na wszelkie zniszczenia, a nawet ogień. Wyróżnia je też niebanalny design, który dodaje aranżacji naturalnego charakteru. Kamienne parapety bywają jednak dość zimne. Inną ich wadą jest fakt, że niektóre z nich należy impregnować i poddawać specjalnej pielęgnacji.
Parapety ceramiczne
Do wyboru masz także parapety ceramiczne – wymurowaną wnękę pod oknem możemy wykończyć płytkami ceramicznymi, które mają doskonałe właściwości wytrzymałościowe. Są też estetyczne, a do wyboru masz kafle o różnych kształtach, kolorach, fakturach czy wykończeniu.
Pozostałe parapety
Oprócz powyższych rodzajów parapetów możemy także spotkać się z ich różnymi wersjami. Dostępne są mieszane materiały np. konglomeraty czy płyty drewnopochodne i laminowane. Najważniejsze jest, aby dopasować parapet do warunków panujących w pomieszczeniu oraz naszych własnych oczekiwań.
Jaki parapet wewnętrzny wybrać – dopasuj parapet do pomieszczenia
Parapety wewnętrzne – jakie wybrać, aby były praktyczne, a jednocześnie ozdobiły wnętrze? Idealny parapet musi pasować do pomieszczenia – jego przeznaczenia, stylu, czy wielkości.
Pierwszą kwestią, którą powinniśmy rozważyć już na etapie projektowania lub wykańczania wnętrz, jest obecność różnych lub takich samych parapetów w całym domu. To nie jest łatwy wybór, ponieważ w zależności od rodzaju pomieszczenia, panują w nim inne warunki, a samą przestrzeń przy oknie inaczej eksploatujemy. Zupełnie inne uwarunkowania panują np. w kuchni czy łazience, gdzie pojawia się para wodna, a inne w salonie, w którym parapet jest elementem wystroju wnętrza. Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na cechy poszczególnych materiałów.
Musimy także pamiętać o zachowaniu spójności aranżacji. Jeśli urządzamy całe mieszkanie w jednym, prostym stylu, bez wątpienia najlepiej będzie, jeśli wybierzemy jeden rodzaj parapetu. W przypadku aranżacji boho industrialnych, skandynawskich czy rustykalnych najlepiej wyglądać będą parapety kamienne oraz drewniane. Z kolei wnętrza nowoczesne możesz wykończyć parapetami PCV bądź ceramicznymi. Zwróć także uwagę na barwy.
Parapety wewnętrzne do białych okien
Możesz wybrać ten sam odcień bieli – taki monokolor wygląda niezwykle elegancko. Z tą barwą dobrze współgra także jasne drewno, marmur ze złotymi lub czarnymi użyleniami, ale i ceramika z drobnymi, kolorowymi wzorami.
Parapety wewnętrzne do ciemnych okien
Czerń framug będzie tworzyć idealny duet z każdym odcieniem drewna, kamieniami, ale i czarnym parapetem z PVC. Takie połączenia prezentują się elegancko oraz gustownie.
Jaki parapet wybrać – zastosowanie parapetu
Skoro już wiesz, jaki parapet wewnętrzny wybrać, skupmy się jeszcze na tym, jakie są funkcje tego elementu wnętrzarskiego.
Parapety wewnętrzne mają przede wszystkim chronić przestrzeń pod oknem przed zbyt szybkim zabrudzeniem, a także zatrzymać zimno spływające od szyb oraz skierować ciepłe powietrze do wnętrza. Jednak parapety można także ciekawie zaaranżować i wykorzystać ich przestrzeń do przechowywania czy ekspozycji. Służą nam na przykład jako półki (na świece, donice, ramki ze zdjęciami, książki, wazony, lampy stojące, przyprawy kuchenne czy kosmetyki w łazience), a nawet siedziska. Z tego względu wybierajmy je tak, aby sprostały naszym potrzebom. Powinny być odpowiednio trwałe i głębokie, jeśli zechcemy urządzić z nich ławy oraz wyłożyć miękkimi poduszkami. Stawiając na nich donice z kwiatami, powinniśmy też pamiętać, że będą narażone na zabrudzenia i wilgoć, dlatego należy odsunąć je od szyby.
Jaki parapet wewnętrzny wybrać – podsumowanie
Wybór parapetu wewnętrznego to nie lada wyzwanie – do wyboru masz produkty wykonane z różnych materiałów. Dlatego przed zakupem koniecznie zapamiętaj nasze rady – weź pod uwagę nie tylko preferencje co do estetyki, ale i wielkość pomieszczenia czy jego przeznaczenie.
A gdy przyjdzie czas na zakupy, zajrzyj do Castoramy. W naszym sklepie online oraz salonach stacjonarnych znajdziesz dziesiątki trwałych i stylowych parapetów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Nie wiesz, na który się zdecydować? Nasi eksperci pomogą Ci w wyborze. Zapraszamy!
Data aktualizacji: 19.06.2024
Data aktualizacji: 11.08.2024