Jak zamontować ogrodzenie panelowe?
Płot, niezależnie od rodzaju, daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala na zachowanie prywatności. Dodatkowo tworzy ochronę przed kurzem czy hałasem dobiegającym z ulicy. Wybór ogrodzenia posesji to inwestycja na wiele lat. Jeśli przymierzasz się do wytyczenia granic swojego domu, weź pod uwagę kilka ważnych aspektów.
Wybór odpowiedniego ogrodzenia w dużej mierze podyktowany jest bezpieczeństwem. Płot ma Cię uchronić przed nieproszonymi gośćmi oraz dziko żyjącymi zwierzętami. Wybierz więc solidną konstrukcję – trudną do przerwania, przedziurawienia, czy też prześlizgnięcia się pod nią.
Brama panelowa Polbram Steel Group 2D 400 x 150 cm oczko 5 x 20 cm ocynk
Płot powinien również współgrać z elewacją domu. Dobrze dobrane ogrodzenie, doskonale podkreśli jej charakter. W innym przypadku aranżacja posesji może zostać przytłoczona.
Wpływ na decyzję o wyborze konkretnego ogrodzenia, powinna mieć także trwałość materiału oraz stopień trudności montażu przęseł. Jeśli zależy Ci na szybkim i samodzielnym zmontowaniu obramowania posesji, wybierz panele ogrodzeniowe (druciane). To zyskująca na popularności alternatywa dla drewnianych płotów czy ogrodzeń z siatki. Taki rodzaj płotu jest łatwy w montażu i świetnie współgra z otoczeniem.
Jak zrobić płot z paneli ogrodzeniowych? Wskazówki i gotową instrukcję montażu (krok po kroku) zawarliśmy w tym artykule. Co jeszcze w nim znajdziesz? Przede wszystkim podstawowe informacje o płocie z paneli ogrodzeniowych. Opowiemy Ci też o materiałach, z których może powstać Twoje ogrodzenie. Dowiesz się nie tylko, jak zamontować płot panelowy, ale także co przygotować przed rozpoczęciem pracy.
Montaż paneli ogrodzeniowych – jakie wybrać?
Estetyczny wygląd oraz łatwy i nieskomplikowany montaż – tak w skrócie można określić zalety paneli ogrodzeniowych. Materiał ten coraz chętniej wybierany jest jako płot na prywatnych posesjach. Bardzo często wykorzystuje się go też do otoczenia obiektów firmowych czy publicznych. Ten rodzaj płotu jest na tyle uniwersalny, że można go wykorzystać także do ogrodzenia całego osiedla. Jak zamontować ogrodzenie panelowe na własnej posesji?
Montaż paneli ogrodzeniowych jest łatwy, bo konstrukcję tworzą elementy prefabrykowane. W zasadzie musisz je tylko odpowiednio połączyć. Jak zamontować płot panelowy? Gotowe elementy wystarczy tylko przymocować do solidnie zamontowanych słupków. Nie ma konieczności dociągania materiału, jak w przypadku konstrukcji z siatki (która bardzo przypomina ogrodzenie panelowe). W ten sposób, panel po panelu, powstaje ogrodzenie.
Panel ogrodzeniowy Polargos Sparta50 153 x 250 cm oczko 5 x 20 cm ocynk antracyt
Poszczególne elementy, połączone w zamkniętą całość, tworząc stabilną konstrukcje. Co jeszcze charakteryzuje taki rodzaj płotu?
To przede wszystkim nowoczesny, solidny, a także uniwersalny materiał, który pasuje do budynków i ogrodów, urządzonych w wielu stylach. Panele występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Jeśli nie znajdziesz odpowiedniego koloru, a wybierzesz na przykład panele ogrodzeniowe druciane, możesz je swobodnie pomalować. Dobrze zamontowany płot z paneli jest bezpieczny. Taki rodzaj ogrodzenia jest łatwy i tani w budowie oraz naprawie – nie musisz wymieniać całego płotu, a jedynie uszkodzone przęsło.
Jak zostało już wspomniane, ogrodzenie panelowe ma w zasadzie gotową formę. Ty musisz ją tylko odpowiednio ułożyć i połączyć. Na rynku dostępne są różne typy przęseł. Poszczególne rodzaje ogrodzeń dzieli m.in. rodzaj materiału, z którego zostały zrobione. To z kolei przekłada się na stopień trwałości (odmienny materiał nie wpływa znacząco na montaż płotu panelowego). Jakie rodzaje paneli ogrodzeniowych masz do wyboru?
-
Stalowe
To jedne z popularniejszych rodzajów paneli ogrodzeniowych. Charakteryzuje je wyjątkowa trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Materiał jest pokryty powłoką antykorozyjną, dzięki czemu nie szkodzą mu zmienne warunki pogodowe. Przęsła mogą być także lakierowane proszkowo lub specjalnie ocynkowane, dzięki czemu stają się jeszcze trwalsze.
Takie ogrodzenie jest ażurowe, dlatego idealnie nada się do posadzenia roślin pnących, które oplotą go i stworzą w ten sposób naturalny, zielony parawan. W celu zwiększenia prywatności posadź również tuje.
-
Drewniane
Ten rodzaj ogrodzenia jest bardziej elegancki od wersji stalowej, ale mniej trwały. By płot długo Ci służył, konieczna jest jego regularna impregnacja.
-
Betonowe
Na rynku dostępne są także elementy, pozwalające na stworzenie ogrodzenia betonowego z prefabrykowanych paneli. Ten rodzaj materiału jest najbardziej lity i pozwoli Ci w pełni zadbać o Twoją prywatność. Możliwa jest także instalacja płotu betonowego z prześwitami.
Montaż płotu panelowego – jak przygotować się do tego zadania?
Montaż paneli jest na tyle prosty, że dobrze zaplanowaną pracę skończysz nawet w ciągu jednego lub dwóch dni, i to bez pomocy fachowca. Jak montować ogrodzenie panelowe druciane?
Panele ogrodzeniowe mocuje się do słupków. By konstrukcja była stabilna, musisz podmurować elementy wbite w ziemię. Beton możesz wylać na całej długości płotu (ten zabieg wzmocni i uszczelni konstrukcję), ale nie jest to konieczne, jeśli wybrałeś ogrodzenie z lekkich paneli drucianych.
Co przygotować do montażu płotu panelowego? Na liście powinny znaleźć się następujące rzeczy:
-
rozrobiony beton,
-
słupki montażowe wraz z nakładkami,
-
panele ogrodzeniowe,
-
śruby,
-
złączki,
-
obejmy (startowe, pośrednie, narożne),
-
łopata,
-
poziomica,
-
metr,
-
sznurek z drewnianymi patykami,
-
drewniane wsporniki.
Przed przystąpieniem do budowy płotu, rozplanuj ustawienie słupków i układ paneli. Standardowa długość przęsła wynosi 2,5 m. Jeśli okaże się, że na końcu ogrodzenia, nie zmieści się element o fabrycznej długości, możesz go przyciąć. Dobrze, by minimalna długość skróconego elementu wynosiła 1 metr.
Jak zamontować ogrodzenie panelowe?
Teren, na którym postawisz płot, musi być czysty. Usuń więc kamienie, gałęzie, czy pozostałości po budowie. Jeśli podłoże jest nierówne, rozwiąż i ten problem. Gdy dobrze przygotujesz teren, zacznij budować płot. Jak montować ogrodzenia panelowe druciane?
Krok 1:
Przy pomocy sznurka wyznacz prostą linię, według której zbudujesz płot. Odmierz długość przęsła i drewnianym patykiem zaznacz miejsce, w którym zamontujesz pierwszy i drugi słupek.
Krok 2:
Weź do ręki łopatę i w miejscu montażu słupków, wykop dziury o głębokości 60 cm.
Krok 3:
Do pierwszego wgłębienia włóż słupek montażowy (na środku) i wlej beton. Masa nie powinna się wylewać poza dołek. Poziomicą skontroluj ustawienie słupka i zabezpiecz go z dwóch stron drewnianymi wspornikami, tak, by podczas wiązania betonu słupek się nie przemieścił.
Krok 4:
Gdy masa stężeje, przymocuj do słupka pierwsze druciane przęsło. Panel dopasuj do fabrycznie wykonanych otworów i połącz elementy obejmą.
W następnej kolejności połącz drugi koniec przęsła z kolejnym słupkiem. Umieść złączoną konstrukcję w wykopanym wcześniej otworze i zabezpiecz ją betonem. Czynność powtarzaj, aż do stworzenia całego obramowania posesji. Pamiętaj o odpowiednim doborze obejmy:
-
początkową umieść na pierwszym i ostatnim panelu całego ogrodzenia,
-
pośrednią połącz przęsła ustawione w jednej linii,
-
narożną zamontuj w narożnikach.
Podsumowanie
Ogrodzenie panelowe to nowoczesny rodzaj płotu. Konstrukcja jest solidna, trwała, i prosta w montażu (nie potrzebujesz pomocy specjalisty). Taki płot łatwo dopasować do aranżacji ogrodu czy elewacji domu. Dostępne na rynku panele są zrobione m.in. z drewna lub betonu, ale najpopularniejszym rodzajem są te, wykonane z drutu.
Jak montować ogrodzenie panelowe? Po oczyszczeniu terenu, w odpowiednich miejscach wykop dziury, w których umieścisz słupki montażowe. Ustabilizuje je betonem, a gdy materiał zwiąże, przymocuj panele. W ten sposób wykonaj całe ogrodzenie.
Montaż płotu z paneli ogrodzeniowych jest naprawdę łatwy. Samodzielnie wykonana praca zajmie Ci zaledwie jeden lub dwa dni. By mieć pewność, że dobrze ustawisz słupki i ogrodzenie, zobacz film, w który prezentujemy, jak krok po kroku zamontować druciane panele ogrodzeniowe.