Jak poprawnie używać bitów do wkręcania?

Bity to końcówki służące do wkręcania wkrętów i śrub przy pomocy wkrętarek, wiertarko-wkrętarek oraz wkrętaków ręcznych, czyli śrubokrętów. Powinny stanowić niezbędne wyposażenie każdego z tych narzędzi, są niezwykle pomocne i efektywne, pod warunkiem, że poprawnie ich używamy.

Używając bitów do wkręcanie (np. bitów Erbauer), powinniśmy pamiętać o tym, że łatwo możemy je uszkodzić. Najczęściej podczas niewłaściwego wkręcania uszkodzeniu ulegają właśnie wkręty i bity. Aby uniknąć uszkodzenia tych elementów, należy zawsze starannie dobierać wstępną prędkość wkręcania, która odpowiada przede wszystkim twardości danego materiału, nad którym pracujemy – analogicznie: im większą charakteryzuje się on twardością, tym większa powinna być wówczas prędkość wkręcania. Jeśli pracujemy z wkrętarką, powinniśmy mieć świadomość tego, że każda z nich jest wyposażona w sprzęgło, które reguluje siłę docisku i jest w stanie spowodować zatrzymanie bita.

bity_erbauerbity_erbauerbity_erbauerbity_erbauer

Wszystko musi pasować!

Zanim jednak zaczniemy wkręcanie, naszym zadaniem powinno być odpowiednie dobranie końcówki do rodzaju łba danego wkrętu, którego mamy zamiar użyć. Pamiętajmy o tym, że typów łbów jest całkiem sporo i że każdy z nich ma swoje własne oznaczenia, które pozwalają dość łatwo i poprawnie dopasować do nich odpowiednie bity (najpopularniejsze rodzaje łbów do PH, P i PZ). Największym błędem jest niezwracanie uwagi na poszczególne oznaczenia i niesprawdzanie, czy dany bit dokładnie pasuje do danego łba wkręta. Bardzo istotne jest tutaj także właściwe dopasowanie ich pod względem rozmiarów. Końcówka oraz wkręt powinny być mocno i pewnie osadzone w danym urządzeniu. Nie wolno nam zapominać również o przeznaczeniu, jakie ma dany bit (np. marki Erbauer) – dostępne na rynku są końcówki do wkręcania miękkiego i twardego oraz do konkretnych materiałów. Nieodpowiednie dobranie tych dwóch elementów spowoduje, że w ostatniej fazie wkręcania bit wyskoczy z wkręta, a efektem tego będą najczęściej uszkodzenia zarówno jednej, jak i drugiej części.

W trakcie wkręcania

Odpowiedni dobór to oczywiście nie wszystko, nie gwarantuje to nam jeszcze właściwego zminimalizowania ryzyka uszkodzeń. Oprócz stosowania właściwej prędkości, o czym już wspominaliśmy wcześniej, w trakcie wkręcania należy pamiętać również o odpowiednim dozowaniu siły docisku, ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej fazy naszej pracy. To właśnie wtedy pojawia się największy opór i wówczas powinniśmy bardziej docisnąć nasze urządzenie. W innym przypadku możemy znacząco pogorszyć stan wkręta i bita, przez co stanie się on mniej wydajny lub całkiem bezużyteczny.

SMALL_wiertarko-wkretarkaSMALL_wiertarko-wkretarkaSMALL_wiertarko-wkretarkaSMALL_wiertarko-wkretarka