Jak przedłużyć żywotność papieru ściernego?
Z pewnością znamy to uczucie, gdy świeżo założony pas bezkońcowy czy papier ścierny zabrudzi się pyłem na tyle, że nie można go dalej stosować – i trzeba go wymienić. Okazuje się jednak, że istnieje sprytny sposób na przedłużenie ich żywotności. Zobaczmy, jak to zrobić!
Zabrudzony pas bezkońcowy – na co wpłynie?
Jeśli choć raz pracowaliśmy z pasem bezkońcowym czy papierem ściernym, z pewnością wiemy, jak szybko „zapycha się” jego powierzchnia ścierna – bez względu na to, z jakim narzędziem go połączymy. Do czego może doprowadzić praca w takim stanie?
- ziarna zostają niejako sklejone żywicą lub drobnym pyłem, dlatego też nie są w stanie szlifować materiału – praca stanie się mniej efektywna;
- mimo to szlifierka wciąż będzie pracować i wprawiać arkusz papieru lub pas w ruch – po pewnym czasie zacznie się on nagrzewać. Jeśli proces ten będzie trwać długo, doprowadzi to do stępienia ziarna – akcesorium będzie się nadawało do wyrzucenia;
- nagrzany pas lub papier oddadzą ciepło na obrabiany materiał, co może pozostawić na nim trwały ślad, niemożliwy do usunięcia. Możemy zatem zmarnować całą naszą pracę.
Jakie materiały najbardziej zapychają papier ścierny?
Proces stopniowego zapychania ziarna papier ściernego jest całkowicie naturalny. Obróbka pewnych materiałów może go jednak przyspieszyć. Należą do nich:
- drewno – przede wszystkim iglaste lub inne z dużą zawartością żywicy;
- wilgotna stal pokryta rdzą;
- każdy materiał powleczony powłoką lakierniczą lub emalią;
- powierzchnia pomalowana olejem lub inną tłustą substancją;
- podłoże zabrudzone kurzem czy pyłem.
Czy wiesz, że… Właśnie z tego powodu zaleca się czyszczenie i odtłuszczanie obrabianego materiału przed przystąpieniem do pracy szlifierką. |
Jak szybko wyczyścić pas bezkońcowy w szlifierce?
Jeśli za późno zauważymy, że pas bezkońcowy lub papier ścierny szlifują nieefektywnie, może się okazać, że niewiele zdziałamy. Gdy ziarno ulegnie stępieniu, nie można go ponownie naostrzyć – akcesorium trzeba wymienić. Jeśli jednak zareagujemy szybko i ziarno będzie wciąż ostre, mamy jeszcze szansę przedłużyć jego żywotność. Jak to zrobić?
Do czyszczenia pasów bezkońcowych i krążków z papierem ściernym stosuje się specjalnie do tego przeznaczone kostki. Do ich wykonania wykorzystywane jest miękkie tworzywo sztuczne o lekko gumowatej powierzchni. Po uruchomieniu urządzenia, powinniśmy przyłożyć to akcesorium do miejsca, w którym znajduje się zabrudzenie. Na powierzchni papieru powstanie lepka, ciągnąca się powłoka – już po chwili przykleją się do niej wszystkie zabrudzenia, które zapchały ziarno. Co więcej, wykonanie tej czynności nie zajmie nam dużo czasu – najczęściej wystarczy jedynie kilka sekund, by pozbyć się nawet najbardziej uciążliwych plam – np. z żywicy, mokrych, metalowych opiłków czy lepkiego oleju.
Do czego wykorzystamy pas bezkońcowy? Szereg przydatnych zastosowań tego akcesorium poznamy, czytając ten artykuł. Zobaczmy również, jak dobrać rodzaj papieru ściernego do konkretnej szlifierki!
Data publikacji: 27.08.2018