Jak samodzielnie wykonać oryginalne nogi do stołu?
Stół to jeden z elementów wyposażenia, który możemy znaleźć w każdym domu. Może pełnić rolę mebla służącego do nauki, do serwowania posiłków lub wykonywania innych codziennych czynności. Jest także istotnym elementem dekoracyjnym i sprawia, że w domu panuje prawdziwie ciepła, rodzinna atmosfera. Aby nasz stół wyglądał atrakcyjnie należy zadbać nie tylko o ładnie wykończony blat, ale również o jego elementy dekoracyjne, w postaci pięknych, rzeźbionych, a niekiedy także oryginalnych nóg. Jak wykonać je samodzielnie?
Spis treści:
- Wybór materiałów na nogi stołu: Estetyka i funkcjonalność
- W jaki jeszcze sposób można uatrakcyjnić stół, pamiętając o tym, aby jego nogi najbardziej się wyróżniały?
Wybór materiałów na nogi stołu: Estetyka i funkcjonalność
Ważnym elementem wykończenia stołu jest nie tylko blat, ale również nogi, które im bardziej dekoracyjne, tym prezentują się ciekawiej, a co najważniejsze, wpływają na funkcjonalność mebla. Z jakich materiałów można wykonać nogi do stołu, aby mebel wyglądał bardzo oryginalnie?
Najbardziej rzucają się w oczy meble wykonane w stylistyce barokowej lub renesansowej. Są nierzadko ładnie zdobione, rzeźbione i wspaniale oddają charakter pomieszczenia wykończonego w nietypowy sposób. Okazałe nogi od stołu to także takie, które wyróżnia nowoczesny materiał, tak dopasowany, aby współgrał z estetyką wnętrza.
W jaki jeszcze sposób można uatrakcyjnić stół, pamiętając o tym, aby jego nogi najbardziej się wyróżniały?
1. Blat możemy oprzeć o kolorowe, drewniane deski, wykonane z naturalnego drewna. Pozostawiając wówczas blat w naturalnej kolorystyce, z jednej strony zachowamy wrażenie naturalności, z drugiej stworzymy ciekawy kontrast dla wszystkich elementów konstrukcyjnych składających się na stół.
Drewniane, równe deski możemy przymocować do blatu, wwiercając je za pomocą wkrętów.
2. Jeśli w naszym domowym wnętrzu dominują nowoczesne elementy wyposażenia, warto zadbać o to, by i nogi od stołu były utrzymane w takim klimacie. Wystarczy, że tradycyjne, drewniane nogi zastąpimy konstrukcją wykonaną z metalu – na przykład żelaza.
Taką oprawę, spełniającą funkcję podparcia pod blat stołu może stanowić np. dolna część maszyny do szycia – czyli stojak.
Takie mocne, metalowe podparcie ma wiele plusów, a jednym z nich jest brak konieczności systematycznej konserwacji stojaka. Wystarczy jednorazowo przemalować go środkiem chroniącym go przed rdzą.
3. Jeśli poszukujemy inspiracji do wykończenia małego stolika, z pewnością warto wykorzystać tutaj dostępne taborety oraz krzesła. Niektóre z tych mebli, potrafią mieć bardzo atrakcyjna formę. Dół stołu wykończony w ten sposób nabierze nieco industrialnego charakteru.
Jak widać pomysłów nie brakuje. Do upiększenia stołu, można wykorzystać bardzo różnorodne materiały. Ważne, aby dobrać je tematycznie do stylizacji miejsca.
Data publikacji: 27.10.2016
Data aktualizacji: 07.08.2024