Jak naprawić cieknący kran?

Cieknący kran to problem, który można rozwiązać samodzielnie, oszczędzając wodę i pieniądze. Dowiedz się, jak używając prostych narzędzi, takich jak klucz nastawny, śrubokręt, czy komplet uszczelek, możesz sam naprawić baterię, lokalizując przyczynę wycieku i wymieniając zużyte elementy.

cieknący kran

Spis treści:

Skąd cieknie?

Staramy się ustalić przyczynę nieszczelności. W przypadku baterii dwuuchwytowych (z oddzielnym pokrętłem do wody ciepłej i zimnej) szczelność połączeń ruchomych elementów zapewniają gumowe uszczelki. Wymiana zużytych uszczelek zwykle rozwiąże problem – należy jednak zlokalizować miejsce przeciekania. Woda może przeciekać przez wylewkę (gdy kran jest zakręcony), nakrętkę wylewki, obok sworznia pokrętła lub między głowicą a dławicą. Gdy ustalimy źródło wycieku wody, należy zamknąć dopływ wody i spuścić resztki wody z instalacji.

Uszczelka na głowicy

Źródłem przecieku w okolicach sworznia pokrętła może okazać się obejmująca go dławica. W tym przypadku trzeba zdjąć zaślepkę na pokrętle, odkręcić śrubę mocującą i zdjąć pokrętło, następnie dokręcić na sworzniu obejmującą go dławicę. Jeśli to nic nie da – wymieniamy uszczelkę. Dobrze dokręcona dławica na nowej uszczelce powinna rozwiązać problem przecieku.

Uwaga! Nowa uszczelka musi być tego samego rozmiaru, co stara – najlepiej wybrać się do sklepu ze starą uszczelką i poprosić sprzedawcę o ten sam rozmiar (trwalsze od gumowych są uszczelki silikonowe lub nylonowe).

Uszczelka na wylewce

Śrubę mocującą wylewkę należy odkręcić kluczem płaskim lub nastawnym. Po zdemontowaniu wylewki zdejmujemy starą uszczelkę i na jej miejscu zakładamy nową. Zakładamy wylewkę i dokręcamy nakrętkę mocującą.

Klucz nastawny

Wymiana głowicy baterii jednouchwytowej

Nowoczesne baterie jednouchwytowe zamiast uszczelek posiadają trwałe głowice ceramiczne. W tym przypadku przeciekanie wody może oznaczać konieczność wymiany całej baterii na nową. Zanim zdecydujemy się na zakup nowej baterii, możemy jeszcze spróbować dokręcić lub wymienić głowicę w cieknącym kranie.

Zaczynamy od odcięcia dopływu ciepłej i zimnej wody. Kolejnym krokiem jest zdjęcie czerwono-niebieskiej zaślepki (można ją podważyć scyzorykiem). W ten sposób dostaniemy się do śruby wewnętrznej (odkręcamy ją kluczem imbusowym). Dzięki temu możliwy będzie demontaż klamki kranu i pierścienia. Pod pierścieniem znajduje się duża nakrętka dociskająca głowicę – warto najpierw sprawdzić, czy jest dobrze dokręcona. Jeśli nie – może być źródłem przeciekania wody.

W innym wypadku odkręcamy nakrętkę, by dostać się do głowicy naszej baterii. Wyciągamy głowicę – która jest częścią wymienną – i zabieramy ją do sklepu na wzór. Po zainstalowaniu nowej głowicy – dokręcamy poszczególne elementy kranu i sprawdzamy, czy problem zniknął.

Uwaga! Warto wiedzieć, że:
- istnieją głowice w rozmiarach 3/8 cala bądź 1/2 cala;
- sposób montowania pokrętła dzieli się na męski (nakręcamy pokrętło na głowice) lub żeński (nakładamy pokrętło i dokręcamy je śrubką);
- w sklepach spotkać możemy głowice suwakowe (duży skok podczas kręcenia) lub ceramiczne (mały skok podczas kręcenia).

Data aktualizacji: 02.09.2024