Przejdź do głównej treści

Jak wyczyścić pralkę? Czyszczenie pralki domowymi sposobami

Elementy składające się na mechanizm pralki podlegają ciągłemu działaniu wody. Nic więc dziwnego, że z czasem pokrywają się kamieniem, pleśnią i brudem. Często towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. Z naszego mini-poradnika dowiesz się, jak wyczyścić pralkę, na kilka sposobów. Zapraszamy!

Jak wyczyścić pralkę?

Spis treści:

Czyszczenie pralki – dlaczego należy robić to regularnie?

Zdarzyło Ci się, że Twoje pranie po wyjęciu z pralki miało nieprzyjemny zapach? A może do tego było pokryte szarym osadem? Jak się pewnie domyślasz, to właśnie oznaka tego, że Twoja pralka potrzebuje natychmiastowego czyszczenia.

Pralkę, jak każde inne urządzenie AGD, należy regularnie czyścić i konserwować. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń, które mają stały kontakt z wodą. Wilgoć, która jest obecna przy użyciu takich sprzętów, ma tendencję do powodowania pleśni, grzybów i kamienia. Sprawy nie polepsza wysoka temperatura i brak cyrkulacji powietrza wewnątrz urządzenia.

Regularne czyszczenie pralki jest ważne nie tylko dlatego, że brud może powodować nieprzyjemny zapach. Często jest on też przyczyną usterek urządzenia. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się nie sprawdzić kieszeni w ubraniu przed praniem, a potem okazało się, że zostały w nich monety, papierki czy inne drobiazgi. Tego typu małe przedmioty potrafią narobić wiele szkód – zapychają filtry, przez co pralka przestaje działać.

Co więcej, sierść pupili i włosy Twoich domowników też lubią przyczepiać się do tkanin i zostawać potem na filtrach, dlatego tak ważne jest, żeby regularnie je czyścić. Jak wyczyścić pralkę?

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Już wiesz, dlaczego regularne czyszczenie pralki jest tak ważne do jej prawidłowego funkcjonowania. Zastanawiasz się, jak dbać o pralkę? To wcale nie jest takie trudne. Na rynku dostępnych jest wiele specyfików do czyszczenia tego urządzenia. Dbają one zarówno o stan bębna, dozownika, jak i przewodów oraz grzałek. 

Istnieje też kilka świetnych domowych sposobów dbania o pralkę. Przede wszystkim możesz do tego użyć składników, które prawdopodobnie masz w domu. Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i ocet – to niezawodna trójka na wszelkie zabrudzenia w domu. Pewnie nie pierwszy raz o tym słyszysz.

Jak odświeżyć pralkę domowymi sposobami? Nie musisz sięgać po sklepowe specyfiki, których skład nie zachwyca. Za pomocą kwasku cytrynowego i octu kompleksowo wyczyścisz wszystkie elementy pralki. Nie tylko pozbędziesz się brudu i pleśni, ale też kamienia, który jest problemem wielu urządzeń używających wody.

Czas na instruktaż. Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym? Jak wygląda odkamienianie pralki octem?

Czyszczenie pralki domowymi sposobami

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym i octem

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym i octem jest naprawdę proste. Do jego przeprowadzenia potrzebujesz następujących rzeczy:

  • kwasku cytrynowego (1/3 szklanki),
  • octu spirytusowego (3/4 szklanki),
  • gąbki do mycia naczyń,
  • szczoteczki do zębów.

Chcemy kompleksowo wyczyścić pralkę, dlatego musimy zadbać o wszystkie jej elementy. Będziemy czyścić pojemniki na proszek i płyn do płukania, bęben pralki oraz filtry.

Czyszczenie pojemników na proszek i płyn do płukania

Dozowniki proszku i płynu przed dokładnym wyczyszczeniem wyciągnij z pralki. Jeśli zabrudzenia i pozostałości są zaschnięte, namocz cały dozownik w ciepłej wodzie i pozostaw na pół godziny. Dzięki temu będzie Ci łatwiej później usunąć brud.

Jeśli zabrudzenia dają się usunąć od razu, tym lepiej. Do czyszczenia użyj gąbki do mycia naczyń. Wyczyść dokładnie cały dozownik. Nie potrzebujesz do tego żadnych detergentów, ale jeśli widzisz ślady pleśni, użyj kwasku cytrynowego. Nałóż go na gąbkę i pocieraj zabrudzone miejsca. Aby dostać się do wszystkich zakamarków, skorzystaj ze szczoteczki do zębów.

Po oczyszczeniu wypłucz pojemnik i wytrzyj lub pozostaw do wyschnięcia, a następnie umieścić go z powrotem w pralce.

Czyszczenie bębna pralki

Przetarcie wnętrza bębna szmatką to zdecydowanie za mało, by go oczyścić. Warto więc w tym celu zastosować kwasek cytrynowy lub ocet do pralki. Masz kilka możliwości czyszczenia. Możesz albo zastosować sam kwasek cytrynowy, albo ocet. Ich działanie jest podobne.

Decydujesz się na opcję z octem? Zrób tak: do pojemnika na proszek wlej ¾ szklanki octu spirytusowego. Następnie włącz pełny cykl prania, nastaw temperaturę na 90° i uruchom pralkę. Pamiętaj, żeby bęben pralki był pusty.

Taki specyfik domowej roboty świetnie zdezynfekuje Twoją pralkę, ma jednak jedną wadę. Mycie pralki octem pozostawia niemiły zapach, dlatego pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia. Jeśli chcesz, możesz jeszcze raz nastawić cykl prania z pustym bębnem. Tym razem jednak do dozownika wsyp trochę proszku do prania. Po praniu pozostaw drzwi pralki otwarte, aż ulotni się przykry zapach. Użycie octu podczas czyszczenia pralki pozwala także oczyścić jej orurowanie, w którym często zbiera się osad pochodzący od stosowanych podczas prania detergentów.

Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym? Postępuj tak samo, jak w przypadku octu. Do dozownika na proszek wsyp 1/3 szklanki kwasku (to ok. 6 saszetek). Włącz pełny cykl prania i nastaw temperaturę na 90°. Efekt będzie podobny, jak w przypadku octu, ale w odróżnieniu od niego po Twoim domu nie będzie rozchodziła się nieprzyjemna woń.

Możesz także wyczyścić pralkę sodą. Wsyp około pół szklanki sody bezpośrednio do bębna pralki oraz do szufladki na detergent. soda oczyszczona ma właściwości czyszczące i odkażające, dzięki czemu skutecznie usuwa osady, tłuszcze, nieprzyjemne zapachy i nagromadzony brud wewnątrz bębna oraz w rurach odpływowych. Następnie zamknij drzwiczki pralki i uruchom pusty cykl prania, wybierając program o wysokiej temperaturze, najlepiej 60-90°C. Ciepło w połączeniu z sodą rozpuści osady i odświeży bęben.

Czyszczenie filtrów

Twoja pralka nagle przestała działać? A może w trakcie prania nagle pojawił się błąd na wyświetlaczu i nie wiesz, co dalej robić? Powodem mogą być zatkane filtry.

Jeżeli chcesz, by Twoja pralka służyła Ci jak najdłużej, to pamiętaj, że filtry też wymagają regularnego czyszczenia. W przeciwnym wypadku może przydarzyć Ci się taka sytuacja, jak powyżej, albo co gorsza, woda z pralki może zalać Twoją łazienkę.

Jak wyczyścić filtry? Nic skomplikowanego. Wyjmij je (znajdują się one zazwyczaj z przodu pralki na dole) i usuń wszelkie elementy, które zostały przez nie zebrane. Mogą to być włosy, resztki papieru guziki, monety czy spinki, które zapomniałeś wyjąć z kieszeni przed praniem ubrań. Następnie wypłucz filtry i włóż je z powrotem na miejsce.

Już wiesz, jak dbać o pralkę i jak ją czyścić domowymi sposobami. Pozostaje jeszcze jeden problem – kamień, który osadza się we wnętrzu pralki. Jak sobie z nim poradzić?

Odkamienianie pralki octem

Zakamieniona pralka to naprawdę duży problem dla wielu osób. Nieestetyczny wygląd to akurat najmniejszy problem. Kamień osadza się na podzespołach pralki i utrudnia jej funkcjonowanie. Nie tylko powoduje zakłócenia prania – może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń pralki.

Kamień osadzający się w układzie hydrostatycznym zmniejsza światło w jego elementach. To skutkuje najpierw nieprawidłowym ciśnieniem wody, które uniemożliwia pranie. W konsekwencji jednak może doprowadzić do całkowitego zatkania układu.

Kamień na grzałce zmniejsza jej efektywność – aby nagrzać wodę, musi mocniej działać. Skutkuje to wyższymi rachunkami, ale w ostateczności może prowadzić do przegrzania grzałki. Osadzający się kamień może powodować także głośniejszą pracę pralki, co także potrafi dawać się we znaki.

Jak sobie poradzić z tym problemem? Możesz wyczyścić pralkę octem! W tym przypadku będziemy go potrzebować trochę więcej. Do dozownika na proszek wlej 2 litry octu i tak, jak wcześniej, nastaw pełne pranie na 90°. Taki zabieg przedłuża żywotność urządzenia. Wystarczy wykonywać go raz w miesiącu, aby nie dopuścić do osadzania się kamienia. 

Czyszczenie pralki

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu – specjalistyczne środki

Aby skutecznie wyczyścić pralkę ze szlamu i osadów, warto skorzystać z profesjonalnych środków czyszczących. W sklepie Castorama znajdziesz specjalistyczne preparaty do czyszczenia pralki. Rozpuszczają one brud, kamień oraz resztki detergentów. Taki środek czyszczący zwykle umieszcza się w pustym bębnie pralki. Następnie wybierz program o wysokiej temperaturze, najlepiej 90°C. Specyfik dotrze do rur odpływowych oraz uszczelek i usunie stare osady, bakterie i nieprzyjemne zapachy.

Jak czyścić pralkę, jeśli nie masz akurat pod ręką specjalistycznego środka? Możesz użyć do tego tabletki do zmywarki. Mają one silne działanie czyszczące i odkamieniające. Dlatego skutecznie rozpuszczają szlam, osady i kamień, które gromadzą się w pralce. Aby wyczyścić pralkę tabletkami, wystarczy umieścić jedną tabletkę w bębnie pralki i uruchomić pusty cykl prania w wysokiej temperaturze, najlepiej 60-90°C. 

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak domowym sposobem wyczyścić pralkę. Kwasek cytrynowy i ocet spirytusowy poradzą sobie z każdym zabrudzeniem i kamieniem, dlatego pamiętaj, aby używać ich regularnie. Jeśli potrzebujesz profesjonalnych środków do czyszczenia pralki – odwiedź sklep Castorama. Znajdziesz tu specyfiki, które poradzą sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Skorzystaj z nich i przywrócić pełną sprawność Twojej pralce. Powodzenia!

Data aktualizacji: 09.10.2024