Przejdź do głównej treści

Jak zrobić prysznic bez brodzika?

Rozważając montaż kabiny prysznicowej bez brodzika, musisz pamiętać o kilku istotnych aspektach. Sprawdź, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, oraz jakie są zalety i wyzwania związane z takim rozwiązaniem.

Kabina bez brodzika

Spis treści:

Kabina prysznicowa bez brodzika – o czym pamiętać zanim podejmiesz decyzję?

Nawet jeśli podejmiesz decyzję o kabinie bez brodzika, niestety nie wszędzie można ją zamontować. Przed zaprojektowaniem swojej łazienki, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpłynąć na jej ostateczny kształt. Warto wiedzieć jak zrobić prysznic bez brodzika, aby ocenić, czy łazienka spełnia wszystkie wymagania.

Kabiny prysznicowe bez brodzika najlepiej zaplanować już na etapie budowy. Jeśli jesteś w trakcie budowy własnego domu, pomyśl o odpowiednio grubym stropie. Całą instalację możesz wówczas poprowadzić w jego wnętrzu. Jeśli jednak chcesz jedynie wyremontować lub odświeżyć swoją łazienkę, zastanów się, czy kabina prysznicowa bez brodzika jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Jej montaż wymaga odpowiednio wyprofilowanej podłogi. Wiąże się to z kuciem już istniejących płytek, a nawet podłoża pod nim. Warto wiedzieć, że wszystko to wymaga sporego nakładu finansowego. Jej montaż z pewnością będzie się bardziej opłacał przy generalnym remoncie łazienki, gdzie i tak wszystko należy zacząć od podstaw.

Przygotowanie miejsca i wybór właściwego rozwiązania

Prysznic bez brodzika ma wiele zalet. Jest świetnym rozwiązaniem w przypadku małych łazienek. Dzięki niemu możesz zagospodarować niemal każdy kąt swojej łazienki. Kształt prysznica podlega wielu modyfikacjom w zależności od potrzeb. Możesz wybrać prysznic kwadratowy, trójkątny lub prostokątny, ponieważ nie ogranicza Cię brodzik. W połączeniu z przesuwnym wejściem pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać niewielką przestrzeń. Ponadto kabina bez brodzika otoczona szybami nie przytłoczy łazienki. Stanie się niemal niewidoczna, co optycznie powiększy pomieszczenie.

Do zamontowania prysznica możesz wykorzystać istniejącą wnękę. Równie dobrze możesz dobudować ściankę, która skutecznie odgrodzi kabinę od reszty łazienki. Tutaj jednak pamiętaj, aby wnęka była dostatecznie duża i zapewniała odpowiednią ilość światła. W tym rozwiązaniu mogą pomóc Ci także luksfery – pustaki szklane, które przepuszczają światło.

Zastanów się także nad wyborem drzwi prysznicowych. Do wyboru masz drzwi klasyczne otwierające się na jedną stronę lub wahadłowe. Możesz wybrać także drzwi przesuwne bądź całkowicie z nich zrezygnować. Tak zwane prysznice walk-in są ostatnio bardzo popularne. Prysznic bez brodzika od łazienki odgradza tylko jedna szyba. Dzięki temu stanowi niemal integralną jej część, wtapiając się w jej ściany. Tworzy to fantastyczny efekt wizualny. Rozwiązanie to jest także bardzo pomocne, gdy z łazienki korzystają dzieci lub osoby niepełnosprawne.

W stworzeniu tego typu strefy kąpielowej pomoże Ci kabina prysznicowa walk-in Beloya 120 cm chrom/transparentna, która charakteryzuje się szkłem o zwiększonej grubości. Bez problemu zamontujesz ją w prawo- lub lewostronny sposób. Optymalna wysokość zapobiega rozpryskiwaniu wody podczas korzystania z natrysku, natomiast specjalna powłoka sprawia, że na powierzchni ścianki nie powstanie kamienny osad. W naszej ofercie znajdziesz także węższe warianty tego modelu, które pozwolą Ci dopasować element do aranżacji Twojej łazienki.

Jeżeli zależy Ci na stworzeniu skuteczniejszej osłony przed rozpryskującą się wodą, zwróć uwagę na podwójny segment 80+45 cm. Nie musisz obawiać się, że zgięta ścianka będzie utrudniać wejście do kabiny lub jej opuszczanie. Krótszy panel jest ruchomy w zakresie 180 stopni, dzięki czemu możesz go uchylić w dowolną stronę, umożliwiając sobie wygodne przejście.

Kabina bez brodzika

Wybór odpływu

W czasie planowania montażu kabiny warto wybrać odpowiedni system odpływowy. W tym wypadku musisz wziąć pod uwagę zarówno możliwości konstrukcyjne łazienki, jak i wielkość prysznica czy efekty wizualne. Obecnie najbardziej popularnymi rozwiązaniami są odpływ punktowy lub liniowy.

  • Odpływ punktowy składa się z syfonu, który montuje się w podłodze i kratki instalowanej na poziomie posadzki. Istnieje możliwość pokrycia odpływu płytką, co zredukuje jej widoczność niemal do minimum. Odpływy punktowe montowane są zwykle pośrodku kabiny prysznicowej. To wymaga zaplanowania dwuprocentowego spadku podłogi po każdej ze stron odpływu. Ten rodzaj odpływu jest stosunkowo niewielki, co wpływa na jego możliwości zbierania wody. Na dużej powierzchni warto zainstalować dwa odpływy, aby uniknąć zalania podłogi.

  • Odpływy liniowe mają większą powierzchnię odbioru wody. Można je montować przy ścianie lub na granicy kabiny prysznicowej. Tu również należy zapewnić spadek w kierunku odpływu, ale tym razem tylko z jednej lub z dwóch stron. Na system odwodnienia liniowego składają się: kanał prysznicowy, wbudowany w podłogę i ruszt na poziomie płytek. Jeśli mamy mało miejsca na odpływ z zachowaniem spadu, warto wybrać odwodnienia liniowe o kompaktowej konstrukcji – kanał prysznicowy jest zintegrowany z syfonem. Wówczas całość ma grubość ok. 8 cm, zamiast standardowej wynoszącej 12 cm.

W przypadku, gdy strefa natryskowa ma dużą powierzchnię, zaleca się zamontowanie dwóch odpływów łukowych (zmniejszamy w ten sposób prawdopodobieństwo zalania). Istnieje także odpływ boczny. Wówczas cały system kanalizacyjny montuje się w ścianie i zapewnia po całości prysznica odpowiedni spad. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku, gdy grubość podłogi nie pozwala na zainstalowanie innego rozwiązania. Płyty kartonowo-gipsowe pozwolą w dość prosty i szybki sposób ukryć w ścianie zarówno odpływ prysznica, jak i cały panel natryskowy. Pamiętaj jednak, że ze względu na wysoką wartość wilgotności powietrza w łazience, do zabudowy tego pomieszczenia wykorzystaj wodoodporne płyty oznaczone literą H.

Przy wyborze odpowiedniego odpływu należy pamiętać, aby był wydajniejszy niż bateria natryskowa. Wówczas zyskujesz pewność, że całość wody wpłynie bezpiecznie do kanalizacji.

Zadbaj o bezpieczeństwo – izolacja przeciwwilgociowa

Prawidłowa izolacja przeciwwilgociowa zabezpiecza nie tylko Twoją łazienkę przed przedostaniem się wilgoci pod płytki, ale także niższą kondygnację przed zalaniem. Jest to niezwykle ważny etap montażu prysznica bez brodzika.

Dziś na podłogę najczęściej kładzie się tradycyjną warstwę uszczelniającą (papa, powłoka bitumiczna) lub folię z żywic syntetycznych tzw. folię w płynie, która jest rozwiązaniem mniej pracochłonnym i szybszym. Powinno się ją nakładać na suchą powierzchnię betonu za pomocą pędzla lub szpachlą. Kolejno nakładamy warstwy aż do uzyskania dwumilimetrowej grubości.

Krawędź odpływu liniowego należy zabezpieczyć specjalnym kołnierzem z polipropylenu. Inne miejsca szczególnie narażone na zalanie, takie jak krawędzie ścian i podłóg oraz miejsca wychodzenia rur ze ściany, można zabezpieczyć specjalną taśmą uszczelniającą. Przed położeniem płytek warto również zabezpieczyć ścianę pod natryskiem preparatem uszczelniającym bądź taśmami.

Kabina bez brodzika

Układamy płytki!

Przy wyborze odpowiednich płytek warto pamiętać o dwóch zasadniczych kwestiach. Montaż odpływu pod kabinę bez brodzika wymaga dwuprocentowego spadu. Aby to osiągnąć, duże płytki będzie należało odpowiednio przyciąć, co może wpłynąć na pogorszenie efektu wizualnego. Mniejsze płytki mają już większą możliwość pokrycia wyprofilowanej podłogi. Płytki typu mozaika pozwolą na całkowite ukrycie spadu. Mogą stać się świetnym rozwiązaniem szczególnie w odpływie punktowym, który wymaga tzw. spadu kopertowego, czyli z czterech stron.

W przypadku odpływu liniowego płytki powinny wystawać ponad ruszt na około 2 mm. Ponadto warto pamiętać, aby płytki pod prysznic były antypoślizgowe. Źle dobrany gres po zalaniu wodą może stać się bardzo śliski i niebezpieczny. Płytki antypoślizgowe zazwyczaj oznaczane są symbolem R9 do R13. Tego rodzaju kafelki warto ułożyć nie tylko pod natryskiem, ale również na całej powierzchni podłogi. Aby wyróżnić strefę kąpielową, użyj elementów ozdobnych lub płytek w innym odcieniu.

Ważny jest także odpowiedni dobór kleju i fugi. Oba produkty muszą mieć właściwości wodoodporne. W przypadku kabin bez brodzika najlepszym wyborem jest fuga wykonana z żywicy epoksydowej. Jest elastyczna, nie kruszeje i zapewnia zabezpieczenie przed wilgocią o stuprocentowej skuteczności. Niestety jest produktem droższym od zwykłej fugi wodoodpornej.

Wielki finał – montaż kabiny bez brodzika

Teraz już wiesz, jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika. Najważniejsze etapy montażu zostały już opisane. Na sam koniec zostaje tylko zainstalowanie szyb odgradzających kabinę. Tutaj z pewnością przyda się instrukcja producenta. Każda szyba umieszczona jest w aluminiowej ramie, a także wyposażona w specjalne uszczelki i zawiasy. W zależności od producenta może być wymagane wywiercenie odpowiednich otworów w ramach aluminiowych w celu odpowiedniego dopasowania szyb. Na sam koniec pozostaje zamontowanie uchwytu.

Jeśli Twój wybór padł na model kabiny walk-in, wystarczy zamontować jedną szybę na stałe. Wówczas czas poświęcony na instalację skraca się o montaż zarówno uchwytów, jak i zawiasów. Ścianki z naszej oferty wyróżniają się wyjątkowo łatwym montażem, który wykonasz samodzielnie. Dodatkowo większość modeli typu walk-in możesz zainstalować na prawą lub lewą stronę – zależnie od Twoich potrzeb.

Renowację łazienki warto dopieścić poprzez zastosowanie innowacyjnej formy natrysku. Sprawdź system podtynkowy Omnires Parma czarny i przekonaj się, jak nowocześnie może wyglądać Twoja strefa kąpielowa. Wysoka estetyka tego rozwiązania wynika z ukrycia baterii w ścianie – pojedyncze elementy systemu natryskowego, które są wyeksponowane, wyglądają niezwykle elegancko i pasują do każdego stylu aranżacji łazienki.

Po całym procesie renowacji nie pozostaje nic innego jak radość z ciepłej, relaksującej kąpieli w odnowionej łazience. Sprawdź, co jeszcze dla Ciebie przygotowaliśmy, by pomóc Ci stworzyć dom Twoich marzeń - zobacz nasze porady o dekoracji wnętrz!

Data aktualizacji: 02.09.2024