Jak stworzyć instalację chroniącą nasz dom przed uderzeniem pioruna?

Częste wyładowania atmosferyczne możemy zauważyć wiosną oraz latem. To wtedy nasze niebo wyściełają czarne chmury, z których leje się strumień deszczu, a niekiedy nawet gradu. O ile jednak deszcz nie bywa specjalnie groźny, o tyle wyładowania w postaci piorunów mogą już spowodować pożar. Oczywiście prawdopodobieństwo tego, że piorun uderzy akurat w nasz dom jest niewielkie, jednakże ryzyko wyładowań w bliskim sąsiedztwie jest już znacznie większe.

Jak stworzyć instalację chroniącą nasz dom przed uderzeniem pioruna?

Spis treści:

Zacznijmy od określenia prawdopodobieństwa uderzenia pioruna, biorąc pod uwagę

- Moc wyładowań i częstotliwość występowania burz - przyjęło się, że jest ona najwyższa w południowo-wschodnich krańcach Polski,

- Rodzaj domu i jego zabudowę — jeśli znajduje się on w szczerym polu, to rzecz jasna będzie znacznie bardziej narażony na uderzenie pioruna niż dom w tradycyjnym zabudowaniu miejskim (pamiętaj, budynki o wysokości ponad 15 m muszą być obowiązkowo wyposażone w zewnętrzną instalację odgromową).

Skutki wyładowań atmosferycznych

Najgorszy scenariusz to pożar, który w kilka sekund potrafi strawić cały budynek,

Łagodniejszy scenariusz to przepięcia w instalacji elektrycznej, które powodują nieodwracalne uszkodzenia urządzeń zainstalowanych w budynkach.

Piorun jest groźny nie tylko wówczas, gdy uderzy bezpośrednio w nasz dom. Tak potężne wyładowanie elektryczne niesie przykre konsekwencje również dla domów i zabudowań znajdujących się nawet 1,5 km od miejsca wyładowania.

Dlaczego? Podczas uderzenia w ziemię tworzą się fale przepięciowe, które przemieszczają się z prędkością zbliżoną do prędkości światła; zanim więc usłyszymy grzmot, urządzenia podłączone do sieci mogą ulec zniszczeniu.

Przeczytaj także: Co to jest gont?

Przykre konsekwencje uderzenia, czyli co może się stać naszej instalacji

- metalowych rur wchodzących do budynku,

- połączeń wyrównawczych w łazienkach,

- uziomu zewnętrznej instalacji odgromowej.

Ochrona strefowa

Polega na zamontowaniu kilku ochronników, które przejmują falę przepięciową i nie pozwalają jej dostać się do instalacji. Mogą być zamontowane przy głównej rozdzielnicy, puszce podtynkowej, przewodzie zasilającym lub rozgałęźniku, a także we wtyczce pośredniej, a więc bezpośrednio przy chronionych urządzeniach. Niektóre ochronniki służą do ochrony linii telefonicznych.

Sprawdź również: Kiedy naprawa, a kiedy wymiana dachu?

Jak stworzyć instalację chroniącą nasz dom przed uderzeniem pioruna?

Najważniejsze elementy instalacji odgromowej

- zwód – który przejmuje uderzenie pioruna; montujemy go – na kalenicy dachu, murowanych kominach itp.;

- przewód odprowadzający – który łączy zwód (zwody) z uziomem poprzez zaciski probiercze i przewody uziemiające; montowane na ścianach bocznych budynku;

- przewód uziemiający – łączy złącze kontrolne z uziomem;

- uziom – odprowadza do ziemi prąd piorunowy; montowany w ziemi.

Data aktualizacji: 30.07.2024