Jak naprawić porcelanę?

Moda powraca często niespodziewanie, także w aranżacji wnętrz. Obecnie trendy jest nie tylko wykorzystanie porcelanowej zastawy w przeznaczonej dla niej celu, ale także ozdabianie za pomocą wazonów czy talerzy mebli, a nawet ścian. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku użytkowana porcelana jest narażona na różnego rodzaju uszkodzenia.

Czy jedynym rozwiązaniem w przypadku pękniętej czy nawet stłuczonej bądź rozbitej porcelany jest pozbycie się jej? Na pewno nie. Nawet mocno uszkodzone elementy, rozdzielone na wiele pojedynczych elementów jesteśmy w stanie trwale połączyć, przywracając życie naszej ulubionej porcelanie. Jak tego dokonać? Przedstawiamy krótki poradnik.

Przygotowanie do naprawy

Aby scalić ze sobą poszczególne fragmenty porcelanowego naczynia, należy odpowiednio przygotować każdy z elementów. Podstawą jest tutaj dobrze umyty i odtłuszczony materiał. W pierwszej kolejności dokładnie myjemy porcelanę przy użyciu wilgotnej ściereczki. Kolejnym krokiem jest rozpuszczenie i usunięcie tłuszczu, czego możemy dokonać przy użyciu benzyny lakowej, rozpuszczalnika lub spirytusu. Następnie wszystkie elementy opłukujemy wodą i odczekujemy do ich dokładnego wyschnięcia. Tak przygotowane fragmenty łączymy ze sobą na sucho, decydując o kolejności klejenia kolejnych elementów. Jeszcze przed przystąpieniem do właściwego klejenia, przecieramy krawędzie każdego z nich przy użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego.

Klejenie porcelany

Do trwałego połączenia poszczególnych fragmentów porcelany stosujemy bezbarwny klej – zdecydowanie najlepiej sprawdza się w tym przypadku wyrób zawierający żywicę epoksydową. Klejenie rozpoczynamy od nałożenia kleju na krawędź największego elementu porcelanowego naczynia. Następnie dociskamy do niego pozostałe fragmenty – dociskając, wyciskamy jednocześnie nadmiar kleju z krawędzi, którego dokładnie pozbywamy się ściereczką lekko zwilżoną w spirytusie – pamiętajmy o tym, że klej epoksydowy ma szybki czas schnięcia. Każdy z elementów do dociśnięciu i zebraniu nadmiaru kleju, unieruchamiamy przy użyciu taśmy malarskie.

small_klejenie_porcelanysmall_klejenie_porcelanysmall_klejenie_porcelanysmall_klejenie_porcelany

Ważne! Kolejne elementy doklejamy dopiero po zaschnięciu i zasklepieniu się poprzednich.

Niezbędne wyposażenie:

- klej epoksydowy;

- taśma malarska;

- spirytus lub rozpuszczalnik;

- miękka ściereczka.

small_Klej_Technicqll_epoksydowy_bezbarwnysmall_Klej_Technicqll_epoksydowy_bezbarwnysmall_Klej_Technicqll_epoksydowy_bezbarwnysmall_Klej_Technicqll_epoksydowy_bezbarwny