Jak wykończyć zewnętrzne narożniki płytek
Płytki stanowią materiał, który stosujemy do wykańczania wielu rożnych powierzchni – przede wszystkim układamy je na podłodze i ścianach w łazience. Planując ich zastosowanie, powinniśmy także przemyśleć kwestię wykończenia narożników glazury. Na co możemy się zdecydować?
Zlecając prace glazurnicze fachowcom, często pozostawiamy im decyzję o sposobie wykończenia narożników zewnętrznych – co więcej, sami nawet nie zastanawiamy się nad tym, że wymagają one zastosowania odpowiednich materiałów bądź wykonania określonych czynności. Skupiamy się raczej na wyborze odpowiadających nam kafli oraz pasujących do nich fug. Tymczasem wszelkie narożniki oklejone glazurą możemy wykończyć na 3 sposoby.
Plastikowe profile
Zastosowanie specjalnych profili z tworzywa sztucznego to podstawowy sposób wykończenia narożników zewnętrznych. Listwy takie nie wymagają specjalnego docinania płytek – ich montaż polega na umieszczeniu ich pod płytkami, tak by maskująca część profilu stanowiła połączenie pomiędzy stykającymi się w narożniku płytkami. Zastosowanie listew nie wymaga dodatkowego nakładu pracy i dziś uważane jest już za przestarzałe i mało eleganckie. Profile takie dostępne są w różnych kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do barwy wybranych przez nas kafli bądź fug. Są tajże niedrogie, więc ich zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem. Ponadto możemy wykorzystać je również do zabezpieczenia krawędzi płytek lub miejsc, w których widoczne są ich przycięte brzegi.
Listwy narożne
Listwy narożne – wykonane z np. z aluminium lub stali nierdzewnej – pełnią podobną rolę, jak opisane wyżej profile z plastiku. Wykorzystywane są również do wykańczania krawędzi brodzików bądź cokołów. Prezentują się nieco bardziej nowocześnie i elegancko, dlatego sprawdzają się we wnętrzach o wysokim standardzie wykończenia. Dobrze komponują się z metalicznymi odcieniami baterii łazienkowych czy kabin prysznicowych. Niektóre z nich posiadają specjalne ograniczniki spoin decydujące o ich szerokości. Profile tego typu dostępne są w wersjach kanciastych bądź symetrycznie zaokrąglonych.
Szlifowanie płytek
Czynność ta zwana jest inaczej fazowaniem i polega na przycięciu krawędzi kafli do kąta 45 stopni. Dzięki temu stykające się ze sobą w narożnikach brzegi płytek idealnie do siebie pasują i nie wymagają maskowania ich żadnymi listwami. Metoda ta jest dziś powszechnie stosowana – wymaga jednak zastosowania odpowiedniego, dość kosztownego sprzętu (można zastąpić go też szlifierką kątową), nakładu pracy oraz umiejętności i przyczynia się do tego, że czas remontu łazienki znacznie się wydłuża. Ze szlifowaniem krawędzi płytek wiąże się też ryzyko ich wyszczerbienia, uszkodzenia czy powstawania odprysków, co z kolei skutkuje stratami materiału bądź niezadowalającym efektem końcowym.
Data publikacji: 03.03.2016