Jak urządzić mały pokój? Praktyczne porady
Nie musisz dysponować ogromnym domem lub mieszkaniem, aby mieszkać komfortowo. Nawet niewielki pokój można bowiem urządzić tak, aby był wygodny i przytulny. W poniższym artykule znajdziesz garść wskazówek mówiących o tym, jak urządzić mały pokój w bloku lub domu jednorodzinnym.
Przejdź do następnych akapitów:
- Jak urządzić mały pokój – meble
- Jak urządzić mały pokój – oświetlenie
- Jak urządzić mały pokój – materiały i kolory
- Mały pokój – stylowy i wygodny
Jak urządzić mały pokój – meble
Praktyczne myślenie niezbędne podczas urządzania niewielkich przestrzeni nie musi wiązać się z rezygnacją z estetyki czy wieloma wyrzeczeniami. Wystarczy bowiem stosować się do kilku uniwersalnych zasad określających, jak urządzić mały pokój dla dorosłych, nastolatków bądź małych dzieci.
Co łączy mały salon, sypialnię, pokój dziecka albo kuchnię? Oczywiście meble. Mimo że każde pomieszczenie wymaga innego umeblowania, to jest jedna rzecz, która dotyczy ich wszystkich. Meble w małych pokojach muszą być bowiem maksymalnie funkcjonalne przy jednoczesnych niewielkich gabarytach.
Zadanie to najlepiej spełniają meble wielofunkcyjne. To rodzaj wyposażenia, które po szybkim i łatwym przemontowaniu może pełnić kilka funkcji użytkowych. Przykładów takich mebli jest sporo. Elegancka sofa do salonu, która po rozłożeniu zmienia się w wygodne łóżko do spania, łóżko piętrowe połączone z szafkami i biurkiem oraz stół składany wraz z krzesłami to tylko kilka wielofunkcyjnych, kompaktowych mebli, które sprawdzą się w niewielkim pokoju dziecięcym, sypialni lub salonie.
Jak umeblować mały pokój? Planując meblowanie, zacznij od elementu kluczowego w danym pomieszczeniu. W salonie będzie to zatem wygodna kanapa, a w sypialni łóżko. Nie powinny mieć one dużych rozmiarów, ale jednocześnie muszą być wygodne. Najlepiej sprawdzą się meble bez podłokietników, o prostych, klasycznych liniach. Sprawiają one wrażenie mniejszych, niż są w rzeczywistości. Ponadto, na kanapie bez bocznych oparć, zmieści się więcej osób niż na tradycyjnie zabudowanej sofie.
Po wyborze najważniejszych mebli możesz dołożyć do pomieszczenia pozostałe umeblowanie. Patrząc na rozmiary i umiejscowienie kluczowych elementów przestrzeni, dobierz do nich pozostałe wyposażenie w taki sposób, aby przestrzeń stała się funkcjonalna, ale jednocześnie niezagracona.
W małym pokoju bardzo przydadzą się półki. Komody i szafki stojące zabierają cenną przestrzeń podłogową, natomiast wiszące półki są nie tylko wysoce praktyczne, ale również pozwalają zaoszczędzić miejsce. Postaw na nich książki, płyty CD, segregatory z dokumentami, ale również dekoracyjne pudełka z rzeczami, których nie chcesz stawiać luzem na półkach.
Jak urządzić mały pokój – oświetlenie
Jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy, salon bądź kuchnię, by sprawiały one wrażenie większych? Wykorzystaj odpowiednie oświetlenie. Aby zaoszczędzić miejsce, zrezygnuj z lamp stojących na podłodze oraz niewielkich lampek stawianych na półkach, stoliku czy parapecie. Zamiast nich wypróbuj żyrandol, plafon albo kinkiety ścienne. W niedużym pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się lampy o niewielkich rozmiarach, które oświetlą wnętrze, ale jednocześnie nie będą go przytłaczać.
Jeśli jednak chcesz dodać wnętrzom nieco „pazura”, wykorzystaj ozdobne oświetlenie o niestandardowej formie. Industrialne, proste lampy stylizowane na żarówki na sznurku, nowoczesne klosze o fantazyjnych kształtach czy dekoracyjne, bogate żyrandole w stylu glamour mogą stać się centralnym, przyciągającym wzrok elementem wyposażenia pomieszczenia.
Jak urządzić mały pokój – materiały i kolory
Na to, jak urządzić bardzo mały pokój, by wydawał się większy niż w rzeczywistości, duży wpływ mają wykorzystywane materiały i barwy. Wnętrze utrzymane w jasnych kolorach i spokojnej tonacji barwnej zawsze sprawia wrażenie dużo bardziej przestronnego niż pokój, w którym dominują mocno pstrokate, intensywne albo ciemne tkaniny czy meble. Jasna kolorystyka jest też prostsza w aranżacji – przy odcieniach tego rodzaju łatwiej jest zachować równowagę oraz harmonię w doborze wszystkich elementów wyposażenia.
Dlatego w niedużym salonie, sypialni lub gabinecie dobrze sprawdzi się biel. Ściany pomalowane na ten kolor podwyższają optycznie wnętrze i sprawiają, że pokój wydaje się bardziej przestronny i większy. Podobnie działają meble z białymi frontami. Barwa ta rozświetli i rozjaśni małe pomieszczenie, a także stworzy w nim wrażenie estetycznej równowagi, spokoju oraz porządku. Poza ścianami i meblami możesz ją wykorzystać jako kolor dodatków: firanek, zasłon, dywanu, wazonu czy poduszek na sofie.
Ciekawym rozwiązaniem jest też biała podłoga. Jeśli jednak nie chcesz decydować się na tak odważne rozwiązanie, postaw na podłogę utrzymaną w jasnych barwach. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie różnych odcieni tych samych kolorów. Oprócz bieli możesz też wykorzystać elementy w barwach beżu, ecru, jasnego błękitu, delikatnej brzoskwini, pudrowego różu lub łagodnej szarości. Barwy te pomogą Ci stworzyć atmosferę przytulnego gniazdka. Świetnie sprawdzą się w sypialni i pokoju dziecka, ale możesz je zastosować również w salonie, gabinecie albo kuchni.
Planując urządzenie małego pomieszczenia, nie musisz rezygnować całkowicie z ciemniejszej i bardziej nasyconej kolorystyki. Miej jednak na uwadze, że najlepiej sprawdzi się ona w formie dodatków. Możesz zatem wyposażyć przestrzeń w obrazki, poduszki czy drobne gadżety w mocniejszych barwach. Z jasnym otoczeniem świetnie współgrają meble drewniane lub stylizowane na naturalne drewno. Brązowy stolik kawowy lub hebanowa półka na białej ścianie pozwolą urozmaicić i ozdobić wystrój.
Poza kolorystyką w niedużym pokoju dużą rolę odgrywają materiały i tekstura przedmiotów. Odpowiednio dobrane wzory i tkaniny to wyrafinowany i subtelny sposób wzbogacenia wystroju małego pomieszczenia. Połączenie elementów połyskujących i matowych, tkaniny o różnych fakturach czy odsłonięte cegły na ścianie dodają charakteru monochromatycznemu wnętrzu. Dzięki przemyślanym dodatkom zróżnicujesz wystrój, ale jednocześnie zapobiegniesz wprowadzeniu aranżacyjnego chaosu.
Mały pokój – stylowy i wygodny
Minimalizm to najlepsze określenie zasady urządzania małych wnętrz. Im mniej akcesoriów i bibelotów umieścisz na półkach, stolikach czy parapetach, tym lepiej. Dzięki temu przestrzeń będzie wydawała się większa i bardziej harmonijna. Ponadto pomieszczenie z mniejszą liczbą gadżetów, które bardzo lubią zbierać kurz, łatwiej jest utrzymać w porządku.
Zastosuj się do wymienionych wyżej wskazówek, a Twoje niewielkie mieszkanie lub domek staną się nie tylko bardziej przytulne i wygodniejsze, ale też eleganckie i stylowe.
Data aktualizacji: 26.08.2024