Przejdź do głównej treści

Jaki grzejnik pobiera najmniej prądu? Doradzamy

Szukasz energooszczędnego, kompaktowego, dodatkowego ogrzewania do swojego mieszkania? Sprawdź dostępne grzejniki elektryczne z niskim poborem energii, poznaj ich rodzaje, cechy i zalety i wybierz opcję idealną dla Ciebie!

Jaki grzejnik pobiera najmniej prądu? Doradzamy

Szukasz energooszczędnego, kompaktowego, dodatkowego ogrzewania do swojego mieszkania? Sprawdź dostępne grzejniki elektryczne z niskim poborem energii, poznaj ich rodzaje, cechy i zalety i wybierz opcję idealną dla Ciebie!

Przejdź do następnych akapitów:

Grzejniki energooszczędne – czym się od siebie różnią?

Wiele domów i mieszkań budowanych według starego budownictwa, szczególnie apartamenty w starych kamienicach, nie utrzymują ciepła na komfortowym poziomie, bywają niedostatecznie bądź w ogóle nieocieplone. Szczególnie daje się to we znaki w sezonie grzewczym – w okresie jesieni i zimy. W dużych pomieszczeniach czy na otwartych przestrzeniach trudno jest utrzymać temperaturę na jednakowym poziomie. Klasyczny grzejnik CO nie wystarcza? Z uwagi na wygodę i koszty eksploatacji ogrzewania gazowego warto docieplić pomieszczenie grzejnikiem elektrycznym. Z troski o środowisko i zasobność portfela, zainwestuj w model energooszczędny. Jaki grzejnik pobiera najmniej prądu? Podpowiadamy! 

Zanim dowiesz się, jaki grzejnik pobiera najmniej prądu, sprawdź, w czym możesz wybierać. Istnieje kilka rodzajów grzejników elektrycznych, a dzielą się one ze względu na gabaryt, moc, sposób ogrzewania czy umieszczenia (stojące, wiszące) i możliwości podłączenia. Różnią się też budową i kształtem – są wyposażone w kółka, płaskie nóżki czy uchwyty zwiększające mobilność. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie ogrzewanie przenośne wybrać, zapoznaj się z podstawowymi wariantami przenośnych grzejników. 

 

jaki-grzejnik-pobiera-najmniej-pradu

 

Jaki grzejnik pobiera najmniej prądu – konwektorowy czy radiacyjny? 

Rozróżniamy dwie opcje ogrzewania elektrycznego pod względem sposobu wymiany powietrza: konwektorowe i radiacyjne. Aby celnie oszacować, które z nich lepiej sprawdzi się w sypialni dziecka, sypialni czy salonie, poznaj, na jakich zasadach działają grzejniki elektryczne z niskim poborem energii. 

Grzejniki elektryczne konwekcyjne

Najpopularniejsze i najczęściej stosowane rozwiązanie. Jeśli zastanawiasz się, jaki grzejnik pobiera najmniej prądu, z zamiarem wstawienia go do niewielkiego pomieszczenia, z pewnością powinieneś rozważyć ten rodzaj ogrzewania. Grzejnik konwekcyjny (inaczej zwany też konwektorowym) działa na zasadzie grawitacyjnego przepływu powietrza – chłodne powietrze napływa od dołu, jest ogrzewane przez specjalny wymiennik i unosi się ku górze. W ten prosty sposób grzejnik przenośny zapewnia domownikom komfort cieplny. 

Grzejniki elektryczne radiacyjne

Grzejniki radiacyjne to znacznie nowocześniejszy patent. Ten wariant ogrzewania działa powierzchniowo, roztaczając aurę ciepła porównywalną do rozpalonego kominka. To rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i skuteczniejsze, niż standardowy, konwekcyjny grzejnik, ale same urządzenia są droższe. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki grzejnik pobiera najmniej prądu, wiedz, że odpowiedź nie będzie jednoznaczna, gdyż zależy to od mocy i kalkulacji stosunku parametrów moc/cena. Grzejnik radiacyjny, niezależnie od mocy, będzie ekonomicznym wyjściem. 

Grzejnik elektryczny z wkładem ceramicznym 

Grzejnik elektryczny z wyglądu przypomina tradycyjny, żeliwny kaloryfer, jednak działa nieco inaczej. W urządzeniu nagrzewa się specjalny panel ceramiczny, znajdujący się we wnętrzu obudowy. Ceramika szybko się nagrzewa i długo pozostaje nagrzana. Oznacza to, że jeśli grzejnik ceramiczny był jakiś czas włączony, to po odłączeniu go od prądu nadal będzie nagrzewał pomieszczenie zmagazynowanym ciepłem. Największy pobór mocy następuje podczas uruchomienia grzejnika i procesu nagrzewania się – potem utrzymuje się on na stałym, niskim poziomie. 

Grzejnik elektryczny olejowy

Jaki grzejnik pobiera najmniej prądu? Taki, który nawet długi czas po wyłączeniu ociepla pomieszczenie. Grzejniki olejowe działają na zasadzie radiacji. W przeciwieństwie do grzejników ceramicznych potrzebują dużo czasu, aby się nagrzać i zużywają przy tym sporo energii – rozgrzany olej jeszcze dłużej niż ceramika oddaje ciepło. Na dłuższą metę bardziej ergonomicznym rozwiązaniem do codziennego korzystania jest właśnie grzejnik elektryczny olejowy. 

Termowentylator 

Termowentylator to najmniejszy ze wszystkich grzejników elektrycznych, zwany też potocznie farelką. Jego funkcjonowanie jest proste – urządzenie wydmuchuje ciepłe powietrze. Maszyna jest mała, a jej kompaktowość zwiększa mobilność. Możesz używać go wszędzie tam, gdzie chcesz na krótko uzyskać wysoką temperaturę. Termowentylator szybko się nagrzewa, ale równie prędko wychładza – wówczas temperatura w pomieszczeniu wraca do pierwotnego stanu. Najlepiej sprawdzi się w zamkniętych, małych przestrzeniach, np. w łazience. Niekoniecznie jednak nadają się do pokoju o powierzchni 16 m² czy 20 m². Najczęściej spotykane termowentylatory mają moc w przedziale od 100 do 700 W. 

Zastanawiasz się jaki grzejnik pobiera najmniej prądu, a przy tym jest najtańszym ogrzewaniem przenośnym? Koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą przenośnych piecyków i grzejników. Najtańsze będą grzejniki z termostatami i programatorami czasowymi. Takie urządzenia, ze względu na swoją moc, przydadzą się w małych pomieszczeniach domowych, ale okażą się też przydatne w warsztatach, pracowniach, kioskach, małych sklepach i zapleczach. 

 

jaki-grzejnik-pobiera-najmniej-pradu

 

Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu? 

Wciąż nie masz pewności, jaki grzejnik pobiera najmniej prądu? Najbardziej energooszczędnym, ergonomicznym rozwiązaniem w większości przypadków jest grzejnik olejowy lub ceramiczny. Są one najwydajniejsze nawet po wyłączeniu, kiedy w ogóle nie pobierają prądu. Ten uniwersalny wybór sprawdzi się w większości przypadków, co nie znaczy, że we wszystkich. By idealnie ocenić, jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu, oblicz  moc grzejnika w stosunku do powierzchni docelowego pomieszczenia. Przyjmuje się umownie, że na każdy m² pokoju o maksymalnej wysokości 2,8 m powinno przypadać co najmniej 85 W. 

Zainwestuj w grzejniki elektryczne z niskim poborem energii i zadbaj o to, by już nigdy nie zmarznąć w sezonie jesień-zima. Zapomnij o zmarzniętych stopach czy dłoniach, weź ulubioną książkę, zaparz herbatę i ciesz się idealnym wieczorem! 

 

Data publikacji: 04.02.2022