Przejdź do głównej treści

Jak oświetlić kuchnię? Podziel ją na odpowiednie strefy!

kuchnia

W kuchni, nawet małej, nie sprawdzi się pomysł zamontowania jednej lampy, rozjaśniającej całe pomieszczenie. Dodatkowe źródła światła zaplanuj przede wszystkim nad blatem roboczym, wyspą kuchenną i w strefie jadalnianej. Gdzie jeszcze?

Spis treści:

Komfortowo, funkcjonalnie, bezpiecznie

Podczas projektowania kuchni zwracasz uwagę na rozmiar blatów, pojemność szafek czy wytrzymałość sprzętów. Planując funkcjonalne wnętrze nie pomijaj kwestii dobrego oświetlenia. Ono również ma wpływ na wygodę podczas korzystania z kuchni. To kluczowa sprawa, równie ważna jak dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Funkcjonalność wnętrza, oraz komfort przebywania w nim, w dużej mierze zależy właśnie od wybranych lamp i zamontowania ich odpowiedniej liczby.

Dlaczego to tak ważne?

Oświetlenie w kuchni pozwoli Ci przede wszystkim na bezpieczne korzystanie z jej wnętrza (i poruszanie się po nim) oraz na wyeksponowanie zaprojektowanej aranżacji. Wpłynie też na zmniejszenie ryzyka skaleczenia się - w końcu do przygotowania większości posiłków potrzebujesz dobrze naostrzonego noża, a zacienione strefy utrudniają precyzyjną pracę. Odpowiednie doświetlenie kuchni podkreśli też zamontowane w niej wyposażenie - dekoracyjne wykończenie ścian czy frontów szafek. Lampy nad stołem uwydatnią z kolei walory przygotowanych potraw.

Jak oświetlić kuchnię? Czym kierować się podczas doboru lamp? Przede wszystkim wydziel w jej wnętrzu specjalne strefy i doświetl je zgodnie ze swoimi potrzebami. Im więcej lamp zamontujesz, tym pomieszczenie będzie praktyczniejsze i bardziej funkcjonalne.

Źródła światła w kuchni - podstawowe zasady projektowania
Oświetlenie kuchni jest niezwykle rozbudowane i wymaga odpowiedniego zaprojektowania pod kątem liczby lamp, jak i ich rozmieszczenia. W pomieszczeniu znajdź miejsce przede wszystkim na światło ogólne, punktowe i dekoracyjne. Rozmieść je zgodnie ze strefami wyznaczonymi we wnętrzu.

Fakt, że lampy kuchenne mają za zadanie precyzyjnie doświetlić pomieszczenie, nie obliguje Cię do zakupu rażących żarówek. Raczej wybieraj te nieprzesadnie jaskrawe, które też nie tworzą dużych cieni i nie dają efektu olśnienia. Szukając oświetlenia zwróć uwagę na barwę światła, które emituje. W pomieszczeniu tego typu sprawdzą się źródła o temperaturze barwowej od 3400 do 5700 K oraz te przekraczające 5700 K (jeśli chcesz zastosować dodatkowe światło dekoracyjne). Które lepiej? Jeśli w kuchni masz mały dostęp do światła dziennego, postaw na ciepłe tony. Jeśli z kolei pomieszczenie często skąpane jest w słońcu, pomyśl o „wychłodzeniu go” łuną z żarówki o zimnym odcieniu.

Dlaczego należy stosować oświetlenie punktowe w kuchni?

Konkretne strefy w kuchni przeznaczone są do wykonywania czynności, które dla precyzji i bezpieczeństwa, wymagają dodatkowego oświetlenia. Chodzi zarówno o stół kuchenny, jeśli nie zostało nad nim zamontowane oświetlenie centralne, jak i o blat roboczy, kuchenkę, zlewozmywak oraz wyspę kuchenną.

Dodatkowe, punktowe źródła światła pełnią nie tylko bardzo ważną rolę praktyczną, ale także podnoszą atrakcyjność wnętrza pod kątem wizualnym. Aby użytkowanie ich było wygodne i energooszczędne, wydziel dla poszczególnych stref osobne obwody oświetleniowe. Dzięki nim możliwe będzie włączanie tylko tych źródeł, które są Ci w danej chwili niezbędne.

Sterowanie światłem

Projektując kuchnię śmiało stawiaj na nowoczesne rozwiązania - dbaj o swój komfort i ułatwiaj sobie korzystanie z wnętrza. Już na etapie planowania oświetlenia pomyśl o tym jak będziesz nim sterować, aby stworzyć sobie maksymalnie funkcjonalne wnętrze. Co wykorzystać?

  • Jeżeli często wchodzisz do kuchni zamontuj w niej czujkę ruchu, a światło zaświeci się samodzielnie.

  • Do oświetlenia punktowego zastosuj specjalne przełączniki. Nad blatem sprawdzą się przełączniki radiowe, które nie wymagają stosowania przewodów.

  • W szafkach zamontuj oświetlenie, które samodzielnie zapali się, gdy tylko otworzysz drzwiczki.

  • W strefie jadalnianej oraz nad blatem sprawdzą się ściemniacze.

Kuchnia przede wszystkim kojarzy się ze strefą praktyczną. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby nadać jej nieco dekoracyjnego charakteru. Szczególnie, jeśli połączona jest z jadalnią lub salonem - układ ten jest niezwykle popularny i coraz chętniej wykorzystywany nie tylko w kawalerkach czy małych mieszkaniach. Dobrym pomysłem do aneksu będą taśmy LED, które dadzą Ci możliwość zmiany koloru lub natężenia barwy emitowanego światła.

kuchnia

Oświetlenie główne

Zaprojektowanie układu lamp na suficie, to pierwszy krok do stworzenia dobrze rozświetlonego wnętrza. Mimo, że w kuchni najlepiej sprawdzają się źródła punktowe i tego rodzaju światła nie może w niej zabraknąć. Co zyskujesz montując główne oświetlenie? Kuchnia jest dzięki niemu równomiernie doświetlona. Możesz swobodnie wejść do jej wnętrza, bez ryzyka potknięcia się i otworzyć szufladę ze sztućcami bez obaw o złapanie za ostry przedmiot.

W roli światła głównego najlepiej sprawdzają się lampy z kloszami, zamontowane w centralnej części sufitu. Ważne, aby emitowane przez nie światło było rozproszone, docierało do każdego zakątka pomieszczenia i odbijało się od stropu. Innym rozwiązaniem jest montaż reflektorków na suficie. Ich ogromną zaletą jest fakt, że pomieszczenie pozbawione lampy z kloszem sprawia wrażenie wyższego i bardziej przestronnego. Na ich korzyść wpływa także energooszczędność. Dobrym pomysłem jest też umiejscowienie lamp w suficie podwieszanym.

Coraz częściej w nowoczesnych kuchniach zamiast oświetlenia centralnego w postaci tradycyjnej lampy sufitowej z kloszem lub punktowych reflektorów stosuje się lampy nad stół. Co więcej, umieszcza się je na długim, ozdobnym przewodzie. Pozwala to wykorzystać źródło światła o mniejszej mocy, a przy okazji wpływa na stworzenie przyjemniejszego klimatu w pomieszczeniu kuchennym.

Intryguje Cię, dlaczego lampy na suficie są niewystarczające i trzeba zamontować dodatkowe oświetlenie? Kuchnia, a dokładnie układ jej wyposażenia, które rozstawione jest najczęściej w całości pod ścianą, wymusza na Tobie przygotowywanie posiłków tyłem do źródła światła. Pracując przy blacie kuchennym często masz lampy za plecami, a rzucany cień utrudnia bezpieczne przyrządzanie jedzenia.

Jak oświetlić kuchnię nad częścią roboczą?

Blat kuchenny, zlewozmywak i kuchenka to te części kuchni, które wymagają idealnego doświetlenia. W końcu to w tych miejscach od podstaw przygotowujesz potrawy, korzystasz z nich najczęściej i to właśnie w tej strefie operujesz ostrymi nożami. Czym kierować się podczas szukania odpowiednich lamp nad blat roboczy?

Światło w tej części kuchni musi być przede wszystkim jasne, skupione i intensywne, ale nie oślepiające i nazbyt jaskrawe. Ważne jest także równomierne oświetlenie powierzchni. Nad blatem koniecznie zamontuj światło punktowe. Doskonale sprawdzają się w tej roli umieszczane pod wiszącymi szafkami kuchennymi lampki, halogeny i świetlówki liniowe oraz LED-owe. Poszczególne żarówki zamontuj w odległości ok. 40-60 cm od siebie. Jeśli nad kuchenką wisi okap, który ma wbudowane oświetlenie, nie musisz nad nią montować dodatkowych lamp.

Jasność nad wyspą

Poza blatem zamontowanym przy ścianie kolejna ważna powierzchnia robocza w kuchni znajduje się na wyspie. Jak rozświetlić tę strefę, aby swobodnie i bezpiecznie przygotowywać na niej posiłki? W tym przypadku możliwości masz dwie: lampy wiszące lub światło z okapu. Ważna zasada, która dotyczy montażu oświetlenia nad wyspą, związana jest z wysokością przymocowania lamp. Nie mogą się one znajdować tak nisko jak te, zamontowane nad stołem w jadalni.

Jeśli decydujesz się na montaż wyspy kuchennej, jej oświetlenie jest obowiązkowe. Jak doprowadzić prąd? Przewody umieść w bruzdach w suficie lub zamaskuj w specjalnie wykonanym suficie podwieszanym.

Światło nad stół w jadalni

Lampy zamontowane w tej strefie muszą dobrze oświetlać blat, aby wyeksponować potrawy i ułatwić spożywanie posiłków, ale nie mogą oślepiać siedzących przy nim osób. Jak to pogodzić? Dobrym rozwiązaniem będzie instalacja lamp w niewielkiej odległości od stołu lub montaż ściemniaczy, dzięki którym, wyregulujesz natężenie światła.

Wybierając oświetlenie w kuchni nad stół, weź również pod uwagę blat, nad którym zawisną lampy. Jeśli jest on szklany, metalowy bądź też został wykończony błyszczącym lakierem nie stosuj żarówek o dużej mocy. Taki zabieg może powodować nieprzyjemny efekt olśnienia, który męczy oczy. Analogicznie, jeśli blat jest ciemny i matowy, przydatne okażą się źródła dysponujące większą mocą.

Oświetlenie szafkowe

Chcesz w pełni doświetlić pomieszczenie? Zauważyłeś strefy, do których nie dociera ani światło górne, ani to zamontowane nad blatem? Do swojej kuchni dodaj jeszcze oświetlenie podszafkowe - na spodzie górnej zabudowy, w którą wyposażona została Twoja kuchnia. Lampy te sprawdzają się do dodatkowego rozjaśnienia blatu roboczego oraz zlewu. Atrakcyjnie podkreślają też wybrane meble.

W roli oświetlenia szafkowego najlepiej sprawdzają się lampki, halogeny i świetlówki. Ciekawy rezultat uzyskasz też montując pod szafką taśmę LED. Do wyboru masz elementy jednokolorowe lub wielobarwne, których odcień możesz dowolnie zmieniać. Tak samo zresztą, jak natężenie światła.

kuchnia

Jasność w każdym zakątku

Projektując oświetlenie kuchni maksymalnie ułatw sobie korzystanie z jej przestrzeni. Jeśli wewnątrz szafek czy szuflad brakuje Ci odpowiedniej ilości światła, dodaj je i nie wytężaj wzroku podczas każdorazowego wyszukiwania produktów.

W oświetleniu wewnątrzszafkowym najlepiej sprawdzają się halogeny i lampy LED-owe, które posiadają moc 12 W. Wykorzystać możesz też tradycyjne żarówki. Warto dodać, że poza funkcją praktyczną, światło w tej strefie pełni również rolę dekoracyjną. Podświetlenie wygląda niezwykle ciekawie, gdy zainstalujesz je wewnątrz szafek posiadających przeszklone fronty. Co ważne, jeśli wybrane przez Ciebie szafki nie przewidują takiego rodzaju oświetlenia, z łatwością zamontujesz je samodzielnie.

Światło znad szafek

Atrakcyjny wygląd nowoczesnych kuchni dobrze podkreśla oświetlenie montowane na szafkach górnych. Tego rodzaju światło ma wyłącznie charakter dekoracyjny (rozjaśnia zabudowę), a jego blask skierowany jest w stronę sufitu. Jeśli chcesz ciekawie podkreślić szafki, ponownie wybierz taśmy LED (najlepiej te z dużą liczbą diod, ciasno ułożonych obok siebie) lub halogenki. Pomyśl też o regularnej zmianie koloru podświetlenia, które spotęguje dekoracyjny wygląd kuchni.

Dobrze oświetlona kuchnia jest wygodna

Marzy Ci się w pełni funkcjonalna kuchnia? Oświetlenie potraktuj jako jeden z jej ważniejszych elementów w projekcie. Zaplanuj je jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych i nie ograniczaj się do jednej lampy zawieszonej przy suficie - w tym pomieszczeniu będzie to niewystarczające!

Poza montażem głównego światła w kuchni, doświetl jeszcze strefę nad blatem, kuchenką i wyspą. Zamontuj także oświetlenie szafkowe, które pełni funkcję praktyczną oraz estetyczną. Dlaczego warto? Dzięki dobrze zaprojektowanemu oświetleniu stworzysz sobie wygodną i praktyczną kuchnię, w której bezpiecznie i z przyjemnością przygotujesz posiłki dla siebie, rodziny i przyjaciół.

Data aktualizacji: 19.11.2024