Jak wykończyć klatkę schodową w domu jednorodzinnym? Podpowiadamy!
Klatka schodowa to miejsce eksploatowane każdego dnia. Z tego powodu warto wykończyć ją w sposób, który będzie umożliwiał jej szybkie i sprawne sprzątanie. Należy także dołożyć starań, by efekt wykończenia miał estetyczny charakter, szczególnie jeśli remontujesz klatkę schodową w domu jednorodzinnym. Podpowiemy Ci, jak wykończyć klatkę schodową z uwzględnieniem schodów, ścian i oświetlenia.
Klatka schodowa – o czym trzeba pamiętać przy jej urządzaniu?
Mówiąc o klatce schodowej, mamy zwykle na myśli wnętrze budynku wielorodzinnego, a dokładnie przestrzeń zajętą przez schody prowadzące na poszczególne piętra. W tym przypadku zwykle nie mamy wpływu na to, co położyć na ściany na klatce schodowej w bloku, ponieważ zależy to od spółdzielni lub firmy zarządzającej.
Miejsce takie znajdziemy także w wielu piętrowych lub posiadających poddasze użytkowe domach jednorodzinnych. Wykończenie ścian i podłoża – w tym wypadku stopni schodów oraz spoczników – powinno umożliwiać szybkie ich czyszczenie. W kontekście podłogi ważny będzie również jej antypoślizgowy charakter. Jak wykończyć klatkę schodową w domu jednorodzinnym? Podpowiadamy!
Klatka schodowa – jak wykończyć schody?
Wykończenie schodów powinno współgrać z wykończeniem ścian – zbyt duża różnorodność faktur, materiałów i kolorów może wpłynąć niekorzystnie na efekt końcowy. To, czym pokryjesz schody i znajdujące się pomiędzy poszczególnymi ich częściami spoczniki, w dużej mierze zależy od Twoich upodobań.
Możesz zastosować tu np. płytki – rozwiązanie takie sprawdza się zwłaszcza w wielorodzinnych obiektach (wybrany materiał musi być jednak odporny na ścieranie). Nic nie stoi na przeszkodzie, by ułożyć je także w domu. Jednak w takiej sytuacji zdecyduj się na materiał o właściwościach antypoślizgowych bądź doposaż stopnice w specjalne nakładki. Dowiedz się więcej o tym, jak poradzić sobie ze śliskimi schodami.
Jak wykończyć klatkę schodową w domu, aby było klasycznie, ale i efektownie? Jeżeli posiadasz drewniane schody, nie warto zakrywać ich urody nakładkami – wystarczy pomalować je lakierem antypoślizgowym. Taką powierzchnię możesz łatwo umyć bądź odkurzyć. W domowym zaciszu sprawdza się także pokrycie schodów wykładziną dywanową, która pozwoli na bezpieczne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami, a jednocześnie ociepli wystrój przestrzeni.
Jak wykończyć klatkę schodową w domu jednorodzinnym?
Dawniej ściany klatek schodowych w blokach i kamienicach wykańczano lamperią, którą wykonywano za pomocą farb olejnych. Ich błyszcząca powierzchnia dziś jest już zupełnie nieatrakcyjna i przywołuje negatywne skojarzenia z zaniedbanymi wnętrzami budynków. Nie nada się ona do wykończenia klatki schodowej – lepiej sięgnąć po inny, znacznie bardziej efektowny materiał.
Zarówno w publicznych klatkach schodowych, jak i w prywatnych domach, ściany wzdłuż schodów możesz pomalować farbą odporną na szorowanie. Z takiej powierzchni dość łatwo usuniesz zanieczyszczenia, nie uszkadzając przy tym samej powłoki dekoracyjnej. Innym rozwiązaniem jest pokrycie ścian eleganckim tynkiem dekoracyjnym, np. mozaikowym. W efekcie uzyskasz powierzchnię złożoną z drobnych ziaren, przypominającą wyglądem naturalny marmur. Jeśli dodatkowo zabezpieczysz taką powierzchnię odpowiednim środkiem, podniesiesz jej odporność na zmywanie.
Na klatce schodowej możesz też położyć płytki na ścianę, szczególnie te o śliskiej powierzchni, które nie wchłaniają brudu – sprawdzą się tu np. płytki gresowe. Dzięki bogactwu ich wzorów (dostępne są np. w wersji imitującej kamień bądź drewno) możesz w elegancki sposób wykończyć ściany, ciesząc się ich długotrwałością.
W estetycznym wykończeniu ścian pomogą Ci także panele ścienne bądź boazeria – rozwiązania te lepiej sprawdzą się jednak w domach niż w dużych budynkach. Tego typu panele wniosą do wnętrza przytulny charakter, nadadzą mu stylu, a przy tym skutecznie spełnią swoją funkcję, zabezpieczając ścianę przed trwałym zanieczyszczeniem. Jeśli lubisz naturalne, drewniane akcenty wybierz modne lamele ścienne. Znajdziesz je zarówno w formie pełnych paneli lamelowych, jak i pojedynczych elementów, które samodzielnie skomponujesz w całość.
Równie ciekawym pomysłem jest zastosowanie odpornej na zmywanie tapety bądź fototapety (np. przestrzennej), która może stać się tym samym głównym elementem dekoracyjnym naszego wnętrza. Obecnie producenci tapet mają w swojej ofercie ogromną paletę wzorów i kolorów – od jednolitych, przez miękkie, kwiatowe kompozycje, po nowoczesne, geometryczne wzory.
Wszystkie materiały, które wykorzystamy do wykończenia ścian na klatce schodowej, możemy zastosować na całej wysokości muru lub jedynie w jego dolnej części, która jest najbardziej narażona na powstawanie zabrudzeń. Tak wykonana lamperia pozwoli na optyczne skrócenie wysokich ścian, a jednocześnie umożliwi ograniczenie kosztów remontu.
Sprawdź również: Schody bez poręczy, za i przeciw
Jak wykończyć klatkę schodową? – oświetlenie
Oświetlenie klatki schodowej w domu powinno spełniać dwie funkcje – estetyczną oraz zapewniać bezpieczne poruszanie się po schodach. Do wyboru masz wiele produktów, które wizualnie powinny korespondować ze stylem dekoracyjnym domu. Aby oświetlić klatkę schodową w domu jednorodzinnym, możesz wykorzystać:
-
lampy wiszące – sprawdzą się w wysokim wnętrzu, zwróć jednak uwagę, aby dawały rozproszone światło, dzięki którym oświetlisz całą przestrzeń;
-
plafony – występują w różnych rozmiarach i kształtach, mogą być montowane na ścianie lub suficie. Przez pewien czas odeszły do lamusa, jednak wracają dzięki coraz większemu wyborowi nowocześnie wyglądających modeli;
-
kinkiety – to najpopularniejszy wybór, jeśli chodzi o oświetlenie klatki schodowej, ponieważ są łatwe do zamontowania, a jednocześnie masz ogromny wybór modeli;
-
punktowe spoty oświetleniowe – to efektowny sposób podświetlenia schodów, jednak wymaga montażu i połączenia przez fachowca;
- taśmy LED – w porównaniu do punktowych reflektorów są dużo łatwiejsze do zamontowania, ale równie dobrze oświetlają każdy stopień schodów. Ciekawym rozwiązaniem są taśmy LED z czujnikiem ruchu.
Data publikacji: 01.03.2016