Klej do kamienia dekoracyjnego – jak przykleić kamień do ściany?
Jeżeli masz w planach kamienną aranżację wnętrza, przyda Ci się, klej do kamienia dekoracyjnego. Bez niego ani rusz! Kamień to uniwersalny materiał – stosuje się go na elewacjach i we wnętrzach mieszkań. Jego montaż jest niezwykle prosty i nie przekracza możliwości zaprawionego w bojach majsterkowicza-pasjonata. Oto jak wygląda kolejność prac przy montowaniu kamienia dekoracyjnego do ściany.
Klej do kamienia dekoracyjnego, czyli czym kleić kamień dekoracyjny gipsowy?
Zamarzyła Ci się ściana wykonana w całości z kamienia dekoracyjnego? Potrzebować będziesz do tego odpowiedniego materiału, np. kamienia ozdobnego lub płytek elewacyjnych gipsowych oraz właściwego kleju do klejenia kamienia. Zwróć uwagę, aby był elastyczny i odpowiednio gęsty. Bardzo ważne jest także, żeby był w stanie utrzymać ciężkie elementy na ścianie.
Klej do kamienia dekoracyjnego dość szybko wiąże. Dlatego staraj się szybko działać. Jeżeli nie chcesz samodzielnie pracować z gipsowymi bloczkami i obawiasz się, że stworzona przez Ciebie konstrukcja nie będzie wystarczająco mocna, możesz zlecić fachowcom układanie kamienia dekoracyjnego gipsowego. Cena takiej usługi zależy od powierzchni, którą chcesz ozdobić. Przyjmuje się, że robocizna za układanie 1 m2 kamienia to koszt około 50 zł. Do tego musisz doliczyć konieczne materiały.
Wybierając klej do kamienia dekoracyjnego, zwróć także uwagę na jego kolor. Najlepiej sprawdzi się klej biały. Szare kleje mogą powodować przebarwienia na surowcu, którym ozdabiasz ścianę.
Jeżeli zamierzasz okładać ściany zewnętrzne, czy to elewację, czy murki w ogrodzie, koniecznie kup klej, który będzie odporny na zmieniające warunki atmosferyczne. Powinien być on mrozoodporny i wytrzymały w warunkach wilgoci.
Montaż kamienia dekoracyjnego – klej do kamienia dekoracyjnego to podstawa!
Jak poprawnie przeprowadzić montaż kamienia dekoracyjnego na ścianie. Trzymaj się ustalonych kroków, a cała procedura powinna przebiec bez problemów.
Przygotowanie do pracy
Po zakupie kamienia dekoracyjnego (warto zaopatrzyć się w około 10% materiału więcej, by mieć pewność, że nie zabraknie nam go tuż przed zakończeniem prac związanych z jego montażem) i przewiezieniu go do domu, wraz z nim powinny zagościć następujące preparaty:
-
klej do płytek gipsowych lub mrozoodporny do powierzchni kamiennych, najlepiej od tego samego producenta,
-
fuga – opcjonalnie, w zależności od wzoru kamienia do ułożenia,
-
impregnat do powierzchni gipsowych lub kamiennych.
Przygotuj też narzędzia. Potrzebne będą Ci:
-
miara pozioma,
-
druciana lub ryżowa szczotka,
-
papier lub folia do ochrony powierzchni podłogi,
-
paca z zębami,
-
piła do drewna lub szlifierka kątowa z tarczą do cięcia kamienia,
-
listwa poziomująca,
Przygotowanie do układania kamienia ozdobnego
Na podłodze rozłóż papier ochronny lub folię. Kamień ozdobny lub imitujące go, wykonane z gipsu płytki z niezwykle twardą oraz odporną na uszkodzenia mechaniczne i termiczne powłoką układaj na ścianach uprzednio do tego przygotowanych. Ich powierzchnia powinna zostać oczyszczona, a wcześniej pozbawiona wszelkich pozostałości po tapecie czy farbach.
Po odpyleniu ścian, na przykład za pomocą odkurzacza, zagruntuj je, a jeśli pracujesz na gruncie gipsowym, czynność tę przeprowadź dwa razy. Po 24 godzinach przytwierdź tuż nad podłogą listwę poziomującą, dzięki której rzędy ozdób będą ułożone prosto i symetrycznie.
Układanie kamienia dekoracyjnego
W przypadku kamienia ozdobnego ważne jest, by już na wstępie prac otworzyć wszystkie opakowania, w jakich dotarł on do Twojego domu. Będziesz z każdego z nich, po kolei, brać po jednej gipsowej płytce i układać jedną obok drugiej. Dlaczego? Specyfika wytwarzania płytek gipsowych imitujących kamień pozwala na uzyskiwanie nieco odmiennej kolorystyki w każdej z partii materiału. Aby więc Twoja dekoracja nie była miejscami zdecydowanie ciemniejsza i jaśniejsza, zmieszaj ze sobą elementy z różnych kartonów. Tak uzyskasz ciekawe wzory układania kamienia dekoracyjnego.
Płytki układaj od dołu. Każdą z nich dokładnie, za pomocą szczotki drucianej lub ryżowej, oczyść z gipsowego nalotu od wewnętrznej strony, po czym nałóż na nią klej. Rób to pacą z zębami. Pokryj co najmniej 80% powierzchni. Tak przygotowany element przytwierdź do ściany, lekko poruszając nim na boki i dopasowując do sąsiadującej z nim płytki. Ułożenie każdego nowego rzędu dekoracji kończy sprawdzenie poziomu. W razie konieczności jego skorygowania użyj klinów z tworzywa sztucznego, które usunąć możesz po wyschnięciu kleju.
Do cięcia płytek układanych w okolicach narożnika używaj piły do drewna. Jeśli pracujesz na zewnątrz i kładziesz kamień ozdobny na elewacji, używamy kleju mrozoodpornego i szlifierki kątowej do cięcia, wyposażonej w tarczę tnącą do kamienia.
Zakończenie prac
Wszelkie przypadkowe zabrudzenia pochodzące od kleju usuwaj na bieżąco. Po ułożeniu dekoracji odczekaj podany przez producenta czas i chroń ułożoną powierzchnię przed uszkodzeniami oraz złymi warunkami atmosferycznymi – najczęściej trwa to od 1 do 15 dni. Następnie ścianę zaimpregnuj, co możesz zrobić za pomocą specyfiku w aerozolu. Dzięki tej czynności Twoja nowa warstwa dekoracyjna będzie bardziej odporna na działanie wody pochodzącej z deszczu czy śniegu, a na jej powierzchni nie będą pokazywały się nieestetyczne wykwity. Ściana ozdobiona tego typu dekoracją nabiera zupełnie nowego charakteru.
Jak ułożyć kamień dekoracyjny? Kup klej do kamienia dekoracyjnego i do dzieła!
Prawdziwy kluczem do sukcesu przy układaniu kamienia dekoracyjnego na ścianach jest wybranie odpowiedniego kleju! Elastyczne spoiwo, które będzie w stanie utrzymać ciężar płytek gipsowych czy prawdziwego piaskowca na murze to podstawa. Podczas układania płytek skup się na tworzeniu unikalnego wzoru – naturalne płytki mogą mieć odmienną kolorystykę. Wszystkie akcesoria, materiały oraz narzędzia potrzebne do układania kamienia na ścianie znajdziesz na Castorama.pl.
Data aktualizacji: 20/05/2024