Jak stworzyć funkcjonalną strefę umywalkową?
Strefa umywalkowa w łazience jest jedną z jej najważniejszych części – to właśnie tu wykonujemy wszelkie czynności pielęgnacyjne, które wymagają precyzji. Jako że korzystamy z niej przynajmniej kilka razy w ciągu dnia, powinniśmy zadbać, aby funkcjonalność okolic umywalki była jak najwyższa i zapewniała nam doskonały komfort.
Spis treści:
- Jaka umywalka do łazienki?
- Idealna szafka pod umywalkę
- Lustro – niezbędne przy każdej umywalce
- Dodatkowe akcesoria łazienkowe
Jaka umywalka do łazienki?
Jak już wiemy, strefa umywalkowa w łazience to kluczowa część aranżacji całego pomieszczenia. Jej centralnym punktem jest niewątpliwie umywalka, zatem warto się zastanowić, jaki model najlepiej zaspokoi nasze potrzeby. Zwracajmy uwagę na:
-
rozmiar umywalki – wszystko zależy od jej głównego przeznaczenia. W momencie, w którym mamy małą przestrzeń, a nasza umywalka do łazienki ma głównie służyć do mycia dłoni, wystarczą nam mniejsze warianty o szerokości do 45 cm. Aby zapewnić sobie maksymalną wygodę użytkowania, warto zdecydować się na szerokość 60-70 cm;
-
kształt umywalki – dopasujmy go do stylistyki pomieszczenia. Opcje owalne skomponują się z podejściem nowoczesnym, prostokątne uzupełnią surowe wnętrza, a asymetryczne pozwolą na eklektyzm;
-
materiał wykonania – choć króluje tu ceramika, fani bardzo trwałych rozwiązań celują w granit czy marmur. Alternatywą są umywalki kompozytowe i konglomeratowe;
- sposób montażu – najpopularniejsze są modele wiszące, dzięki którym zyskujemy wolną przestrzeń pod umywalką. Bardzo często spotyka się też warianty nablatowe, podblatowe lub wpuszczane w blat. Przemyślany wybór pozwoli na stworzenie dodatkowego miejsca do przechowywania, dzięki któremu wszystkie akcesoria i kosmetyki zawsze będą w zasięgu ręki.
Jak widać, dobór armatury ma duże znaczenie – zadbajmy, aby strumień wody spadający na umywalkę zostawał w niej, a nie rozchlapywał się na boki. Wystarczy, że znajdziemy balans między rozmiarem umywalki a wysokością ustawienia baterii.
Porada eksperta
Często mówi się, że im węższa umywalka, tym powinna być głębsza. Niech ta myśl przyświeca nam w trakcie zakupów! Zwróćmy też uwagę, że wersje podwieszane lub wpuszczane bywają mniejsze, gdyż niektóre z ich funkcji przejmuje właśnie blat.
Często pojawia się pytanie – czy umywalka do łazienki powinna być dwustanowiskowa? Jeżeli nasze wnętrze jest przestronne, to będzie doskonały pomysł dla wszystkich par i rodzin z dziećmi. Wtedy strefa umywalkowa w łazience sprytnie się powiększy.
Idealna szafka pod umywalkę
Jeśli już wiemy, jaka umywalka jest dla nas odpowiednia, warto zastanowić się nad wyborem szafki! Zważywszy na mnogość modeli różniących się między sobą pod względem wymiarów, kolorystyki i mocowania, czeka nas niełatwa decyzja. Oto kilka rad, które na pewno pomogą w dokonaniu dobrego zakupu:
-
wisząca szafka pod umywalkę – optycznie powiększy przestrzeń, a do tego pozwoli na utrzymanie czystości całej powierzchni podłogi. Może występować w bardziej tradycyjnej wersji z szufladami lub w surowych wariantach. Jej plusem jest brak ryzyka zamoczenia mebli w przypadku niespodziewanego zalania;
- stojąca szafka pod umywalkę – z łatwością przechowamy w niej niezbędne produkty lub detergenty. W zależności od modelu i wykończenia, może być to ideał do pomieszczeń utrzymanych w stylu art déco lub właśnie doskonałe uzupełnienie łazienki loftowej. Warto wiedzieć, że tego typu szafka sprawdzi się pod umywalkę podblatową i nablatową.
Lustro – niezbędne przy każdej umywalce
To oczywiste, że nie wyobrażamy sobie wykonywania makijażu lub usuwania zarostu z twarzy bez lustra. W trakcie tak precyzyjnych czynności musimy się doskonale widzieć, a tutaj z pomocą przychodzą nam różne modele luster łazienkowych. Mocowane bezpośrednio do ściany czy zespolone z szafką? To już zależy od możliwości naszego wnętrza – w małym lepiej zdecydować się na model z dodatkowym miejscem do przechowywania.
Porada eksperta
Dobrym pomysłem jest wybór lustra z oświetleniem. Jeśli jednak zdecydujemy się na model bez wbudowanych lampek, koniecznie kupmy je we własnym zakresie.
Dodatkowe akcesoria łazienkowe
Aby nasza strefa umywalkowa w łazience uzyskała maksymalną funkcjonalność, nie zapominajmy o przydatnych akcesoriach:
-
akcesoria mocowane – tutaj mamy na myśli wszelkiego rodzaju mydelniczki, dozowniki mydła, kubki do płukania zębów lub przechowywania szczoteczki i pasty. Przeznaczone do montażu ściennego nie zajmą nam potrzebnego miejsca na blacie lub rancie umywalki, a mimo to będą w zasięgu ręki;
-
wieszaki i haczyki – obok umywalki obowiązkowo powinno znaleźć się miejsce, w którym zawiesimy ręczniki do rąk i twarzy. Szeroki wybór tego typu akcesoriów pozwoli nam na dobranie zarówno mniejszych elementów, jak i takich, które umożliwiają bezproblemowe rozłożenie ręczników do wyschnięcia;
-
koszyki, pojemniki i organizery – okazują się niezbędne, jeśli posiadamy dużą liczbę akcesoriów do pielęgnacji, drobnych kosmetyków oraz gdy chcemy oddzielić nasze przedmioty od rzeczy pozostałych członków rodziny.
Jak widać, nie potrzebujemy wiele, aby nasza strefa umywalkowa w łazience stała się stuprocentowo komfortowa!
Data aktualizacji: 02.09.2024