Przejdź do głównej treści

Jak używać młota udarowego?

Młot udarowy stanowi bardzo istotne wyposażenie wielu fachowców. Za jego pomocą możliwe jest nie tylko tradycyjne wiercenie w celu wykonania otworów, ale także wykuwanie czy wyburzanie. Jak używać młota udarowego, zgodnie z tym, co mówią normy budowlane oraz zasady dotyczące bezpieczeństwa, efektywności i komfortu pracy?

młot udarowy

Spis treści:

Jak działa młot udarowy?

Młot udarowy to narzędzie, które wykorzystuje energię kinetyczną do wytwarzania intensywnych uderzeń, co umożliwia rozbijanie twardych materiałów, takich jak beton czy kamień. Działa na zasadzie mechanizmu pneumatycznego lub elektromagnetycznego, który napędza tłok w ruchu posuwisto-zwrotnym. Tłok ten uderza w narzędzie robocze generując silne wibracje i uderzenia. Dzięki temu młot udarowy może skutecznie kruszyć materiał, minimalizując wysiłek fizyczny użytkownika i zwiększając efektywność pracy.

Jak używać młota udarowego – co mówi prawo budowlane?

Zanim skupimy się szczegółowo na pracy z młotem udarowym, warto zapoznać się z polską normą PN-EN 50144-1, która jasno odnosi się do zasad użytkowania wszystkich maszyn przenośnych trzymanych lub prowadzonych ręcznie. Według tej normy niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej stateczności urządzenia, w zależności od jego rodzaju

Na ową stateczność wpływać powinna przede wszystkim optymalna powierzchnia podpierającą oraz dostateczna ilość uchwytów i wsporników. Ponadto, jeśli użytkowane urządzenie posiada uchwyty, których nie można zwolnić przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa, to należy wyposażyć je w ręczne elementy sterujące uruchamianiem i zatrzymywaniem, spełniające w pełni to zadanie.

Kucie młotem udarowym – zawsze zgodnie z instrukcją

Opisane według powyższej normy obostrzenia traktują również o dostosowaniu optymalnych warunków użytkowych do wytycznych producenta danego sprzętu. Zgodnie z prawem budowlanym do każdego modelu maszyny przenośnej, trzymanej lub prowadzonej ręcznie, producent powinien dołączyć instrukcję obsługi, która zawiera informacje na temat tego, jak smarować młot udarowy, czy też całkowitej wartości drgań wytwarzanych przez dane urządzenie – jest to szczególnie ważne przy stosowaniu młota udarowego. 

Sprawdź także zalecany przez producenta czas pracy młotem udarowym. Długotrwałe używanie narzędzia bez przerw może prowadzić do przegrzania silnika oraz nadmiernego zużycia części mechanicznych. Producent zazwyczaj podaje maksymalny czas ciągłej pracy oraz wymagane przerwy, aby narzędzie mogło się ochłodzić.

Pamiętaj, że kucie młotem udarowym bez prądu jest surowo zabronione. Praca bez odpowiedniego zasilania może prowadzić do uszkodzenia sprzętu, co zwiększa ryzyko wypadków i naraża użytkownika na poważne obrażenia. Ponadto nieprawidłowe używanie może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia.

Rodzaj udaru a zastosowanie młota

Przystępując do pracy z urządzeniami udarowymi takimi jak młot do kucia betonu, powinieneś znać zastosowany w danym sprzęcie rodzaj udaru. Wyróżnić tutaj możemy przede wszystkim udar mechaniczny oraz elektropneumatyczny. 

Z udarem mechanicznym możemy mieć najczęściej do czynienia w przypadku niewielkich wiertarek, gdzie stanowi on niejako dodatkowe wyposażenie. Jest mniej wydajny i znacznie głośniejszy od udaru elektropneumatycznego – przy wykonywaniu głębszych otworów wymaga od operatora użycia znacznie większej siły. 

Z tego względu nadaje się przede wszystkim do wiercenia w miękkich materiałach, chociażby cegle, pustaku poryzowanym czy gazobetonie. Powinniśmy pamiętać o tym, że używając urządzenia z udarem mechanicznym, nie należy wykorzystywać zbyt dużych obrotów na wyjściu, co najczęściej doprowadza do przegrzewania się wierteł.

Urządzenia wykorzystujące udar elektropneumatyczny osiągają około 10-krotnie większą wydajność, dlatego takie rozwiązanie stosuje się nie tylko w tradycyjnych wiertarkach, młotowiertarkach czy standardowych młotach udarowych, ale także w bardziej wymagających młotach wyburzeniowych. 

Stosując sprzęt wykorzystujący udar elektropneumatyczny, do zadań operatora należy jedynie jego przytrzymanie, co eliminuje automatycznie potrzebę użycia większej siły fizycznej przy mozolnych próbach dociskania. Dzięki temu prace takie jak kucie czy wyburzanie stają się znacznie swobodniejsze. 

Użytkując tego typu elektronarzędzi, powinniśmy pamiętać o tym, aby nie blokować powrotu narzędzia w trakcie wykonywania jakichkolwiek zadań, co zmniejsza wydajność i efektywność działań.

Jak używać młota udarowego?

Przygotowanie i praca z młotem udarowym

Przed przystąpieniem do pracy z użyciem młota udarowego uprzednio powinniśmy sprawdzić jego stan techniczny, próbnie uruchamiając narzędzie. Bardzo istotne jest też przygotowanie wszelkich narzędzi pomocniczych oraz miejsca, w którym będę składowane wszystkie odpady, by nie zaburzały bezpieczeństwa i komfortu w trakcie pracy. 

Regularne smarowanie młota udarowego ma duże znaczenie dla długotrwałej i bezawaryjnej pracy. Przed każdym użyciem sprawdź poziom smaru w odpowiednich miejscach narzędzia zgodnie z instrukcjami producenta. Używaj wyłącznie rekomendowanych środków smarnych, aby zapewnić optymalną ochronę elementów mechanicznych. Zaniedbanie smarowania może prowadzić do nadmiernego zużycia części, co skróci żywotność młota i może spowodować kosztowne naprawy.

Warto pamiętać również o odpowiedniej odzieży roboczej, ze szczególnym uwzględnieniem solidnego obuwia ochronnego, rękawic, okularów i słuchawek. Już w trakcie pracy należy pewnie przytrzymywać młot w rękach, unikając opierania go o okolice podbrzusza, zawsze dociskając w kierunku miejsca roboczego. 

Ważne, aby podczas pracy maszyny nie ingerować w jej konstrukcję – nie należy zdejmować osłon ani zabezpieczeń, czyścić ani smarować urządzeń w ruchu. Jeśli potrzebne jest wyregulowanie narzędzia lub wymiana jakichkolwiek elementów roboczych, należy najpierw odłączyć młot od sieci sprężonego powietrza.

Jak używać młota udarowego? Podsumowanie

Praca z młotem udarowym wymaga przestrzegania norm budowlanych i zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego urządzenia, odpowiednim smarowaniu oraz stosowaniu zalecanej odzieży ochronnej. Aby uzyskać więcej informacji i zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria, odwiedź sklepy Castorama lub sprawdź naszą ofertę online.

W sklepie Castorama znajdziesz szeroki wybór produktów oraz fachowe doradztwo. Pomożemy Ci w realizacji Twoich projektów budowlanych i remontowych!

Data publikacji: 23.07.2015

Data aktualizacji: 04.10.2024