Jak zabezpieczać podłogi i schody drewniane przed zniszczeniem?

Decyzja o wyłożeniu drewnem powierzchni intensywnie eksploatowanych oznacza wybór odpowiedniego, trwałego i wytrzymałego surowca, a także uwzględnienia konieczności jego odpowiedniego zabezpieczenia przed przedwczesnym zniszczeniem. Jednym ze sposobów ochrony powierzchni jest zastosowanie maty ochronnej. Czym się charakteryzuje taki materiał i dlaczego warto go użyć?

Schody drewniane

Spis treści:

Ochrona drewna – nie tylko impregnacja

Zastosowanie drewna jako materiału pokrywającego posadzkę wymaga jego zabezpieczenia przed szybkim niszczeniem, utratą koloru, uszkodzeniami mechanicznymi. Służy temu przeprowadzona głęboko pod powierzchnią desek impregnacja, a także wybór jego wykończenia – lakieru, oleju lub wosku. Jednak nawet najskuteczniej ochronione drewno narażone jest na zużywanie, zwłaszcza jeśli pokrywa często użytkowaną powierzchnię. W tym samym stopniu co drewnianych desek czy parkietu dotyczy to paneli podłogowych oraz zdobywających sobie coraz większą popularność płytek samoprzylepnych z PCV.

Świeżo odnowiona podłoga utrzyma efekt nowości na długo, jeśli w miejscach szczególnego zagrożenia jej struktury zdecydujemy się na wykonanie dodatkowej ochrony. Jak to zrobić skutecznie, a jednocześnie nie rezygnować z jej widoku, przykrywając ją na przykład chodnikiem albo wykładziną?

Mata ochronna i jej zalety

Przywołany wyżej sposób ochrony powierzchni, jakim jest jej odseparowanie przed ostrymi elementami jest skutecznym rozwiązaniem, ale pozbawi posadzkę uroku i efektu nowości, jeśli jej część zostanie przykryta materiałem wykładzinowym. Wyjściem z tej sytuacji, a jednocześnie rozwiązaniem problemu dodatkowego zabezpieczenia jest mata ochronna.

Materiały jej wykonania to polipropylen i poliwęglan, przewyższające swoją trwałością i odpornością na zarysowania PCV. Maty mogą mieć powierzchnię półprzezroczystą lub całkowicie transparentną. Zastosowanie pierwszej z nich pomoże nam uniknąć powstawania oślepiających refleksów w pomieszczeniu wypełnionym naturalnym światłem, natomiast zupełnie przezroczysta powłoka położona na posadzce będzie niemal niewidoczna, przez co wzór wykończenia podłogowego z rysunkiem słojów i kolorystyką drewna będzie doskonale widoczny. Tania, lekka i łatwa w transporcie mata jest natychmiast gotowa do położenia w wybranym miejscu.

Zabezpieczenie podłogi i schodów

Pod obrotowym fotelem

Różne wymiary mat podłogowych umożliwiają nam dopasowanie odpowiedniej wielkości do na przykład okolic biurka, przy którym przesiadujemy. Ponieważ najczęściej towarzyszy nam w tym miejscu komputer, w naszych domowych wnętrzach zagościł jeden ze sprzętów znanych z biura, który znacznie ułatwia czynności wykonywane przed ekranem komputera – fotel obrotowy. Jego zaletą jest możliwość ruchu na kółkach zamocowanych u jego podstawy. Wadą – materiał wykonania kółek, które najczęściej odlane są z twardego tworzywa sztucznego, a powierzchnia krawędzi, którymi stykają się z podłogą, nie jest pokryta jakimkolwiek materiałem amortyzującym. Co więcej – jeśli kółka działają sprawnie, łagodnie przyjmują kierunek ruchu fotela, natomiast jeśli ich łożyska się zatrą lub obrotowa część zostanie zablokowana, oznacza to zarysowanie podłogi ostrą krawędzią podczas ruchu fotela.

Aby oszczędzić naszej podłodze takiego zagrożenia, warto ją wyposażyć w półmatową lub przezroczystą osłonę. Materiały wykonania mat, zarówno poliwęglan, jak polipropylen, są wystarczająco wytrzymałe na tego typu urazy i bez szkody na swojej powierzchni przyjmą na siebie te i inne uszkodzenia, jakim w przeciwnym razie musiałaby być poddana posadzka. Maty są również cienkie i mają odpowiednio zaokrąglone brzegi, by zniwelować niebezpieczeństwo potknięcia się o ich krawędź.

… i na stopniach schodów

Powyższe zalety warto było wykorzystać również w innych miejscach w domu narażonych na zarysowania i uszkodzenia powierzchni. Dopóki na przeszkodzie stała sztywność transparentnej osłony, zabezpieczenie nie opuszczało podłogi jako jedynego miejsca zastosowania. Sytuacja ta uległa zmianie po zmianie struktury polipropylenu i poliwęglanu maty na bardziej elastyczną i po pokryciu spodniej strony warstwą kleju.

Tym sposobem maty trafiły również na drewniane schody, gdzie zabezpieczają krawędzie i powierzchnie poszczególnych stopni. Nawet jeśli nie zajmują całych ich powierzchni i umiejscowione są jedynie w centralnej części każdego schodka, ich krawędzie nie odznaczają się na tle stopni. Pamiętajmy, że aby uzyskać taki efekt, należy wcześniej skutecznie oczyścić powierzchnię każdego ze schodów z osobna.

Data publikacji: 31.08.2012

Data aktualizacji: 08.08.2024