Przejdź do głównej treści

Jak wyrównać drewnianą podłogę?

Mimo że drewno ma swój niezaprzeczalny urok i jest materiałem niezwykle trwałym, to jednak po kilkudziesięciu latach użytkowania traci blask i nie wygląda już tak reprezentatywnie. W trakcie remontu możemy zdecydować się na konserwację takiej podłogi lub jej całkowity demontaż. Rozwiązaniem jest także położenie nowej podłogi bezpośrednio na starą, drewnianą powierzchnię.

narzędzia stolarskie

Podłoga jest niezwykle istotnym elementem każdego mieszkania – chyba nikt nie wyobraża sobie codziennego stąpania po nierównym podłożu. Producenci oferują nam terakotę, panele i wykładziny w rozmaitych wzorach i kolorach, dlatego pod naszymi nogami coraz częściej pojawiają się niezwykle ciekawe wzory. Warto zatem zadbać, aby zostały one położone w sposób właściwy i jak najdłużej spełniały swoją funkcję. Jeżeli zdecydujemy się na położenie nowej podłogi bezpośrednio na nieco podniszczone już drewniane podłoże, to najważniejszą kwestią powinno być dla nas jej odpowiednie wyrównanie. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem zadbać o przygotowanie powierzchni, na której bez ryzyka położymy nowe materiały. Na drewnianej podłodze, która przez długie lata była mocno eksploatowana, zauważymy na pewno różnego rodzaju nierówności i defekty.

Jak poradzić sobie z tym problemem?

Jeżeli zdecydujemy się na zastąpienie starej podłogi, to w zasadzie mamy do wyboru trzy rozwiązania: wyszlifowanie desek, położenie na nich płyt pilśniowych lub wylanie podkładu, który stworzy warstwę oddzielającą. Jeżeli drewno jest w dosyć dobrym stanie, to możemy zastosować pierwszą metodę. Naszym zadaniem będzie uzupełnienie ewentualnych szczelin, które powstały w podłodze oraz umocowanie kitem ruszających się fragmentów. Parkiet możemy pokryć specjalną masą (przygotowaną z żywicy epoksydowej i piasku, dostępną w sklepach budowlanych), którą należy następnie starannie wyszlifować.wyrównywanie podłogi

Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie płyt pilśniowych lub ze sklejki, dzięki którym w prosty sposób uzyskamy idealnie przygotowane podłoże. W tym przypadku ważnym elementem jest sprawdzenie tego, co znajduje się pod podłogą – po położeniu kolejnej warstwy dostęp do niej będzie znacząco utrudniony. Warto zatem sprawdzić sposób wykonania wentylacji podpodłogowej oraz stan instalacji elektrycznej, jeżeli przebiega ona pod parkietem. Płyty pilśniowe i ze sklejki wymagają szczególnego przygotowania – po zakupie powinniśmy położyć je w pomieszczeniu, w którym mają być użytkowane i zostawić na 2 dni.

Trzecim rozwiązaniem jest całkowite oddzielenie nowej podłogi od starej, drewnianej warstwy. Można to osiągnąć poprzez ułożenie na powierzchni folii i wylanie na nią specjalnego podkładu. Należy jednak pamiętać, iż podkład powinien mieć grubość przynajmniej 35 milimetrów i stanowić to będzie dodatkowe obciążenie dla stropu.

Data publikacji: 27.11.2014