Przejdź do głównej treści

Jak pielęgnować i przechowywać pędzle?

Niezależnie od tego, czy naszym zadaniem jest przeprowadzenie drobnego czy też generalnego remontu mieszkania, warto być dobrze przygotowanym. Aby sprawnie malować bez konieczności każdorazowego nabywania nowych pędzli, warto wiedzieć, jak odpowiednio zatroszczyć się o te narzędzia.

Właściwe użytkowanie
Nawet jeśli zakupiliśmy nowe pędzle, każdy z nich przed pierwszym oraz kolejnym użyciem należy oczyścić z luźnych włosków oraz innego rodzaju zabrudzeń, które mogłyby dostać się bezpośrednio do farby. W tym celu pędzel należy opłukać letnią wodą z mydłem i dokładnie wysuszyć, po czym warto go również przeczesać grzebieniem. Jeśli mamy taką możliwość, możemy pozostawić go też na noc w pokoście lnianym, co rozmiękczy włosie i przedłuży jego żywotność. Jeśli pędzel gubi włosy i pozostawia je na malowanej powierzchni, powinniśmy systematycznie się ich pozbywać. Pamiętajmy o tym, aby naszego narzędzia nie opierać na włosiu podczas przerw, ponieważ może się ono rozproszyć, a co za tym idzie – stać się nieużyteczne. Podczas nakładania farby należy zwrócić uwagę również na to, aby nie zamaczać całego pędzla. 

Pielęgnacja
To, w jaki sposób dbamy o pędzle, zależy przede wszystkim od rodzaju farby, jakiej używaliśmy do malowania. W przypadku użycia farb lateksowych oraz akrylowych pędzle wystarczy wyczyścić tuż po skończeniu zadania przy użyciu letniej wody. Jeśli zabrudzenia są bardziej uciążliwe, możemy się ich pozbyć za pomocą wody z mydłem lub dodatkiem rozpuszczalnika.

Jeśli stosujemy farby olejne, możemy wykorzystać dwa sposoby. Pierwszym z nich jest pozostawienie pędzla przez kilka godzin w wodzie z amoniakiem, drugim zaś w wodzie z podgrzanym octem – w obu przypadkach stosujemy proporcje pół na pół. Po wyjęciu z roztworu, dokładnie spłukujemy narzędzie. Kiedy potrzebujemy użyć pędzla po kilku godzinach czy też następnego dnia, możemy owinąć go za pomocą folii spożywczej i zawiązać na trzonku, zabezpieczając przed napływem powietrza. 

W każdym przypadku pędzle należy czyścić do momentu, w którym spłukiwana woda będzie całkowicie czysta. Do wody możemy dodać wówczas odrobinę płynu do zmiękczania tkanin, co sprawi, że włosie będzie bardziej elastyczne. 
 

SMALL_zestaw_pedzliSMALL_zestaw_pedzliSMALL_zestaw_pedzliSMALL_zestaw_pedzli

Przechowywanie
Każdy pędzel powinien posiadać na swoim trzonku niewielki otwór, który umożliwia nam przechowywania narzędzia w pozycji wiszącej. Taka forma jest dla niego najbardziej odpowiednia, ponieważ zapobiega odkształcaniu się włosia. Możemy przechowywać je też w słoikach z zimną wodą, choć dotyczy się to głównie produktów, których używamy do lakierów i żywic syntetycznych. Umieszczając pędzle w naczyniu z wodą należy zadbać o to, aby włosie nie stykało się z dnem. Powinniśmy unikać również sytuacji, w której zamoczony w wodzie jest trzonek narzędzia. 

Jak przywrócić żywotność starym pędzlom?
Stare pędzle, których zły stan skłania nas do ich pozbycia się, możemy jeszcze uratować. Modele, które posiadają wyjątkowo zesztywniałe włosie, możemy natrzeć odrobiną wazeliny. Przed samym użyciem zaś należy je przepłukać w terpentynie lub rozcieńczalniku, by nadać im elastyczności. Mocno zaschniętą farbę usuniemy zaś za pomocą opisanej wyżej wody z gorącym octem.

SMALL_Plyn_do_czyszczenia_pedzli_castoramaSMALL_Plyn_do_czyszczenia_pedzli_castoramaSMALL_Plyn_do_czyszczenia_pedzli_castoramaSMALL_Plyn_do_czyszczenia_pedzli_castorama