Przejdź do głównej treści

Jak uratować storczyk? Problemy z kwiatem, korzeniami i liśćmi

Storczyk jest pięknym ozdobnym kwiatem, który znajduje się w niejedynym domu. Jest to jednak roślina niezwykle wymagająca w opiece. Storczyk szybko reaguje na zmiany, dlatego warto mieć wypracowaną pielęgnację, która niezmiennie będzie się sprawdzać.

storczykstorczykstorczykstorczyk

Reanimacja storczyka, który został przelany

Jednym z najczęstszych problemów, z którym zmagają się właściciele storczyków, jest przelanie. Kwiat ten nie potrzebuje wiele podlewania. Jednak wiele osób z przyzwyczajenia posiadania bardziej podatnych na zmianę roślin, często nalewa zbyt dużą ilość wody do doniczki, nie sprawdzając wcześniej wilgotności gleby. Prowadzi to do przelania, a czasem i do gnicia korzeni i pędów. Pierwszymi objawami będzie jednak marszczenie się liści. Powinna także zmartwić Cię zmiana ich koloru. Żółte czy brązowe liście mogą świadczyć właśnie o przelaniu.  Co zrobić, żeby uratować taki kwiat?

Zacznij od sprawdzenia stanu korzeni. Jeśli nie zaczęły jeszcze gnić, proces reanimacji nie będzie skomplikowany. Należy usunąć storczyk z dotychczasowej doniczki lub porządnie ją wyczyścić. Otrzep też dużą ilość wilgotnej gleby, aby uwolnić od niej roślinę. Warto też usunąć martwe korzenie, aby storczyk nie marnował na ich odnowę energii. Tak przygotowaną roślinę wsadź do nowej mieszanki ziemi. Nawodnij ją raz i odstaw, aby zakorzeniła się w nowym środowisku.

Jeśli zauważyłeś, że korzenie częściowo zgniły — koniecznie usuń je zdezynfekowanymi nożycami. Przesadź go tak samo, jak w wyżej wspomnianym przypadku, jednak nie podlewaj go od razu, tylko delikatnie nawodnij, uzupełniając cieczą podstawkę, na której stoi. Ustaw go w słonecznym miejscu, nie narażając jednak na bezpośrednie promienie.

Po odratowaniu storczyka zadbaj o prawidłową pielęgnację kwiatu. Zaprzestań nadmiernego podlewania. Powinno odbywać się, gdy ziemia przeschnie — raz w tygodniu w miesiącach letnich i co dwa tygodnie zimą. Dobrze jest nalewać wodę na podstawkę, z której storczyk będzie pobierał wodę według potrzeb. Niezwykle przydatny jest keramzyt, który możesz wsypać na sam dół doniczki, aby pomagał w regulacji wilgotności.

Pleśń w doniczce ze storczykiem

Nalot z pleśnią będzie objawem zbyt dużej wilgotności powietrza lub nadmiernego podlewania. Ziemia wokół korzeni nie powinna być cały czas wilgotna, ponieważ będzie sprzyjać to rozwojowi bakterii i grzyba.

Przesadź storczyka do nowej doniczki lub z powrotem do starej po dokładnym wyczyszczeniu od zakażenia pleśnią. Usuń także widoczny nalot na korzeniach. Koniecznie wymień całość gleby, aby nie dopuścić do ponownego rozwoju pleśni.

Ratowanie przesuszonego storczyka

Zapominanie o podlewaniu jest również częstym powodem niszczenia roślin. Storczyk, chociaż nie potrzebuje na co dzień wiele wody, nie zniesie też długich susz. Dlatego też pominięcie dostarczania wody może wyrządzić szkody w pędach kwiatowych.

W przypadku przesuszenia kwiatu należy jak najszybciej go nawodnić. Nie podlewaj go jednak dużą ilością wody naraz, a stopniowo dodawaj odrobinę wody na korzenie storczyka. W ten sposób będziesz na nowo przyzwyczajać go do wody, nie wywołując szoku. Podlanie go szybko i dużą ilością cieczy zaleje go tylko. Ryzykujesz w ten sposób zgnicie korzeni, które i tak nie przyjmą dostarczonego nadmiaru wody.

Korzenie można także posypać węglem drzewnym, który będzie je chronił.

Zobacz, jak uratować złamanego storczyka

Przypadkowe uszkodzenia czy złamania mogą zdarzyć się każdemu. Co zrobić jeśli roślina spadła lub doznała nadłamania? Jeśli to możliwe nie odrywaj reszty storczyka. Nieprzerwany pęd może sam doprowadzić do naprawy.

Usztywnij łodygę patykiem lub twardym długim przedmiotem. Przyklej do niego plastrem czy klejem do roślin storczyka, aby mógł rozpocząć proces leczenia. Z czasem powinieneś zobaczyć nowy pęd wyrastający z doniczki.

storczykstorczykstorczykstorczyk

Szkodniki korzeni rośliny

Oprócz problemów spowodowanych ludzkim działaniem są jeszcze inne, które zagrażają roślinom domowym. Różne owady i szkodniki są elementem, który może dotknąć Twojego storczyka mimo regularnej pielęgnacji. Jednak monitorowanie stanu roślin pozwoli na szybką i skuteczną reakcję.

Głównymi objawami, którymi roślina komunikuje jakiś problem, będą ciemne plamy na liściach oraz nagłe zahamowanie wzrostu. Może oznaczać to, że w korzeniach zadomowiły się jakieś szkodniki. Przesadzenie rośliny w takiej sytuacji zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Wyeliminujesz w ten sposób zainfekowaną ziemię. Często nie będzie to jednak wystarczające działanie.

Jeśli widzisz na korzeniach szkodniki lub ich dzieło — odetnij zniszczone części. Możesz także zastosować środki owadobójcze wlewane do gleby lub roztwór z ciepłej wody i mydła potasowego, które ma działanie ochronne.

storczykstorczykstorczykstorczyk

Prawidłowa pielęgnacja storczyka – nawóz i uprawa

Uniknięcie wszystkich problemów jest niemożliwe przy wymagających roślinach. Jednak aby zminimalizować to ryzyko, pamiętaj o regularnej pielęgnacji storczyka. Postaw go w jasnym miejscu bez intensywnego nasłonecznienia i nie zapomnij o paru istotnych kwestiach:

  • podlewaj go systematycznie, jednak nie w nadmiernych ilości;
  • nawóź glebę specjalnymi środkami do storczyków, aby nie brakowało mu składników odżywczych;
  • staraj się nie zmieniać jego miejsca, w którym dobrze się rozwija.

Gdy poznasz już dobrze swoje kwiaty, nawet uprawa storczyka będzie przynosiła wiele satysfakcji. W przypadku niespodziewanych problemów lub potrzeby reanimacji kwiatu nie panikuj i podejmij skuteczne działania. Dzięki nim szybko uratujesz storczyka i będziesz cieszyć się jego pięknym wyglądem.

Data Publikacji: 31.05.2024