Przejdź do głównej treści

Jak zaaranżować praktyczną małą łazienkę? Zobacz porady

Przekonaj się, że nawet niewielkie domowe pomieszczenie sanitarne może być komfortowe, funkcjonalne, a także piękne. Poznaj triki wykorzystywane przez projektantów wnętrz i skorzystaj z pomysłów na gotowe aranżacje.

pralka

Spis treści:

Wyzwanie, które warto podjąć

Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, które mają jasno określone przeznaczenie i podstawowe wyposażenie. Musisz w niej znaleźć miejsce przede wszystkim na umywalkę, lustro, misę WC oraz wannę lub prysznic. To dzięki tym urządzeniom, w komfortowych warunkach zadbasz o swoją codzienną pielęgnację i wykonasz zabiegi higieniczne. Z jednej strony to tak niewiele, z drugiej aż tyle. Projekt staje się bowiem wyzwaniem, gdy okazuje się, że całą niezbędną ceramikę i armaturę musisz zmieścić na niewielkim metrażu.

Projekt małej łazienki jest o tyle trudny, że liczy się w nim każdy centymetr. Tu nie ma miejsca na przypadek. Musisz dokładnie przemyśleć i rozplanować układ wszystkich sprzętów. Zrobić to w taki sposób, aby wnętrze było funkcjonalne oraz komfortowe. Sztuką nie jest ustawienie poszczególnych urządzeń sanitarnych obok siebie, ale zrobienie tego z zachowaniem minimalnych przestrzeni wolnego miejsca wokół nich. To wprost przełoży się na Twoją wygodę.

Wyzwanie to jednak opłaca się podjąć, bez względu na stopień jego trudności. Efekt prac jest naprawdę warty wielu godzin poświęconych na przygotowanie szkicu wnętrza. Musisz wiedzieć, że szczegółowy plan, z poprawnie ściągniętymi wymiarami wnętrza i wyposażenia, to klucz do sukcesu podczas remontowania czy wykańczania niewielkiej przestrzeni. Im będzie bardziej dokładny, tym mniejsze ryzyko pomyłki.

Zanim zaczniesz zmieniać swoje inspiracje w realną koncepcję, musisz też wiedzieć, że projekt małej łazienki może być zjawiskowy, wykonany kreatywnie i bardzo oryginalny. Dzięki urządzeniom wielofunkcyjnym stworzysz sobie niezwykle funkcjonalne i „pojemne” wnętrze - nawet wtedy, gdy zastanawiasz się jak urządzić małą łazienkę 3m2. Poznaj inne sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni i triki, dzięki którym nawet najmniejsze wnętrze stanie się funkcjonalne i atrakcyjne.

łazienka

Jak zaaranżować małą łazienkę - zasady, które musisz znać

Rozpoczynając prace związane z projektowaniem łazienki o niewielkich wymiarach, staraj się wybierać jak najwięcej elementów mocowanych na ścianach. Dzięki większej ilości miejsca na podłodze pomieszczenie wyda się większe. Przeglądając inspiracje na małe łazienki szukaj też rozwiązań, które pomogą Ci maksymalnie wykorzystać każdą przestrzeń - m.in. powierzchnię drzwi czy strefę przy toalecie. Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę, projektując niewielkie pomieszczenie sanitarne? Poznaj 7 trików pomocnych przy aranżowaniu małej łazienki, dzięki którym będzie ona funkcjonalna, komfortowa i piękna.

1. Utrzymaj łazienkę w jasnych odcieniach

Barwa jest siłą wnętrza. Może je przytłoczyć lub uprzytulnić. Odpowiednia gra kolorów pomoże Ci uzyskać efekt większego metrażu i wyższego sufitu. Które kolory zastosować, aby stylowo wykończyć małe łazienki w bloku? Aranżacje utrzymaj w jasnej, mlecznej lub pastelowej gamie kolorystycznej. Postaw na biele i beże, wszelkie odcienie niebieskiego i fioletowego, a także jasne szarości. Jak żadne inne nadadzą łazience lekkości i sprawią, że wyda się większa.

Jesteś fanem ciemnych odcieni, więc zastanawiasz się jak urządzić małą łazienkę 3m2 z użyciem czerni czy grafitu? Ciemnych powierzchni użyj na podłodze i na suficie, przy zachowaniu jasnych barw na ścianach. Niewielkie pomieszczenie zyska w ten sposób charakter i wyrazistość. Inne rozwiązanie polega na przełamaniu ciemnych kolorów jasnymi: wprowadź je w formie poziomych pasów o szerokości przynajmniej dwóch płytek (powinny się one znaleźć na przeciwległych ścianach).

2. Użyj dużych kafli

Płytki ceramiczne na ścianie i podłodze, to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów na zaaranżowanie łazienki. Za ich wyborem przemawia m.in. łatwość utrzymania w czystości i duże możliwości aranżacyjne. Wybierać możesz wśród różnorodnych wzorów, dekorów i rozmiarów glazury. Jakimi płytkami pokryć małe łazienki w bloku?

Aranżacje niewielkich wnętrz dobrze wypełnić dużymi taflami płytek ceramicznych. Wbrew pozorom nie są one przeznaczone wyłącznie do przestronnych pomieszczeń. Duże płytki nadadzą głębi nawet małym łazienkom. I choć w małym wnętrzu łatwiej jest ułożyć niewielkie elementy bądź mozaikę, takie rozwiązanie zwykle optycznie zmniejsza przestrzeń. Z tego samego powodu dekoratorzy radzą unikać wzorzystych płytek i listew dekoracyjnych z ornamentem, czyli tzw. dekorów (ich wyeksponowanie stwarza wrażenie chaosu i nieporządku).

3. Im jaśniej, tym lepiej

Po wyborze koloru ścian wiele osób skupia się na poszukiwaniach idealnego wyposażenia, zapominając jeszcze o doborze odpowiedniego oświetlenia. W efekcie ciemność wnętrza, szczególnie tego bez dostępu do okna, rozprasza jedynie jedna, centralna lampa, a reszta pomieszczenia zostaje niedoświetlona. Co musisz zrobić, żeby nie powielić tego błędu?

Oczywiście najlepsza sytuacja to ta, gdy we wnętrzu masz dostęp do światła dziennego i właśnie zastanawiasz się jak urządzić małą łazienkę z oknem. W ciągu dnia możesz wtedy korzystać z naturalnego oświetlenia, które pomoże Ci podczas wielu zabiegów kosmetycznych. Niestety większość łazienek, szczególnie tych w blokach, nie ma dostępu do okna. Jak dobrać oświetlenie do takiego wnętrza?

W aranżacji małej łazienki, pozbawionej dostępu do światła dziennego, postaw na lampy o chłodnej barwie. Dzięki nim ściany optycznie się oddalą, dając wrażenie przestrzeni w łazience. Efekt większego wnętrza wzmocnisz stosując dwa rodzaje światła: górne i boczne, np. poprzez symetryczne zamontowanie odpowiedniego oświetlenia nad umywalką. Nie zapomnij też doświetlić lustra.

4. Duże lustro to Twój as w rękawie

Szklana tafla w łazience nie musi służyć wyłącznie zabiegom pielęgnacyjnym. Odpowiednio umiejscowione lustro doskonale wpływa na optyczne powiększenie przestrzeni. Odbija światło dzienne, które wpada przez szyby oraz doskonale rozprowadza w pomieszczeniu blask emitowany przez lampy.

Gdzie umieścić lustro? Najczęściej wisi ono nad umywalką. Zamocuj je na takiej wysokości, abyś widział w nim przede wszystkim głowę i szyję - optymalnie od 150 do 180 cm nad ziemią, ale nie niżej niż 120 cm. Szklaną taflę zawieś też nad wanną, na całej długości ściany. W ten sposób wpłyniesz na optyczne powiększenie wnętrza. W małej łazience świetnie sprawdzają się też szafki z lustrami.

5. Dobrze przemyśl wybór sprzętu i wyposażenia

Kompletując wyposażenie łazienki sprawdź nowinki technologiczne. Ciekawe rozwiązania, związane z montowaniem ceramiki i armatury oraz nowoczesne, wielofunkcyjne urządzenia, pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać dostępny metraż łazienki. Co dokładnie sprawdzi się w małym, domowym pomieszczeniu sanitarnym?

Zwróć uwagę przede wszystkim na elementy montowane podtynkowo. Specjalne stelaże, ukryte z niewielkiej zabudowie, przede wszystkim kojarzone są z miskami WC. Zbiornik toalety i cała instalacja pozostaje ukryta, dzięki czemu powierzchnia sprawia wrażenie jednolitej, a co za tym idzie - większej. Dostępne są również miski ustępowe specjalnie przeznaczone do małych łazienek (mają pionowy odpływ, dzięki temu można je zamontować bliżej ściany niż tradycyjne).

Pod tynkiem schowasz też stelaż i instalację umywalki lub bidetu oraz zamontujesz elementy prysznica. W ten sposób na widoku pozostaną jedynie potrzebne części ceramiki i armatury. To pozwala uniknąć wrażenia chaosu we wnętrzu.

Jak wybrać umywalkę? Minimalne wymiary małej ceramiki, ale jeszcze spełniającej wymagania funkcjonalności, mają 45 cm szerokości i 40 cm głębokości. Dobrym pomysłem będzie też wybór umywalki nablatowej - ustaw ją na szafce, a zyskasz dodatkowe miejsce do przechowywania.

Wanna czy prysznic - co zamontować w małej łazience? Każde rozwiązanie będzie dobre. Oczywiście pierwszy wybór pada przeważnie na kabinę prysznicową. I nie ma się czemu dziwić - jest wąska, wysoka i nadaje się na przykład do zagospodarowania wnęki. Do małej łazienki wybierz modele z przesuwnymi drzwiami lub te w systemie walk-in. Powiększenie wnętrza uzyskasz też wybierając półokrągłą, przezroczystą kabinę, najlepiej z przesuwanymi drzwiami (umieść ją w rogu pomieszczenia). Jeśli łazienka dodatkowo jest wąska, to najlepsze miejsce na prysznic znajdziesz między dwoma węższymi ścianami.

Wbrew pozorom niewielka wanna też zmieści się w małej łazience. Szczególnie, że najkrótsze modele mierzą 100 cm długości i są szerokie na 70 cm. Dobrym wyborem będzie model z parawanem, łączący funkcje dwóch urządzeń kąpielowych.

6. Znajdź funkcjonalny układ wnętrza

Gdy podejmiesz już decyzję co do wyposażenia łazienki, pamiętaj że meble i sprzęty musisz jeszcze odpowiednio rozplanować. To istotny etap, od którego zależy funkcjonalność wnętrza. Ceramika sanitarna i meble nie mogą być ustawione przypadkiem ani stłoczone - ważne jest zachowanie minimalnej przestrzeni wokół nich i przed nimi. Takiej, która umożliwi sprawne korzystanie z całego wyposażenia łazienki. O czym warto pamiętać?

  • Haczyki na ręczniki umieść blisko strefy kąpielowej. Ułatw sobie do nich dostęp i nie wieszaj ich dalej niż 80 cm od natrysku.

  • Aby swobodnie korzystać z wanny, potrzebujesz pozostawić przed nią 70 cm wolnej przestrzeni. W przypadku prysznica czy umywalki zachowaj minimalnie 80 cm.

  • Zastanawiasz się ile wolnej przestrzeni pozostawić wokół toalety? Po jej bokach wystarczy 20 cm, ale przed miską WC zostaw o wiele więcej miejsca - 40 cm.

  • Na swobodę ruchów w łazience wpływa też wolna powierzchnia na środku pomieszczenia. Potrzebujesz min. 100 cm przestrzeni do swobodnego poruszania się czy wycierania rąk.

7. Doceń rolę szafek

W małej łazience unikaj dużej ilości dodatków i lepiej postaw na minimalizm. Przybory toaletowe czy kosmetyki schowaj w szafkach, wnękach albo szafkach wnękowych, które charakteryzują się niewielką głębokością i powierzchnią. W ten sposób ukryjesz wszystkie akcesoria, których nie potrzebujesz mieć pod ręką przez cały czas pobytu w łazience. W szafkach toaletowych dobrze jest z kolei zamontować szklane półki – pozwala to na szybkie przejrzenie ich zawartości. Zabudowa sprytnie ukryje też pralkę lub suszarkę.

Porządek w małych wnętrzach jest istotny. Im więcej rzeczy schowasz w szafkach, tym przestrzeń stanie się bardziej przejrzysta. Gdzie umieścić meble? Szafki zawieś na ścianie nad toaletą, postaw obok wanny lub zdecyduj się na pojemną, zabudowaną szafę. Wybierając meble szukaj tych o lekkiej konstrukcji i jasnym kolorze.

łazienka

Inspiracje na małe łazienki

Wbrew pozorom domowe pomieszczenia kąpielowe bardzo często charakteryzuje mały metraż. Nawet w nowoczesnych blokach łazienki mierzą zaledwie kilka metrów kwadratowych. Wiedzą to też producenci wyposażenia, więc na rynku coraz częściej pojawiają się urządzenia sanitarne o niestandardowych rozmiarach, dopasowanych do niewielkich wnętrz. Dzięki nim projektowanie małej łazienki jest o wiele łatwiejsze.

Zastanawiasz się, w jaki sposób dobrać kolorystykę i wyposażenie łazienki, aby wyglądała stylowo i nowocześnie, a przede wszystkim była komfortowa i funkcjonalna? Zainspiruj się gotowymi pomysłami jak urządzić pomieszczenie kąpielowe z wanną, łazienką lub oknem.

Małe łazienki - aranżacje z wanną

Nawet niewielkie przestrzenie, o powierzchni 4 m2, pomieszczą wszystko, czego potrzebujesz do codziennej pielęgnacji i zabiegów higienicznych. Co więcej, mając ustawne wnętrze, nie musisz rezygnować z wygodnej wanny, która sprzyja relaksowi po ciężkim dniu. Jak urządzić takie małe łazienki?

Aranżacje z wanną utrzymaj w jasnej kolorystyce. Ściany do połowy pomieszczenia (od góry) wypełnij białymi, błyszczącymi kaflami, które świetnie odbiją światło. Dolną strefę pokryj wielkoformatowymi płytkami imitującymi naturalny kamień. Z kolei na ziemi ułóż gres, wyglądem przypominający deski o ciepłym kolorze. Po prawej stronie od wejścia umieść wannę z parawanem i deszczownicą. Na wprost drzwi zamontuj podwieszaną miskę WC. Obok niej postaw wysoką, wąską, białą szafkę z drewnianymi uchwytami w formie słupka. Meble z tej samej serii zawieś nad toaletą oraz na wprost wanny. Wykorzystaj też szafkę pod umywalkę, w której zamiast blatu, zamontujesz białą, prostokątną ceramikę ze srebrnym kranem. Łazienkę dopełnij dodatkami o prostym, minimalistycznym kształcie i śnieżnym kolorze.

Stylową, nowoczesną łazienkę z wanną zaaranżujesz też w węższym pomieszczeniu. Jak je urządzić? Na wprost drzwi zawieś drewnianą szafę w ciepłym, naturalnym kolorze i postaw na niej małą prostokątną umywalką. Tuż przy szafce, po lewej stronie łazienki, ustaw wannę. Również zamontuj w niej prysznic oraz parawan, który osłoni mebel z umywalką przed zachlapaniem wodą. Toaletę postaw na wprost wanny. Wybierz model podwieszany i zabuduj go przy prawej ścianie. Do wnętrza wstaw jeszcze wysoką lustrzaną szafę oraz okrągłe lustro na pasku. Ścianę za umywalką i wanną pokryj białymi kaflami (np. w kształcie heksagonu), a resztę powierzchni wypełnij szarymi płytkami imitującymi beton.

Małe łazienki z prysznicem - aranżacje nowoczesne

Zamiast kąpieli w wannie wolisz szybki prysznic? Do swojej łazienki wstaw tradycyjną kabinę lub modele typu walk-in z ukrytym brodzikiem. Szczególnie ten drugi rodzaj natrysku sprawdzi się we wnętrzu o niestandardowym lub bardzo małym rozmiarze. Jak stylowo, nowocześnie, a przede wszystkim funkcjonalnie zaaranżować taką łazienkę?

Prysznic w systemie walk-in (z wejściem po prawej stronie) zamontuj na całej szerokości ściany, znajdującej się na wprost wnętrza. Pionową powierzchnię wewnątrz kabiny pokryj czarnymi płytkami, układanymi w kształt jodełki. Z kolei na podłogę połóż jasnoszare kafelki. Do natrysku koniecznie wybierz złotą słuchawkę prysznicową, montowaną podtynkowo. Jeśli pozwala na to przestrzeń, w strefie kąpielowej stwórz dwie półki ukryte w ścianie i ustaw na nich kosmetyki. Jak zaaranżować resztę łazienki? Po lewej stronie wnętrza umieść małą toaletę, oraz niewielką czarną szafkę z białą umywalką. Na ścianie zawieś stylowe, lustro w złotej ramie.

Fakt, że niewielkie pomieszczenia świetnie prezentują się w jasnych odcieniach, wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z koloru. Jak zaaranżować wielobarwne, małe łazienki z prysznicem? Stylizacje wnętrza w nowoczesnym stylu stwórz z pomocą kafli o pudrowym odcienie różu i zieleni. Ściany łazienki pomaluj jasną, białą farbą, a na ziemi ułóż w jodełkę płytki w kolorze zgaszonej, butelkowej zieleni. Różową glazurą wypełnij z kolei wnętrze czarnej kabiny prysznicowej, ustawionej w rogu pomieszczenia. Do takiego wnętrza wstaw jeszcze toaletę, białą szafkę umywalkową z ceramiką oraz duże, okrągłe lustro. Dodaj też czarną armaturę, która stworzy spójną całość z kabiną prysznicową.

łazienka

Jak urządzić małą łazienkę z oknem?

Światło dzienne zupełnie zmienia odbiór wnętrza i doskonale pobudza, szczególnie podczas porannej toalety. Może jednak stanowić wyzwanie aranżacyjne w małej łazience - okno wymaga swobodnego dostępu, a w niewielkim pomieszczeniu każdy centymetr ściany jest na wagę złota. Jak to pogodzić? Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie wanny przy ścianie tuż pod oknem.

Taką małą łazienkę utrzymaj w jasnej kolorystyce. Na ziemi połóż ornamentowe płytki w granatowym kolorze, a wannę zabuduj kaflami imitującymi marmur. Dodaj toaletę, białą szafkę z kamiennym blatem oraz małą, owalną umywalkę. Armaturę, uchwyty szuflad czy wieszaki na ręczniki utrzymaj w złotej kolorystyce.

Mała łazienka może być funkcjonalna i stylowa!

Proste rozwiązania, wnętrzarskie triki i wielofunkcyjne urządzenia pomogą Ci maksymalnie wykorzystać każdy centymetr niewielkiej łazienki. Jasne barwy, akcenty kolorystyczne oraz dobre oświetlenie stworzą odpowiednią bazę dla podstawowego wyposażenia. Wykańczając małą łazienkę pamiętaj o lustrach, które odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Unikaj za to nadmiernej liczby dodatków czy urządzeń - kosmetyki i niezbędne akcesoria schowaj w pojemnych szafkach lub wnękach. W ten sposób przestrzeń zawsze będzie uporządkowana, a Ty unikniesz wrażenia chaosu we wnętrzu.

Szczegółowy projekt łazienki to podstawa pracy w małym wnętrzu. Przygotuj go tradycyjnie (na kartce) lub online, a unikniesz niespodzianek podczas prac wykończeniowych. Rozrysowując makietę łazienki odpowiednio ustawisz wszystkie sprzęty, z zachowaniem niezbędnych odległości (wpływających na ich funkcjonalność) i zobaczysz, czy gdzieś jeszcze nie znajdzie się dodatkowe miejsce na szafkę czy praktyczne półki

Data aktualizacji: 02.09.2024