Jak wybrać dobry wąż do gazu?
Bezpieczne działanie urządzeń zasilanych gazem zależy od tego, czy wszystkie ich elementy są w pełni sprawne. Warto więc kontrolować ich stan techniczny w trakcie pracy i w razie potrzeby wymieniać je na nowe. Jednym z takich akcesoriów jest wąż do gazu – zobaczmy, czym się kierować, wybierając go.
Jakie normy powinien spełniać przewód do gazu?
Nie ulega wątpliwości, że praca z gazem zawsze niesie za sobą pewne ryzyko. To właśnie dlatego wszystkie komponenty zasilanych nim urządzeń muszą spełniać określone normy i posiadać odpowiednie atesty. Jak to wygląda w przypadku węży do gazu? Oto wymagania techniczne, które muszą zostać spełnione:
- dopuszczone do użytku węże do gazu muszą koniecznie spełniać normę jakościową PN-EN 14800 w jednym z dwóch dostępnych wariantów oznaczanych jako zgodne z procedurą 1 i procedurą 3;
- węże do gazu wykonane zgodnie z procedurą 1 mogą być stosowane w zasadzie wszędzie, także w miejscach narażonych na działanie ognia;
- węże zgodne z procedurą 3 mają ograniczony zakres zastosowania. Nie można korzystać z nich w miejscach, w których zachodzi ryzyko reakcji na ogień.
Uwaga!
Nigdy nie korzystajmy z węży do gazu nieposiadających żadnego atestu. W tej sytuacji nie tylko ryzykujemy uszkodzeniem urządzenia, lecz wręcz narażamy nasze zdrowie na bezpośrednie niebezpieczeństwo.
Węże do różnych gazów – czy można je zamieniać?
Czy wąż do gazu ziemnego można zastąpić tym, którego zastosowanie producent ograniczył do propan-butanu? Okazuje się, że jest to bardzo zły pomysł – a wręcz niebezpieczny. Dlaczego? Każdy rodzaj gazu posiada specyficzne właściwości, które są uwzględniane w procesie produkcji akcesoriów do niego – mowa tu przede wszystkim o przenikalności przez ściankę. Jeśli więc zamontujemy nieprawidłowy wąż do gazu, może się okazać, że będzie nieszczelny – taki wyciek może z kolei być niebezpieczny dla naszego zdrowia.
Co więcej, gazy mogą też w różny sposób oddziaływać na tworzywo, z którego wykonano wąż. Jeśli tego nie uwzględnimy, może się nagle okazać, że akcesorium uległo korozji lub pękło w trakcie użytkowania – będziemy więc musieli wymienić je szybko na nowe.
Co jeszcze warto wiedzieć o wężu gazowym?
Przedstawiamy kilka ostatnich wskazówek, które ułatwią wybór właściwego przewodu do gazu:
- pamiętajmy, że węża do gazu nie możemy samodzielnie modyfikować – dotyczy to zwłaszcza ucinania go tak, by pasował do instalacji. Już na wstępie powinniśmy zatem zmierzyć, jaka długość jest nam potrzebna, i kupić właśnie takie akcesorium;
- węże do gazu są dostępne w wersji elastycznej lub sztywnej. Nie próbujmy zginać tych drugich, gdyż tylko je zniszczymy – łatwo w ten sposób o rozszczelnienie przewodu czy pęknięcie materiału;
- do naszej dyspozycji są węże gazowe z końcówką prostą i kolankową. Wybór konkretnego modelu powinniśmy uzależnić od budowy samej instalacji, a przede wszystkim od dostępnego miejsca – końcówka kolankowa zajmie go nieco więcej.
Sprawdzając stan techniczny instalacji gazowej, warto też zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane rury. O tym, czy lepsze są te miedziane czy stalowe, przeczytamy w naszym artykule.