Jak usunąć ścianę i postawić nową?

Dom zbudowany kilkadziesiąt lat temu nie odpowiada często naszym współczesnym potrzebom. Czasami trzeba przesunąć ścianę czyli – usunąć ją i postawić nową w innym miejscu.

Rozbiórka ściany murowanej z cegły

Spis treści:

Przed podjęciem prac rozbiórkowych konieczne jest sprawdzenie, czy ściana zaplanowana do wyburzenia nie jest ścianą konstrukcyjną, inaczej zwaną nośną. Profesjonalny konstruktor podpowie czy na tej ścianie nie opierają się newralgiczne elementy całej bryły budynku. Poza tym niezbędne jest skontrolowanie czy w ścianie przewidzianej do usunięcia zlokalizowane są instalacje wodne lub grzewcze oraz elektryczne. W takim wypadku prace rozbiórkowe będą bardziej skomplikowane, bo będą się wiązały z przeniesieniem wyżej wymienionych instalacji w inne miejsce. W przypadku wyburzenia ścianki działowej nie potrzeba projektu. Natomiast rozbiórka ściany nośnej wymaga projektu konstrukcyjnego, bo w miejscu wyburzenia trzeba zaprojektować belki nośne (nadproże ze stali)i wzmocnienie ścian. Konieczne jest też wtedy pozwolenie starostwa lub urzędu gminy.

Innym problemem przy zmianie układu pomieszczeń jest sytuacja, kiedy pokoje do tej pory rozdzielone ścianą działową mają podłogi na różnych poziomach. Po rozebraniu ściany je dzielącej pojawi się próg. W sytuacji, gdy nowa ściana działowa będzie na niższym poziomie, należy wyrównać poziom posadzki poprzez wykonanie wylewki albo poprzez ułożenie płyt OSB. Jeśli nowa ściana ma być na poziomie wyższym, przed wykonaniem wylewki konieczne jest usunięcie warstw podłogowych łącznie ze starym podkładem i wyrównanie później wszystkiego wylewką, a na koniec dopiero- można położyć nową nawierzchnię; parkiet, panele czy terakotę.

Zanim postawimy nową ścianę z karton gipsu

Przed rozpoczęciem rozbiórki zabezpieczamy pomieszczenie poprzez podparcie stropu w pobliżu przyszłego otworu. Do tego celu najlepiej użyć stempli o regulowanej wysokości.
Cienkie ściany działowe wyburzymy dużym młotem-zaczynamy od góry i demontujemy ścianę w dół. W przypadku zrobienia otworu na przejście lub innego- wykuwamy szczelinę, w której zrobione będzie nadproże. Po jego wykonaniu można wycinać lub wykuwać otwór. Potem otwór tynkujemy lub uzbrajamy w ościeżnice.

Przeczytaj także: Szklane ściany działowe - zalety i wady

Rozbiórka ściany murowanej z cegły

Należy rozpocząć od wykucia spod stropu 1-2 sztuk cegieł. Następnie wyjmuje się kolejne warstwy cegła po cegle. Jest to najbardziej bezpieczny sposób demontażu ściany murowanej, niestety czasochłonny. Nie należy zaczynać rozbiórki od środka ściany, bo może to spowodować jej przewrócenie, a w konsekwencji wywołać nadmierne obciążenie dynamiczne stropu i jego uszkodzenie.

Ściany z betonu komórkowego tnie się łatwo piłą do drewna. Kiedy już usuniemy całą ścianę, pozostaje jeszcze skuć występy idącego poprzecznie muru (strzępia), które łączyły prostopadłe do siebie ściany. Bruzdy powstałe po kuciu nawilżamy i obrabiamy zaprawą tynkarską. Ściany poprzeczne możemy wykończyć gładzią gipsową – będą idealnie wyrównane i na powierzchni przypominać będą nową ścianę gipsowo-kartonową.

Narzędzia niezbędne do prac przy wyburzaniu ściany to - łom, duży młotek, młot wyburzeniowy, wykrywacz metali do lokalizacji przewodów elektrycznych a ochronne - maseczka na ustaokulary ochronne na oczy i słuchawki ochronne na uszy oraz rękawice ochronne.

Sprawdź też: Do czego służą profile ścienne

Jak usunąć ścianę i postawić nową?

Zanim postawimy nową ścianę z karton gipsu

Konieczne jest zaznaczenie na zarówno na podłodze, bocznych ścianach, jak i suficie jej zarysu. Jeśli posadzka gdzie planujemy wznieść nową ścianę, jest pokryta płytkami ceramicznymi, można bezpośrednio na niej bez obaw stawiać ścianę z karton gipsu. W przypadku podłogi drewnianej przed pracami konstrukcji nowej ściany trzeba pilarką tarczową wyciąć pas 2-3 cm szerszy niż grubość przewidzianej ściany.

Stalową konstrukcję profili ściany kartonowo - gipsowej dobieramy do grubości planowanej ściany. Aby zamocować profile rusztu do podłogi i sufitu trzeba je najpierw podkleić elastyczną taśmą uszczelniającą. Potem przykręcamy profile skrajne i słupki - co pół metra. Płyty gipsowo-kartonowe odpowiednio przycięte montujemy z jednej strony ściany, potem układamy instalacje i wypełnienie z wełny. Ostatecznie z drugiej strony ściany mocujemy poszycie. Całość malujemy lub tapetujemy.

Data aktualizacji: 23.07.2024