Jak wymienić szczotki w wiertarce
Wiertarka to jedno z podstawowych urządzeń, które znajduje się nie tylko w warsztacie każdego profesjonalisty, ale także w niemal każdym gospodarstwie domowym. Jak każde urządzenie, może jednak odmówić nam posłuszeństwa, szczególnie jeśli zużyciu ulegną szczotki, mające bezpośredni wpływ na wirowanie wiertarki. Co warto o nich wiedzieć i jak dokonać ich wymiany?
Szczotki w wiertarce
Szczotki stanowią rodzaj kontaktu elektrycznego pomiędzy ruchomymi częściami w elektronarzędziu, przez co są nieodzownym elementem jego funkcjonowania. Umieszczone są w obudowie wiertarki, gdzie współpracują z komutatorem, poruszając się w jego prowadnicach i dociskając się do jego powierzchni przy pomocy sprężyn. Ich styk z komutatorem jest o tyle istotny, że umożliwia przepływ prądu elektrycznego do wirnika, synchronicznie z jego obrotem. Kiedy szczotki ulegają całkowitemu zużyciu, wiercenie jest niemożliwe.
Kiedy należy dokonać wymiany?
Szczotki w wiertarce wymagają regularnej wymiany, co ma miejsce najczęściej po około 150 godzinach pracy z urządzeniem. Elementy te zużywają się na skutek tarcia i kiedy zauważamy słabnącą pracę rotora, czyli wirnika wiertarki, warto zajrzeć do jej obudowy. Zauważalne może być też niepełne dociskanie, a w konsekwencji tego – iskrzenie. Wówczas z pewnością należy zabrać się za wymianę szczotek. Na szczęście możemy tego dokonać z łatwością, ponieważ nie są one przymocowane do komutatora na stałe.
Jak to zrobić?
Zanim rozpoczniemy wymianę szczotek, powinniśmy odłączyć nasze urządzenie od prądu. Aby dostać się do szczotek w wiertarce, konieczne jest zdemontowanie obudowy urządzenia. Chcąc tego dokonać, należy zlokalizować 2 wkręty mocujące, które po odkręceniu umożliwiają ściągnięcie klapki. Niezależnie od tego, czy zużyciu uległa tylko jedna szczotka, demontujemy obie, znajdujące się po dwóch stronach komutatora. Wymiany nie wymagają jedynie szczotki, które zatrzymały się na szczotkotrzymaczu – wówczas jedynie korygujemy ich położenie. Aby wymienić szczotkę, podważamy za pomocą śrubokrętu lub nożyka jej sprężynkę, lekko uderzamy w wiertarkę, po czym wysuwamy szczotkę. W miejsce zużytej szczotki wsuwamy nową, zakładamy sprężynkę, następnie ponownie nakładamy obudowę i przykręcamy ją 2 wkrętami, które wcześniej usunęliśmy. Na koniec włączamy urządzenie i weryfikujemy poprawność montażu szczotek.
Data publikacji: 24.09.2015