Przejdź do głównej treści

Jak wybrać frezarkę?

Frezarka to urządzenie służące do obróbki powierzchni płaskich, dzięki któremu możliwe jest uzyskiwanie takich kształtów jak rowki, gwinty czy koła zębate. Pozwala na pracę z drewnem oraz innymi materiałami. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach, żeby dokonać właściwego wyboru?

Ważne parametry

Decydując się na wybór frezarki, powinniśmy mieć na względzie wiele istotnych parametrów, takich jak powierzchnia stołu, którą posiada dane urządzenie, przesuw i szybkości dojazdowe w osiach X,Y oraz Z. Nasz wybór będzie też uzależniony od rodzaju silnika napędowego oraz rodzaju sterowania. Bardzo ważne dla wydajności wykonywanych przez nas prac jest moc wrzeciona, maksymalna odległość od czoła wrzeciona do powierzchni stołu oraz precyzja pracy danego modelu frezarki. Duży komfort użytkowy zależy zaś od możliwości automatycznego pomiaru długości narzędzia i jego sposobu mocowania.  

jak wybrać frezarkęjak wybrać frezarkęjak wybrać frezarkęjak wybrać frezarkę

Podział frezarek ze względu na budowę

W zależności od liczby wrzecion wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe. Ważniejszy i bardziej złożony podział dotyczy umiejscowienia wrzecion, tu mamy do czynienia z urządzeniami dolnowrzecionowymi, górnowrzecionowymi oraz równowrzecionowymi. We frezarkach dolnowrzecionowych wrzeciono znajduje się pod stołem, w górnowrzecionowych nad nim, a w przypadku równowrzecionowych jest umiejscowione na równi ze stołem. Pierwsze z nich, frezarki dolnowrzecionowe, są dość wymagające w obsłudze i stąd też bardziej niebezpieczne – przy braku dostatecznych umiejętności może przydarzyć się nam wyrwanie obrabianego elementu, którego skutkiem będzie nie tylko do uszkodzenie maszyny, ale też okaleczenie i uraz rąk. Pod tym względem zdecydowanie bardziej bezpieczne są frezarki posiadające wrzeciono nad stołem, które używane są do masowego profilowania zewnętrznego i wewnętrznego na całej powierzchni obwodów obrabianych materiałów. 

Podział frezarek ze względu na przeznaczenie

Tutaj możemy zdecydować się na urządzenia przeznaczone do drewna, metalu, gwintów czy kół zębatych. Warto rozróżnić też frezarki profesjonalne (np. frezarki Erbauer) oraz amatorskie, które są najbardziej uniwersalne. Frezarka amatorska z pewnością sprawdzi się doskonale w domowym warsztacie.

frezarki erbauerfrezarki erbauerfrezarki erbauerfrezarki erbauer

Wyposażenie

Decydując się na zakup frezarki (np. Erbauer), powinniśmy przemyśleć też kwestię jej wyposażenia, nie tylko standardowego, ale także dodatkowego, które może nam znacząco usprawnić wykonanie wielu prac. Wyposażeniem dodatkowym, które z pewnością okaże się pomocne mogą być takie elementy jak elektroniczne kółko ręczne, imadła, głowica wytaczarska naprawcza, sonda do pomiaru przedmiotu i narzędzia, podzielnica z konikiem czy nawet karta Ethernet wraz z oprogramowaniem. Tego typu wyposażenie dodatkowe jest najczęściej dostępne przy zakupie najnowszych modeli frezarek CNC. 

Data publikacji: 14.10.2014