Jak naprawić wannę akrylową? Instrukcja krok po kroku
Zwolennicy wanien akrylowych nadal stanowią sporą grupę. Dlaczego? Wanny akrylowe dają możliwość odpoczynku w czasie kąpieli, w przeciwieństwie do kabin prysznicowych. Co jednak w przypadku, gdy niezbędna jest renowacja wanny akrylowej? W naszym poradniku znajdziesz instrukcję, jak naprawić wannę akrylową.
Spis treści:
- Wanna akrylowa – najważniejsze informacje
- Renowacja wanny akrylowej – materiały i narzędzia, które będą Ci potrzebne
- Jak naprawić wannę akrylową? Instruktaż krok po kroku
- Renowacja wanny akrylowej – podsumowanie efektów pracy
Wanna akrylowa – najważniejsze informacje
Higieniczne, lekkie i dostępne w wymyślnych kształtach – takie są wanny akrylowe. Ich kolejnymi zaletami jest fakt, że świetnie utrzymują wysoką temperaturę, są dźwiękoszczelne, a na dodatek można zamontować w nich dodatkowe elementy, np. zagłówki czy dysze do hydromasażu.
Przeczytaj także: Jaką wannę wybrać? Rodzaje wanien
Także naprawa i pielęgnacja ich powierzchni nie przysparza wielu problemów. Biała warstwa akrylu jest gładka, przyjemna w dotyku i łatwa w utrzymaniu w czystości. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że działa również antybakteryjnie.
Nic więc dziwnego, że tak wielu użytkowników zadaje sobie pytanie, jak naprawić pękniętą wannę akrylową, aby nadal móc cieszyć się jej zaletami? Jeśli szukasz odpowiedzi, znajdziesz ją w naszym artykule.
Renowacja wanny akrylowej – materiały i narzędzia, które będą Ci potrzebne
Porysowana wanna akrylowa? To nie problem! Bez względu na to, czy na powierzchni armatury pojawiła się niewielka rysa, czy też większe pęknięcie, naprawa wanny akrylowej w mieszkaniu jest możliwa i dość prosta, jeśli będziesz stosować się do instrukcji. Na dodatek jest to rozwiązanie ekologiczne i zdecydowanie tańsze niż wymiana armatury na nową.
W zależności od rodzaju uszkodzenia, potrzebne będą Ci różne narzędzia.
Do usunięcia rysy z powierzchni akrylowej wanny przydadzą Ci się:
-
preparat czyszczący do powierzchni akrylowych;
-
papier ścierny o różnym ziarnie (od grubszego po drobniejszy);
-
pasta polerska do wanny akrylowej.
Jeśli musisz naprawić pęknięcie czy większe uszkodzenie, powyższy zestaw naprawczy do wanny akrylowej uzupełnij o:
-
płynny akryl do wanny;
-
utwardzacz do akrylu.
Pamiętaj też, aby zaopatrzyć się w stosowne narzędzia – renowacja wanny akrylowej przebiegnie wtedy sprawnie i szybko. Przydadzą Ci się: plastikowy pojemnik, szmatka do nanoszenia preparatów oraz polerowania powierzchni, a także aplikator do płynnego akrylu.
Dodatkowo przygotuj także miękką gąbkę, pędzel oraz suchą, czystą szmatkę do wytarcia naprawianej powierzchni. Wszystkie prace wykonuj w rękawiczkach, które zabezpieczają skórę dłoni.
Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o wannie z hydromasażem
Jak naprawić wannę akrylową? Instruktaż krok po kroku
Od teorii czas przejść do praktyki – w tym akapicie krok po kroku wyjaśnimy Ci, jak powinna przebiegać naprawa wanny akrylowej.
O wiele prostszym zadaniem jest usuwanie niewielkich rys z powierzchni akrylu. Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że masz wszystkie wyżej wymienione narzędzia i preparaty.
Instrukcje dotyczące tego, jak naprawić pękniętą wannę akrylową oraz jak usunąć rysy z jej powierzchni pokrywają się – różnica polega jedynie na tym, że w przypadku większych uszkodzeń należy zastosować dodatkowo płynny akryl.
Krok 1: Odtłuść i oczyść naprawianą powierzchnię
Zacznijmy od przygotowania powierzchni wanny – powinna być czysta i sucha. Przy pomocy gąbki nanieś na miejsce renowacji środek czyszczący. Z jego pomocą usuniesz zabrudzenia i tłustą powierzchnię, którą pokryta jest wanna akrylowa – naprawa przebiegnie dzięki temu znacznie sprawniej.
Krok 2: Zabezpiecz źródła wody
Starannie osusz całą wannę. Następnie zabezpiecz źródła wody – oklej kran lub zakręć zawór dopływu cieczy.
Krok 3: Nałóż płynny akryl i utwardzacz. Uwaga – tylko przy dużych uszkodzeniach!
Rozmieszaj płynny akryl zgodnie z instrukcją producenta i dodaj do niego odpowiednią ilość utwardzacza. Następnie rozprowadź go w miejscu pęknięcia, upewniając się, że otoczenie jest zabezpieczone przed ewentualnym spływaniem preparatu. Pozostaw go w miejscu uszkodzenia aż do wyschnięcia.
Krok 4: Wyrównaj powierzchnię papierem ściernym
Usuń nadmiar zaschniętego płynnego akrylu albo wyrównaj powierzchnię wokół rysy. Użyj do tego papieru ściernego. Najpierw korzystaj z grubszego ziarna, a potem coraz drobniejszego.
Krok 5: Oczyść miejsce naprawy
Za pomocą pędzla i czystej szmatki oczyść miejsce z pyłu powstałego po wyrównywaniu powierzchni akrylu. Nie używaj wody!
Krok 6: Wypoleruj miejsce z użyciem pasty polerskiej
Nałóż niewielką ilość pasty polerskiej na szmatkę, a następnie na odnawiane miejsce. Aby uzyskać wysoki połysk, użyj drugiej strony szmatki.
Renowacja wanny akrylowej – podsumowanie efektów pracy
Naprawa wanny akrylowej w mieszkaniu nie jest niczym trudnym, jeśli masz wszystkie niezbędne narzędzia i preparaty. Aby ocenić efekt wykonanej pracy, związanej z aplikowaniem płynnego akrylu, odczekaj kilka dni. Przez ten czas zaprawa wzmocni się na tyle, że nie zaszkodzi jej kontakt z wodą.
Efekt usunięcia rys zobaczysz od razu, gdy zakończysz wykonywanie instrukcji tłumaczących, jak naprawić wannę akrylową. Pamiętaj, aby używać preparatów pochodzących od tego samego producenta, co wanna – w ten sposób kolor odnowionego miejsca nie będzie się odcinał od całej powierzchni.
Warto też pamiętać o dobrych praktykach na przyszłość. Jak konserwować wannę akrylową oraz czym ją czyścić? Przede wszystkim nie stosuj detergentów, które zawierają alkohol, aceton czy amoniak. Dbaj też o regularną pielęgnację – po kąpieli przetrzyj wannę miękką ściereczką z dodatkiem mydła w płynie czy innego, delikatnego preparatu do czyszczenia.
Data aktualizacji: 06.06.2024