Jak zamontować panele ścienne krok po kroku
Ułożenie paneli ściennych stanowi jedną z możliwości wykończenia ścian w naszych wnętrzach. Do ich zalet należy przede wszystkim łatwy montaż, który przy pomocy podstawowych sprzętów możemy wykonać sami. Prezentujemy krok po kroku, w jaki sposób zamontować panele ścienne i co będzie nam do tego potrzebne.
Spis treści:
Potrzebne materiały
Aby zamontować panele ścienne, będziemy potrzebowali, poza samymi panelami, następujących akcesoriów:
- łaty – czyli drewniane listwy, które przymocowane do ściany stworzą konstrukcję nośną dla paneli,
- uchwyty montażowe – dzięki nim przymocujemy panele do lat. Powinniśmy dobrać je odpowiednio do materiału, z jakiego wykonane są wybrane przez nas panele. Wśród nich wyróżniamy uchwyty montażowe:
- początkowe, służące do zamontowania pierwszego panelu,
- jednostronne, których używamy do zamontowania pozostałych paneli,
- listwy przypodłogowe – posłużą do zakrycia miejsc złączenia paneli z podłogą,
- listwy maskujące – mocowane pod sufitem do zamaskowania szczeliny między nim a panelami.
Potrzebne będą także wkręty z kołkami rozporowymi oraz narzędzia takie jak: piła, wkrętarka, kątownik, wyrzynarka, młotek, poziomica oraz ołówek i gwoździe.
Wstęp – montaż łat
Zanim będziemy mogli zająć się wykańczaniem ściany panelami, musimy przygotować odpowiedni stelaż z łat. Pamiętajmy, że jego wygląd zależy od tego, w jakim układzie chcemy zamontować panele – pionowym, poziomym czy ukośnym. Jeśli panele będziemy układać pionowo, łaty montujemy w poziomie. Gdy panele będą w poziomie, łaty mocujemy w pionie, a dla układu ukośnego paneli montujemy również ukośny stelaż z łat, będący jego lustrzanym odbiciem. Poniższa instrukcja przedstawia, w jaki sposób zamontować panele pionowe:
Krok 1. Łaty dolna i górna powinny zachować odstęp od podłogi i ściany wynoszący 3-5 cm. Odległość pomiędzy poszczególnymi listwami powinna natomiast wynosić ok. 50-60 cm. W narożnikach ścian zaznaczamy ołówkiem punkty, w których będą przymocowane listwy i łączymy je ze sobą za pomocą sznurka, tworząc linie równolegle.
Krok 2. Każdą z listew powinniśmy przyciąć do długości 80-100cm i przymocować do ściany, używając odpowiednich wkrętów. Aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza, pomiędzy końcami poszczególnych łat zachowujemy ok. 2 cm odstępu. Odległości te przesuwamy w kolejnych rzędach listew względem siebie.
Rozwinięcie – montaż paneli
Gdy konstrukcja z łat jest już gotowa, możemy przystąpić do montowania paneli, pamiętając o wcześniejszym odpowiednim przycięciu.
Pierwszy panel
Krok 3. Do listwy znajdującej się mniej więcej w połowie ściany mocujemy uchwyt początkowy, który pozwoli na zamontowanie pierwszego panelu w odległości 1,5 cm od ściany.
Krok 4. Płaską krawędź panela, czyli jego pióro, wsuwamy w uchwyt początkowy, natomiast krawędź z rowkiem (czyli ze wpustem) montujemy uchwytem jednostronnym. Korzystając z poziomicy sprawdzamy, czy nasz panel znajduje się w idealnym pionie. Jeżeli tak, na listwie wzdłuż niego zaznaczamy miejsca montażu kolejnych uchwytów początkowych.
Krok 5. Zdejmujemy panel i przybijamy uchwyty gwoździkami.
Kolejne panele
Gdy nasz pierwszy panel znajduje się już na swoim miejscu, rozpoczynamy mocowanie kolejnych.
Krok 6. We wpust pierwszego elementu wsuwamy pióro kolejnego, a od strony jego wpustu mocujemy uchwyty jednostronne. Podobnie postępujemy z pozostałymi panelami.
Na podłodze układamy podkładkę, np. drewnianą, która pozwoli na zachowanie ok. 1,5 cm odległości pomiędzy panelem a podłogą, co ograniczy ryzyko wypaczania się paneli.
Zakończenie – montaż elementów wykończeniowych
Gdy zakończyliśmy montaż paneli, pozostaje nam jedynie zamaskować ich widoczne i nieestetyczne łączenia w narożnikach i przy styku z podłogą i ścianami.
Krok 7. Listwy przypodłogowe mocujemy na metalowe zaczepy lub korzystamy z plastikowych profili, które przykręcamy do paneli za pomocą wkrętów.
Do zamaskowania narożników i miejsc połączeń używamy specjalnych łączników.
Krok 8. U podstawy sufitu przyklejamy listwy maskujące. Możemy także przybić je gwoździami bez łebków.
Data publikacji: 11.12.2015
Data aktualizacji: 01.08.2024