Przejdź do głównej treści

Jak odpowietrzyć kaloryfer i ile trwa odpowietrzanie kaloryfera?

Odpowietrzanie kaloryferów to kluczowa czynność, która pozwala na efektywne działanie domowego systemu ogrzewania, eliminując niechciane dźwięki i zapewniając równomierne rozprowadzenie ciepła. Wiele osób zastanawia się, jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy albo taki, który znajduje się w innym pomieszczeniu i ile czasu może to zająć? W tym artykule wyjaśnimy, jak samodzielnie odpowietrzyć kaloryfer, jakie narzędzia będą potrzebne oraz podamy przybliżony czas, jaki należy poświęcić na tę ważną czynność konserwacyjną.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Spis treści:

Odpowietrzanie grzejnika – niezbędna czynność w każdym domu

Kaloryfery w Twoim domu są zimne? Zauważyłeś, że ciepło rozchodzi się nierównomiernie? A może słyszysz, że wydobywa się z nich odgłos bulgotania czy szumienia? To wszystko oznaki tego, że masz zapowietrzony grzejnik. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i jak odpowietrzyć grzejnik, przeczytaj nasz artykuł.

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?

Może się tak dziać z wielu przyczyn – oto kilka z nich. Po pierwsze pamiętaj, że przed napełnieniem instalacji centralnego ogrzewania wodą, wcześniej już w niej jest powietrze. Mimo używania specjalnych odpowietrzaczy nie ma możliwości jego całego usunięcia, dlatego już od początku tam jest. Zapowietrzony kaloryfer może być także być wynikiem nieprawidłowego napełnienia instalacji wodą, podczas którego oprócz niej do obiegu dostaje się również niechciane powietrze.

Kolejną przyczyną może być wnikanie powietrza, które jest rozpuszczone w wodzie, albo istnieje w niej w postaci pęcherzy i mikropęcherzy. Zdarza się też, że powietrze przedostaje się z zewnątrz do instalacji z powodu nieszczelności jej elementów, np. zaworów i pomp, a także poprzez ścianki rur z tworzyw sztucznych.

Powodem zapowietrzania są też naturalne reakcje chemiczne zachodzące w rurach, przez co wytrącają się pęcherzyki powietrza lub powstają gazy. Jak sprawdzić, czy kaloryfer jest zapowietrzony? Jeśli zauważyłeś, że Twój kaloryfer jest ciepły u dołu, a zimny u góry, albo słyszysz bulgotanie lub stukanie, może to oznaczać, że jest zapowietrzony.

Dlaczego odpowietrzanie grzejnika jest tak ważne?

Przede wszystkim dlatego, że zapowietrzony kaloryfer nie pracuje wydajnie, przez co w domu nie jest wystarczająco ciepło. To główna przyczyna odpowietrzania grzejników, ale są też inne, nie mniej ważne.

Powietrze w instalacji centralnego ogrzewania może również doprowadzać do jej stopniowych uszkodzeń. Zawiera ono tlen – pierwiastek, który bardzo łatwo reaguje z żelazem, z którego zbudowane są kaloryfery. W ten sposób może dochodzić do korozji instalacji, a co za tym idzie – generować niemałe koszty naprawy.

Zapowietrzone grzejniki to też mniejszy komfort. Pęcherzyki powietrza w kaloryferach często poruszają się, powodując hałas. To one są odpowiedzialne za odgłosy stukania, świszczenia czy bulgotania, które wcale nie muszą być ciche i mogą uprzykrzać przebywanie w pomieszczeniu.

Co więcej, zapowietrzone grzejniki generują większe koszty eksploatacji, a mimo to nie dają odpowiedniego efektu grzewczego. Powietrze jest bardzo dobrym izolatorem, dlatego, chociaż w środku grzejnika jest ciepło, to jednak nie wychodzi ono na zewnątrz.

Grzejnik

Ile trwa odpowietrzanie kaloryfera?

Już wiesz, jak dochodzi do zapowietrzania grzejników, i dlaczego tak ważne jest, aby temu systematycznie zaradzać. A ile trwa odpowietrzanie kaloryfera? Cały proces nie jest ani trudny, ani specjalnie czasochłonny. Możesz go przeprowadzić samodzielnie.Zajmie Ci to od kilku do kilkunastu minut. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju masz kaloryfer i czy został w nim zamontowany odpowietrznik. Ważne, żeby cały proces regularnie powtarzać, by nie dopuścić do uszkodzeń instalacji.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Z reguły różne rodzaje grzejników odpowietrza się podobnie. Warto jednak zapoznać się z zasadami, które dotyczą każdego typu kaloryfera.

Co ważne, sposób odpowietrzania grzejnika zależy też od tego, czy został przy nim zamontowany odpowietrznik, czy nie. Wyróżniamy dwa rodzaje odpowietrzników – ręczne i automatyczne.

  • Pierwszy rodzaj reguluje się za pomocą śrubokrętu, pokrętła, klucza lub wkrętaka płaskiego. Czasem kaloryfery mają fabrycznie zainstalowane odpowietrzniki. Mechanizmy tego typu reguluje się za pomocą specjalnych kluczyków.
  • Odpowietrzniki automatyczne, jak sama nazwa wskazuje, działają samoczynnie, więc nie wymagają ingerencji człowieka. Ich działanie polega na pracy tzw. pływaka, który zamyka i otwiera zawór wpuszczający wodę. Jeśli w grzejniku zaczyna zbierać się powietrze, pływak opada i wypuszcza je z instalacji.

A jak krok po kroku odpowietrzyć kaloryfer? Czytaj dalej.

Odpowietrzanie grzejników żeliwnych

Kaloryfer tego typu odpowietrza się za pomocą dwóch płaskich kluczy. Jak wykonać odpowietrzenie grzejnika żeliwnego?

  • Pod kaloryfer podstaw miseczkę i ręcznik na wypływającą wodę.
  • Zakręć termostat albo zawór zasilający – to bardzo ważny punkt. Dzięki temu woda nie będzie dopływała do grzejnika, a Ty unikniesz zalania podłogi. 
  • Przy użyciu klucza delikatnie i powoli odkręć zawór odpowietrzający, który z reguły jest umieszczony na rurze doprowadzającej ciepłą wodę.
  • Gdy tylko usłyszysz syk, a następnie zauważysz wyciekającą wodę, ponownie dokręć śrubunek.

W przypadku grzejników żeliwnych bardzo ważne jest, aby przypadkowo za mocno nie odkręcić śrubunku. Jeżeli ciśnienie wypływającej wody będzie zbyt duże, może ona rozerwać połączenie i zalać podłogę. Co więcej, woda ta może rozpryskiwać na ściany i meble stojące w okolicy. Dlatego pamiętaj o tym i wcześniej zabezpiecz wszystkie miejsca, tym bardziej że woda ta zazwyczaj jest brudna.

Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy – krótka instrukcja

Zastanawiasz się, jak wygląda odpowietrzanie grzejnika aluminiowego? To zależy, czy został w nim zamontowany odpowietrznik. Jeżeli nie, to postępuje się tak samo, jak w przypadku odpowietrzania grzejnika żeliwnego, czyli używa się dwóch płaskich kluczy.

Jeżeli odpowietrznik jest zamontowany, to sam zabieg będzie bardzo prosty:

  1. Przekręć zawór termostatyczny na zero.
  2. Przestaw zawór grzejnika do pozycji w dół. Nie powinno być problemu, by zrobić to palcami, jeśli jednak okaże się, że jest zbyt mocno dokręcony, możesz sobie pomóc kombinerkami (uważaj jednak, by nie odkręcić całego zaworu).
  3. Pod otwór zaworu podłóż jakieś naczynie. Dzięki temu nie zachlapiesz mieszkania, gdy z zaworu zacznie lecieć woda.
  4. Używając specjalnego kluczyka do odpowietrzania, przekręć śrubę znajdującą się w białym kołnierzu – przestań, kiedy usłyszysz syk. Gdy zawór będzie zbyt długo otwarty może zdarzyć się całkowite spuszczanie wody z grzejnika. W takim przypadku konieczne będzie ponowne napełnienie instalacji. Kiedy z zaworka zacznie lecieć woda, wówczas ponownie dokręć śrubę.

Po zakończeniu odpowietrzania upewnij się, że wszystkie elementy są dobrze dokręcone, aby uniknąć przecieków. Warto regularnie przeprowadzać taki zabieg. W ten sposób zapewnisz efektywność grzania i zwiększysz komfort cieplny w Twoim domu.

Jak odpowietrzyć grzejnik

Odpowietrzanie grzejnika płytowego

Odpowietrzanie grzejnika płytowego to nic innego jak odpowietrzanie grzejnika aluminiowego, więc w razie potrzeby zastosuj się do instrukcji powyżej.

A jak wygląda odpowietrzanie grzejnika łazienkowego? Bardzo podobnie jak w przypadku innych kaloryferów. By to zrobić:

  1. Ustaw głowicę termostatyczną na pozycję zamkniętą.
  2. Skup się na otworze wylotowym odpowietrznika i jeśli wymaga tego sytuacja, to dokręć go tak, by otwór był skierowany w Twoją stronę.
  3. Jeśli zabierasz się za odpowietrzanie grzejnika drabinkowego (odpowietrznik znajduje się na górze) zamiast podstawiać naczynie, wykorzystaj szmatkę do zebrania wyciekającej wody.
  4. Odkręć śrubkę odpowietrznika.
  5. Po odczekaniu chwili zakręć śrubę i ustaw głowicę termostatyczną do pozycji wyjściowej.
  6. Ustaw termostat i zaczekaj, aż grzejnik znowu się rozgrzeje.

Po prawidłowym wykonaniu tych kroków, Twój grzejnik łazienkowy powinien sprawnie działać. Regularne odpowietrzanie pomaga w utrzymaniu optymalnej wydajności grzewczej, zmniejsza ryzyko uszkodzeń instalacji oraz oszczędza energię. Dzięki temu Twoja łazienka będzie zawsze przyjemnie ciepła, a system ogrzewania będzie działać bez zakłóceń!

Odpowietrzanie grzejnika żeberkowego

Jak wykonać odpowietrzanie grzejnika żeberkowego? Po pierwsze musisz wiedzieć, z jakiego materiału został on zbudowany, ponieważ od tego będzie zależał zabieg odpowietrzania. Jeśli z żeliwa, to wykonaj instrukcję o odpowietrzaniu grzejnika żeliwnego, jeśli zaś z aluminium, to przeczytaj akapit o odpowietrzaniu grzejnika aluminiowego.

Kilka ważnych uwag

Odpowietrzyłeś grzejnik? Pamiętaj, żeby w przypadku kaloryferów aluminiowych bardzo dokładnie wytrzeć odpowietrznik. Bynajmniej, nie jest to istotne z powodów estetycznych. Po prostu ważne, żebyś sprawdził, czy odpowietrznik nie przecieka. W przeciwnym razie, jeśli kilkakrotnie próbowałeś go dokręcić, może się okazać, że uległ zniszczeniu i będzie go trzeba wymienić na nowy.

Po odpowietrzeniu sprawdź rezultat zabiegu. Jeśli grzejnik po odpowietrzeniu nadal jest zimny, to być może problem leży gdzie indziej, np. rury zapowietrzyły się gdzie indziej. W takim wypadku możliwe, że będzie potrzebna interwencja fachowca.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, możliwe, że po odpowietrzaniu ciśnienie w instalacji spadło. W takim wypadku możesz dolać wody. Pamiętaj tylko by robić to stopniowo.

Jak odpowietrzyć centralne ogrzewanie? Podsumowanie

Odpowietrzanie kaloryferów to prosta i szybka czynność konserwacyjna. Zapewnia efektywne działanie domowego systemu ogrzewania. Regularne odpowietrzanie, które zazwyczaj zajmuje kilka do kilkunastu minut, eliminuje niechciane dźwięki, zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła i chroni instalację przed korozją. Wszystkie niezbędne narzędzia do tego zadania, jak klucze czy odpowietrzniki, znajdziesz w sieci sklepów Castorama.

Sprawdź ofertę sklepu Castorama już dzisiaj i zaopatrz się we wszystko, co niezbędne do efektywnego odpowietrzania kaloryferów w Twoim domu. Zapewnij sobie i swojej rodzinie ciepło i komfort przez cały rok!

Data aktualizacji: 10.10.2024