Przejdź do głównej treści

Jaki krzew na kwitnący żywopłot wybrać?

Szukasz rośliny, dzięki której ogrodzisz swoją posesję? Mamy dla Ciebie propozycję krzewów na żywopłot, które nie tylko pięknie się prezentują, ale również stanowią barierę ochronną przed wzrokiem obcych. Oto, jakie kwitnące krzewy na żywopłot możesz zasadzić w swoim ogrodzie.

ŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOT

Różanecznik na żywopłot

Marzy Ci się żywopłot inny niż wszystkie? Różanecznik to ogrodowy klasyk, który możesz wykorzystać do stworzenia pięknego żywopłotu. Ta roślina w zależności od odmiany raczy swoimi pięknymi kwiatami, a przy tym nie jest wymagająca w uprawie. Wystarczy jej kwaśne podłoże, półcieniste i osłonięte od wiatru miejsce oraz odrobina wilgoci. Z racji tego, że ciężko znaleźć glebę odpowiednio kwaśną, a w dodatku pełną składników odżywczych, możesz dodać do niej odrobinę obornika bądź gotowego kompostu. Co więcej, przygotowane otwory, w których umieścisz różanecznika, dobrze jest wypełnić mieszanką dla roślin wrzosowatych.

Różanecznik posadź wiosną – najlepiej w kwietniu, kiedy spada ryzyko przymrozków. Minimalna odległość między roślinami wynosi 60 cm. Umieszczone w ziemi sadzonki możesz podsypać korą, aby zabezpieczyć je przed trawą i chwastami. 

Różaneczniki przycina się wiosną przy użyciu sekatora. Regularne nadawanie mu określonego kształtu pomoże stworzyć Ci żywopłot o oczekiwanej formie. 

ŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOT

Ostrokrzew kolczasty – naturalne ogrodzenie zimozielone

Krzewy zimozielone to takie, które przez cały rok cieszą oko swoimi zielonymi liśćmi. Należy do nich ostrokrzew kolczasty, który możesz wybrać na żywopłot. Ten krzew dobrze znosi cięcie, łatwo go pielęgnować a przy tym stanowi pokarm dla ptaków. 

Ostrokrzew kolczasty rozpoczyna kwitnienie w maju i kończy w czerwcu. We wrześniu pojawiają się czerwone owoce i utrzymują się na roślinie przez całą zimę i są walorem dekoracyjnym. Z tego powodu ostrokrzew chętnie wybierany jest jako dodatek do bożonarodzeniowych stroików.

Kiedy sadzić ostrokrzew? Sadzonki ostrokrzewu najlepiej umieścić w glebie późną jesienią lub wczesną wiosną w rozstawie co 30-40 cm. Planując żywopłot, uwzględnij, że ten krzew wymaga gleby kwaśnej o odczynie (pH 4,5-6,5). Ostrokrzew zalicza się do krzewów na żywopłot szybko rosnących. Rocznie przyrasta nawet do 20 centymetrów. 

Laurowiśnia wschodnia – krzew liściasty o drobnych kwiatach

Laurowiśnia wschodnia również nadaje się na żywopłoty. To mrozoodporna roślina zimozielona w postaci krzewu, który może dorastać nawet do 6 metrów wysokości. Jej liście są grube i mają kształt elipsy. Z wierzchu są ciemnozielone i błyszczące, a od spodu – matowe. Laurowiśnia wschodnia kwitnie od maja. Jej drobne białe kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Bardzo często roślina powtarza kwitnienie na jesieni. 

Rośliny liściaste, do których należy laurowiśnia wschodnia, nie są wymagające w pielęgnacji. Do uprawy laurowiśni wschodniej potrzebujesz żyznego podłoża o odczynie lekko zasadowym. Wybierz zdrowe sadzonki, spulchnij glebę i wykop dołki co 40-50 centymetrów. Jeśli zapewnisz laurowiśni odpowiednie warunki do wzrostu, możesz liczyć na przyrost nawet do 30 centymetrów rocznie. Pamiętaj o formowaniu krzewu – już po kwitnieniu, częstym podlewaniu oraz nawożeniem organicznym np. kompostem. Do przycinania krzewu sprawdzą się nożyce ręczne lub elektryczne. 

ŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOTŻYWOPŁOT

Kolczasty żywopłot z berberysów

Niektóre krzewy na żywopłot mają kolce. To wcale nie oznacza, że nie możesz ogrodzić nimi posesji. To krzew dobrze znoszący warunki miejskie, czyli wszechobecny smog. Jest mrozoodporny i ma małe wymagania glebowe. 

Żywopłoty formowane z berberysów mają w sobie wielki urok, bowiem roślina ta występuje w wielu odmianach. Purpurowe liście z niebieskim połyskiem ma berberys ottawski. Z kolei odmiana niska o bordowych liściach to Berberys Thunberga. Sadzenie berberysu polega jedynie na umieszczeniu roślin w wykopanym dołku i obficie podlanie roślin wodą. W tym celu możesz wykorzystać wąż ogrodowy. 

Prowadząc berberys w formie żywopłotu, przeprowadzaj cięcie przynajmniej dwa razy do roku – wczesną wiosną i późną jesienią. Krzew jest odporny na choroby, choć często atakuje go mączniak prawdziwy. Jeśli zauważysz biały i mączysty nalot na liściach berberysu, koniecznie zastosuj oprysk z pestycydów. 

Żywopłot kwitnący to prywatność przed wścibskim wzrokiem, ochrona przed hałasem ulicy, a przy tym przepiękny widok przez długie miesiące. Mamy nadzieję, że już wiesz jakie rośliny wybrać. Odpowiednie stanowisko, żyzna gleba, trochę nawozu, regularne podlewanie i cięcie. Nie potrzeba wiele, aby krzewy ogrodowe stanowiły barierę trudną do sforsowania. 

Data Publikacji: 31.05.2024