Izolacja akustyczna podłogi - jak wyeliminować hałas kroków i dźwięki uderzeniowe
Izolacja akustyczna może znacząco podnieść komfort korzystania z pomieszczenia z laminowanymi podłogami – dzięki niej odgłosy kroków i uderzeń nie będą zakłócać ciszy w Twoim domu. W wyciszeniu podłogi może Ci pomóc zastosowanie właściwego podkładu pod panele – który z nich warto wybrać?
Spis treści:
- Z jakim rodzajem hałasu mamy do czynienia w domu?
- Jak wykonać izolację akustyczną podłogi?
- Jaki rodzaj podkładu najlepiej tłumi dźwięki?
Z jakim rodzajem hałasu mamy do czynienia w domu?
Użytkownicy posadzki wykonanej z paneli laminowanych mogą mieć do czynienia z 3 rodzajami hałasu:
- hałas powietrzny – wywoływany przez rozmowy w pomieszczeniach oraz urządzenia stereo;
- hałas kroków – powstaje na skutek chodzenia po posadzce. Rozchodzi się przede wszystkim w pomieszczeniu, w którym powstaje;
- hałas uderzeniowy – zwany także materiałowym, może powstawać na skutek upadania przedmiotów na posadzkę lub przesuwania po niej ciężkich mebli. Co ważne, dźwięki uderzeniowe przenikają przez strop i są słyszalne w pokoju znajdującym się poniżej. Aby wyciszyć ten rodzaj hałasu powinniśmy zamontować panele na odpowiednim podkładzie, który wytłumi drgania.
Jak wykonać izolację akustyczną podłogi?
Właściwości akustyczne podłogi zależą od 2 czynników: konstrukcji części nośnej i jej masy, a także od dodatkowej warstwy izolacyjnej. Skutecznym rozwiązaniem problemu z uciążliwym hałasem jest stworzenie podłogi pływającej, złożonej z warstwy sprężystej i dociążającej. Najczęściej wykorzystuje się ją w szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej, w których wymagana jest idealna cisza.
Czy wiesz, że… Stopień redukcji hałasu mierzy się przy pomocy specjalnie opracowanych metod badawczych. Ich wynik w przy dźwiękach uderzeniowych (IS – Impact Sound) podaje się w decybelach. W przypadku dźwięku kroków (RWS - Reflected Walking Sound) jest on przedstawiany procentowo. |
Pomieszczenie możemy także wygłuszyć, montując panele laminowane na specjalnych matach lub podkładach przeciwdrganiowych. W wyciszaniu pomieszczenia najlepiej sprawdzi się materiał o niskiej sztywności dynamicznej, który skutecznie odetnie wibracje, niwelując oba rodzaje hałasu. Przy pomocy podkładu możemy uzyskać średnie wyciszenie na poziomie 30%.
Jaki rodzaj podkładu najlepiej tłumi dźwięki?
W roli akustycznej izolacji pomieszczenia, która ochroni zarówno przed dźwiękami uderzeniowymi, jak i odgłosami kroków, najlepiej sprawdzą się następujące rodzaje podkładów:
- podkład poliuretanowo-mineralny (PUM) – najlepiej sprawdzi się w wygłuszaniu hałasu kroków – jego skuteczność wynosi nawet do 28%. Świetnie sprawdzi się także w przypadku posadzki z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ dobrze przewodzi ciepło;
- podkład z ekstrudowanego polistyrenu (XPS) – przy grubości wynoszącej od 2 do 4 mm zapewnia redukcję dźwięków uderzeniowych na poziomie 19 dB. Pomoże nam również wyrównać drobne nierówności podłoża. Ten rodzaj podkładu pod panele laminowane nie sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego – może obniżyć poziom emisji ciepła do pomieszczenia;
- podkład z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) – cechuje się niewielką grubością. Przy jego pomocy dość dobrze wytłumimy wszystkie rodzaje hałasów.
Data publikacji: 07.11.2017
Data aktualizacji: 24.08.2024