Przejdź do głównej treści

Jak nakładać farbę, żeby na ścianach nie powstawały smugi?

Malowanie ścian to jedna z częściej wykonywanych czynności remontowych – pozwala na przywrócenie podłożom estetycznego wyglądu, a jednocześnie daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Wbrew pozorom prawidłowe nakładanie farby nie jest jednak takie proste. Po skończonej pracy może się bowiem okazać, że nasze ściany szpecą nieatrakcyjne smugi rujnujące końcowy efekt dekoracyjny. Jak tego uniknąć?

Po pierwsze przygotowanie podłoża

Nawet najlepsze techniki malarskie oraz zastosowanie farb najwyższej jakości nie pozwolą uzyskać perfekcyjnego efektu malowania ścian, jeśli nie zostaną one uprzednio właściwie przygotowane. Zapylone, zatłuszczone i brudne powierzchnie źle trzymają warstwy malarskie, co może być pierwszą przyczyną powstawania smug i nierówności w czasie nakładania farby. Dlatego przed tym procesem należy odpowiednio oczyścić i zagruntować ściany – rozprowadzenie gruntu pozwoli na wyrównanie chłonności ścian i zwiększy przyczepność emulsji. Pamiętajmy też, że ściany należy malować dopiero wtedy, kiedy są całkowicie suche – nierównomiernie osuszone będą wchłaniać farbę w różnym stopniu, powodując przebarwienia.

Jak_nakladac_farbe1Jak_nakladac_farbe1Jak_nakladac_farbe1Jak_nakladac_farbe1

Technika malowania

Dla uzyskania idealnego efektu nanoszenia farby niezwykle istotna jest także technika malowania. Kluczem do sukcesu jest tu równomierność. Według zasad stosowanych przez profesjonalistów należy nakładać emulsję pasami w tym samym kierunku, np. z góry na dół. Nie można przerwać malowania, dopóki cała ściana nie zostanie pokryta farbą – nie powinno się dopuszczać do wyschnięcia emulsji na którymś z pasów, ponieważ wznowienie malowania w takim przypadku z pewnością będzie skutkowało nierównościami, smugami i przebarwieniami.

Porada eksperta

Podobnie rzecz się ma z poprawkami po malowaniu. Nie powinno się ich wykonywać po wyschnięciu farby, ponieważ taka powłoka jest już kompletna – wyschnięta i zasklepiona. Nakładanie emulsji w celu poprawienia i wyrównania koloru przyniesie odwrotny skutek i jeszcze bardziej uwidoczni braki w dekoracji ścian.

Jak_nakladac_farbe1Jak_nakladac_farbe1Jak_nakladac_farbe1Jak_nakladac_farbe1

Jakimi narzędziami malować bez smug?

Również odpowiedni dobór narzędzi będzie miał wpływ na ostateczny wygląd pomalowanych ścian. Najczęściej do nakładania farb emulsyjnych używa się wałka, który daje dobre efekty, pod warunkiem, że umiejętnie się go prowadzi. Przede wszystkim należy unikać mocnego dociskania go do podłoża, szczególnie, kiedy jest mocno nasączony – wówczas możemy spowodować powstawanie plam o intensywniejszym zabarwieniu niż reszta ściany lub sprawić, że na powierzchni pojawią się zacieki. Lepiej sprawdzają się krótkie pociągnięcia i nakładanie farby w połowie szerokości już namalowanych pasów – pozwoli to wyeliminować przejścia między kolorami.

Metodą, która cieszy się coraz większą popularnością ze względu na swoją skuteczność, jest malowanie natryskiem. Równomierne rozprowadzenie farby tym sposobem nie wymaga wysiłku oraz zajmuje mało czasu, wymaga jednak skompletowania odpowiednich narzędzi. Jeśli jednak je posiadamy, wówczas błyskawiczne malowanie bez smug jest w naszym zasięgu.

Jak_nakladac_farbeJak_nakladac_farbeJak_nakladac_farbeJak_nakladac_farbe