Jak własnoręcznie wykonać stojak pod choinkę?
Jesień oznacza oczywiście jedno – święta za pasem. Witryny sklepowe już są przystrojone wizerunkami Świętego Mikołaja, a z głośników niedługo zaczną sączyć się kolędy. Dlatego już dzisiaj zastanów się, w jaki sposób umocujesz tradycyjne drzewko tak, by pod nim pojawiły się prezenty, a na twarzach domowników – szeroki uśmiech.
Spis treści:
Świąteczne drzewko – jak je wybrać i na czym postawić?
Wybór odpowiedniego drzewka jest równie ważny, jak wybór stojaka. Idealne świąteczne drzewko powinno być symetryczne, zdrowe i odpowiednio gęste, aby pięknie prezentowały się na nim ozdoby.
Kiedy już wybierzesz idealne drzewko, czas, by pomyśleć o jego stabilnym i estetycznym umocowaniu. Stojaki choinkowe dostępne w sklepach często są drogie i niekoniecznie atrakcyjne wizualnie. Dlatego warto wykonać je własnoręcznie, jeśli tylko masz taką możliwość. To bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu Twoje drzewko nabierze jeszcze bardziej osobistego charakteru.
Stojak na choinkę DIY – pomysły
Stworzenie własnego stojaka na choinkę nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić, ale także doda osobistego charakteru świątecznym ozdobom. Stojak drewniany jest tradycyjnym i ekologicznym rozwiązaniem, które doskonale wpisuje się w naturalny klimat świąt. Jego główną zaletą jest łatwość wykonania oraz możliwość dostosowania do własnych potrzeb, zarówno pod względem rozmiaru, jak i kształtu.
Drewno jest ciepłym materiałem, wnosi do wnętrza dodatkowy element dekoracyjny. Czego nie można powiedzieć o rozwiązaniu, jakim są stojaki plastikowe. Jednakże drewniane modele mogą wymagać regularnej konserwacji, aby zapobiec ich zniszczeniu przez wilgoć lub szkodniki. Ponadto drewno jest materiałem, który może rysować delikatne powierzchnie, więc warto pamiętać o zabezpieczeniu podłogi.
Natomiast model metalowy zapewnia większą trwałość i stabilność, niż stojak na choinkę drewniany, zwłaszcza gdy choinka jest duża lub ciężko przystrojona. Metalowe stojaki są idealne dla tych, którzy szukają rozwiązania na lata. Są też bardziej odporne na uszkodzenia i łatwe do utrzymania w czystości. Niemniej jednak mogą być cięższe i trudniejsze do skonfigurowania bez odpowiednich narzędzi. Dodatkowo stojaki na choinkę metalowe często wymagają zastosowania podkładek, aby nie porysować podłogi.
Poniżej przedstawiamy kilka prostych, ale efektywnych pomysłów na stojaki, które możesz wykonać samodzielnie, wykorzystując materiały, które często znajdują się już w domowym warsztacie.
Stojak drewniany
Wykonanie drewnianego stojaka nie będzie trudne, nie wymaga od nas gromadzenia skomplikowanych narzędzi. Oto co będzie Ci potrzebne:
- dwie deski z twardego drewna (sosna, buk), każda o długości ponad 0,5 metra,
- gwoździe i młotek lub wiertarka,
- wkręty do drewna,
- piła,
- wyrzynarka lub strug.
Oto instrukcja krok po kroku jak wykonać drewniany stojak na choinkę:
- Przytnij deski na wymagane długości, używając piły – w połowie grubości każdej deski wytnij rowek wyrzynarką lub strugiem, aby móc złożyć deski w krzyżak.
- Montaż krzyżaka – sprawdź, czy wycięte rowki na deskach na siebie odpowiednio zachodzą i czy deski są równe oraz stabilne. Połącz deski, tworząc krzyż, i zabezpiecz je gwoździami lub wkrętami.
- Przygotowanie drzewka – przytnij pień drzewka, tak by był, jak najbardziej równy. Dobierz długość skrzyżowanych desek do wagi Twojej choinki. Ustaw drzewko w pozycji stojącej, aby sprawdzić jego stabilność.
- Mocowanie stojaka do drzewka – jeśli drzewko jest stabilne, odwróć je i przytwierdź do pnia przygotowany wcześniej stojak. Możesz użyć gwoździ lub nawiercić otwory wiertarką i wkręcić wkręty, co ułatwi demontaż stojaka po sezonie świątecznym.
- Konserwacja – regularnie usuwaj spływającą żywicę ze ściętego pnia, aby uniknąć trwałych plam i utrzymać miejsce wokół drzewka czyste. Zaschniętą żywicę można usunąć za pomocą szpachelki. Pamiętaj także, by regularnie podlewać żywą choinkę.
Stojak metalowy
W tym przypadku przed przystąpieniem do pracy powinieneś przygotować:
- 2 stalowe płaskowniki, każdy o długości 180 mm i przekroju 40 × 3 mm (lub dłuższe w zależności od wielkości drzewka),
- stalową rurę o długości 150 mm i średnicy wewnętrznej ok. 80 mm (szersza dla dorodniejszych drzewek),
- 4 sztuki nakrętek M12,
- 4 sztuki śrub M12x40,
- 4 sztuki metalowych prętów o średnicy 4 mm,
- farbę do metalu w wybranym kolorze,
- spawarkę,
- wiertarkę wraz z wiertłami do metalu.
Sprawdź, jak samemu wykonać metalowy stojak na choinkę:
- Przygotowanie elementów –ułóż dwa płaskowniki w formie krzyża. Upewnij się, że są równe. Zespawaj płaskowniki razem, tworząc jednostronne spoiny.
- Przygotowanie rury – wiertarką wykonaj równo rozmieszczone otwory o średnicy 13 mm, umieszczone 25 mm od krawędzi rury. Przyspawaj nakrętki do rury w miejscach, gdzie znajdują się otwory.
- Montaż główny – zespawaj krzyżak z rurą prostopadle, łącząc oba elementy. Wkręć śruby w przygotowane wcześniej otwory.
- Mocowanie do drzewka – przyspawaj metalowe pręty do rury, aby mieć pewność, że stojak utrzyma choinkę. Upewnij się, że drzewko jest stabilnie zamocowane w stojaku.
- Malowanie i wykończenie – pokryj całą konstrukcję farbą w wybranym kolorze, np. zielonym, aby pasowała do świątecznej dekoracji.
- Konserwacja – upewnij się, że wszystkie elementy stojaka są mocno połączone i nie uległy uszkodzeniu podczas użytkowania.
Pojemnik
Ostatni sposób jest jednocześnie najłatwiejszym. Potrzebujesz jedynie odpowiednio głębokiego wiadra lub doniczki czy innego elementu działającego np. jako pojemnik na wodę. Napełnij je do połowy piaskiem lub żwirem, a następnie osadź wewnątrz drzewko. Następnie, pilnując cały czas, by żywa choinka stała równo, napełnij pojemnik. Upewnij się, że taka konstrukcja jest stabilna i nie wywróci się od przypadkowego potrącenia drzewka. Całość można wyłożyć kolorowym papierem lub przystroić za pomocą farby i brokatu.
Podsumowanie
Bez względu na wybraną metodę, ważne jest, aby stojak na choinkę był stabilny i bezpieczny. Regularnie sprawdzaj stabilność konstrukcji i usuwaj spływającą żywicę. Mamy nadzieję, że Twoja choinka będzie się prezentowała znakomicie przez całe święta!
Data aktualizacji: 09.10.2024