Jak zminimalizować hałas w domu?
Nawet w nowoczesnych budynkach możemy spotkać się z problemem uciążliwych hałasów, które docierają do naszego domu z zewnątrz. Najlepiej pomyśleć o tym na etapie budowy, jednak później również możemy sobie z nim poradzić. Istnieje kilka niezbyt skomplikowanych sposobów na wygłuszenie mieszkania, które sprawią, że hałasy przestaną utrudniać nasze życie.
Uciążliwe dźwięki mogą mieć różne pochodzenie. W blokach i kamienicach wiążą się z hałasami za oknem oraz tymi dobiegającymi zza ściany. Dochodzić do tego mogą odgłosy urządzeń mechanicznych (windy, klimatyzacji), a także dźwięki wytwarzane przez mieszkańców w innej części domu. To sprawia, że trudno odpocząć nam po ciężkim dniu pracy, o zdrowym śnie już nie wspominając.
W przypadku, gdy jesteśmy na etapie projektowania lub budowy domu, problem ewentualnych hałasów powinniśmy przedyskutować z architektem lub budowlańcem, który zaproponuje odpowiednie udogodnienia. Dzięki zastosowaniu właściwych materiałów i rozwiązań technicznych unikniemy w przyszłości problemu przedostawania się hałasów do domu.
Izolacja
Jeżeli jesteśmy już posiadaczami swoich czterech kątów i dotyka nas opisywany problem, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić izolację okien i drzwi, bowiem to z uwagi na ich nieszczelność mogą do środka przenikać w nadmiernym stopniu niechciane dźwięki. W przypadku ich defektu należy wymienić uszczelki. Natomiast gdy posiadamy okna starego typu, powinniśmy zastąpić je nowymi, które posiadają większą zdolność tłumienia hałasów.
Problemem mogą okazać się również różnego rodzaju szczeliny w ścianach, które możemy wypełnić pianką poliuretanową lub zaprawą murarską, co powinno zniwelować uciążliwość odgłosów.
Wielość naszym sojusznikiem
Jeżeli dźwięki nie są intensywne, w wyciszeniu mieszkania pomóc nam może odpowiednia dekoracja wnętrza. Im więcej miękkich materiałów – firanek, wykładzin, tapicerowanych kanap i foteli z grubych tkanin, tym w większym stopniu niechciane odgłosy będą pochłaniane. Pomocne okazują się również tapety lub panele na ścianach, które zwiększają ich grubość i tym samym skuteczniej odbijają falę dźwiękową. W przypadku tapet bardziej chropowata faktura zwiększa skuteczność tłumienia dźwięków.
Wyciszenie
Gdy problem jest poważniejszy, rozwiązaniem mogą okazać się prace remontowe, które zwiększą izolację akustyczną naszego domu. Zastosowanie podwieszanego sufitu wypełnionego wełną mineralną w znaczący sposób poprawi odporność akustyczną pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Podobne rozwiązanie możemy zastosować w przypadku ścian. Tego rodzaju panele mogą być stosowane także na ich fragmentach, co sprawi, że staną się również ciekawym elementem wystroju wnętrza. Skuteczna ścianka powinna mieć przy tym co najmniej 7 cm grubości.
Innym skutecznym sposobem jest użycie specjalnych mat tłumiących, które możemy umieścić na ścianie, a także na podłodze. Z zewnątrz mają formę dekoracyjną, więc pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale także estetyczną. Prostym rozwiązaniem jest także naklejenie na ścianę płyt z korka technicznego, który skutecznie pochłania fale dźwiękowe oraz drgania.
Kolejnym pomysłem jest zastosowanie specjalnych trójwymiarowych paneli dekoracyjnych. Są ekologiczne i lekkie, ponieważ wykonane są z włókien kokosowo-palmowych. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, które ponadto coraz częściej polecają projektanci nowoczesnych wnętrz.
Zdrowie
Skuteczne wygłuszenie mieszkania lub tylko jednego pokoju, w którym odpoczywamy, może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Przebywanie w mieszkaniu, w którym nie możemy się wyciszyć może skutkować wieloma zaburzeniami i chorobami, dlatego warto – jeżeli to konieczne – zminimalizować hałas w naszym domu.
Data aktualizacji: 20/03/2024