Jak wybrać mieszadło?
Mieszadło to narzędzie, które jest doceniane nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez wielu amatorów. To przedmiot, który ułatwia nam miksowanie zapraw czy poprawianie konsystencji farb. Sprawia, że wykonywanie wielu prac staje się szybsze, wygodniejsze i bardziej efektywne. Co warto wiedzieć przed wyborem mieszadła?
Mieszadło a mieszarka
Zanim zdecydujemy się na zakup mieszadła i wybierzemy się do sklepu, powinniśmy wiedzieć, co oznacza to określenie, a dokładnie – czym mieszadło różni się od mieszarki. Zarówno w kręgach fachowców z branży budowlanej, jak i wśród majsterkowiczów-amatorów pojęcia te są bardzo często używane wymiennie. Należy pamiętać o tym, że mieszadło to jeden z elementów mieszarki, czyli elektronarzędzia wprawiającego ten element w ruch – może to być specjalistyczna mieszarka, jednak równie często jej alternatywę stanowi tradycyjna wiertarka, do której podłączane jest samo mieszadło. Elektronarzędzia wprawiają w ruch część miksującą, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pożądanej konsystencji zaprawy.
Mieszadło a rodzaj zaprawy
Pamiętajmy o tym, że wybierając się do sklepu, możemy mieć do czynienia z wieloma modelami mieszadeł. Naszym zadaniem będzie wybranie właściwego elementu do mieszarki czy wiertarki, jaką posiadamy, a przede wszystkim – odpowiedniej do rodzaju zaprawy, jaki będziemy nią wykonywać. Należy tutaj mieć na uwadze głównie gęstość przygotowywanych materiałów. Do tworzenia zapraw wyróżniających się większą płynnością polecane jest użycie mieszadeł, które podczas wirowania mają możliwość wytwarzania ruchu góra-dół. Do tworzenia zapraw o zwiększonej gęstości i elastyczności poleca się natomiast zastosowanie elementów wirujących od dołu ku górze.
Zgodnie z instrukcją i potrzebami
Przeznaczenie konkretnego modelu mieszadła powinno być jasno określone przez producenta danego egzemplarza. Powinniśmy pamiętać o tym, że nie wszystkie modele mieszadeł posiadają możliwość wytwarzania ruchu z góry do dołu lub z dołu do góry w trakcie wirowania. Takie elementy są zazwyczaj produktem droższym, ale też bardziej profesjonalnym, wydajnym i skutecznym. Jeśli rzadko wykonujemy zaprawy lub też narzędzie to ma nam służyć na przykład jedynie do poprawy konsystencji farb, na takie potrzeby wystarczający będzie dla nas podstawowy element mieszający równolegle w pozycji poziomej.
O czym jeszcze warto pamiętać wybierając mieszadło?
Chcąc nabyć w pełni użyteczne i komfortowe narzędzie pracy, jakim jest mieszadło, powinniśmy dostosować jego najważniejsze parametry (czyli średnicę, układ i kształt śmigieł oraz kierunek mieszania) do zakresu najczęściej wykonywanych przez nas prac. Szczególną uwagę należy zwrócić również na materiał, z jakiego został wykonany dany model. Najlepsze dostępne na rynku mieszadła wykonywane są z kwasoodpornej stali nierdzewnej oraz włókna węglowego.
Data publikacji: 03.09.2015