Jak zamocować dekorację z blachy
Blacha jako element dekoracyjny jest w naszych wnętrzach spotykana od niedawna. Dotychczas kojarzyła się ze sterylną czystością i z tego względu znalazła zastosowanie w aranżacjach loftów i we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym. Jak zamocować blachę, by efekt był zgodny z naszymi zamierzeniami?
Aby blacha w urządzanych przez nas wnętrzach prezentowała się jako dopasowana aranżacja, powinniśmy wybrać jej odpowiedni wygląd – tutaj mamy do wyboru blachę gładką, ryflowaną i satynowaną. Pierwsza z nich jest charakterystyczna – śliska, odbijająca światło niczym lustro, zimna z wyglądu. Ryflowana tłumi odbicia świetlne i łatwiej zadbać o jej czystość – pojedyncze krople wody nie są widoczne na niej tak, jak na arkuszach blachy gładkiej. Jednak wzór z wytłoczeń, jaki jest widoczny, może zepsuć efekt dekoracyjny. Pomiędzy tymi dwiema możliwościami sytuuje się blacha satynowana, która świetnie pasuje do stylu high-tech i do eleganckich, stylowych wykończeń.
Na koszt naszej dekoracji będzie miał wpływ również wybór materiału, który uatrakcyjni przestrzeń nad blatem kuchennym, na schodach lub w innym miejscu, gdzie zdecydujemy się go wyeksponować. Do wyboru mamy stal nierdzewną, kwasoodporną, aluminium i miedź. Ta ostatnia z racji swojej ciepłej barwy nie będzie korespondować z zimnym wizerunkiem loftu, ale znaleźć może zastosowanie w innych aranżacjach, na przykład w rustykalnej kuchni, obok miedzianych wnętrz patelni, garnków czy mosiężnego okapu.
Blachę sprzedaje się w arkuszach, jednak jej zamocowanie bezpośrednio na ścianach, chociaż oczywiście jest możliwe, może uwypuklić wady i nierówności na nich, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z arkuszami cienkimi. Dlatego decydując się na przymocowanie arkusza, możemy rozważyć jedną z następujących propozycji:
- panele z płyty wiórowej pokryte blaszanymi arkuszami – montuje się je bezpośrednio do ścian. Ważne, by na łączeniach blaszanej powierzchni z innymi materiałami uszczelnić jej brzegi. Jeśli zdecydujemy się na tego typu ozdobę w kuchni, a nasz wybór padnie na stal nierdzewną, pamiętajmy, że co prawda będzie ona odporna na korozję spowodowaną wodą, ale inne substancje (na przykład kwasy zawarte w soku owoców) mogą spowodować rdzawe, miejscowe ślady. Dlatego do tego miejsca warto wybrać inny materiał, na przykład aluminium. Panele można mocować do ściany za pomocą kleju montażowego i wkrętów. Te ostatnie szczególnie okazale prezentują się w stylu loft, w którym wszelkiego rodzaju elementy architektoniczne nie są ukrywane, ale odwrotnie – eksponowane.
- montowane na ścianie profile, w które wsuwa się blaszane arkusze. To rozwiązanie będzie szczególnie przydatne wtedy, gdy konieczna będzie wymiana materiału, który wybierzemy do aranżacji pomieszczenia. Jeśli wystrój naszego lokum co jakiś czas zmienia się nie do poznania, profile będą gotowe na przyjęcie nowej dekoracji ściany, dopasowanej do aktualnego wizerunku wnętrza.
Data publikacji: 03.12.2015