Jak impregnuje się drewno na więźbę
Właściwa i długotrwała ochrona drewna jest sprawą pierwszoplanową, kiedy mamy do czynienia z tym materiałem i chcemy na jak najdłużej przedłużyć jego żywotność. Szczególną sytuacją jest zabezpieczenie drewna na więźbę dachową – szkielet korony naszego domu musi być pierwszej jakości. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie do tego drewno?
Spis treści:
Po co impregnuje się drewno?
O tym, że drewno się impregnuje, aby zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem wilgoci, grzybów i owadów, wie każdy, kto używał tego materiału do przydomowych zastosowań. W zależności od tego, na jakie warunki atmosferyczne wystawione będzie drewno, używa się odmiennych specyfików w celu jego zabezpieczenia. Szczególną trwałość musiało na przykład zachowywać przez dekady drewno podkładów kolejowych – w tym wypadku impregnatem był kreozot techniczny – smolisty efekt spalania drzew iglastych i liściastych. Znają go ci, którzy palą w kominku niedostatecznie wysuszone drewno – kreozot gromadzi się wówczas w przewodach kominowych, przyczyniając się do ich zanieczyszczenia, niezwykle trudnego do usunięcia.
Drewno, jakie wybieramy na więźbę, powinno być dobrej jakości i o małej wilgotności (mniejszej niż 18%). Dlaczego to takie ważne? Schnąc, drewno może się odkształcać. Kolejnym powodem jest to, że nawet zaimpregnowane drewno w czasie wysychania może pękać i przez to umożliwić owadom wstęp do swojego środka, do którego nie dotarł środek ochronny. Oczywiście mała wilgotność ważna jest również w czasie impregnowania – dzięki niej drewno jest bardziej chłonne. Impregnowanie w zakładach przetwórczych drewna przeprowadza się za pomocą dwu metod:
- w specjalnych pojemnikach do moczenia o wymiarach 4 x 10 m. Te wypełnione są płynnymi substancjami, a po kilkugodzinnej kąpieli drewno wysycha,
- metoda ciśnieniowo-próżniowa – drewno poddaje się działaniu preparatów ochronnych aplikowanych pod ciśnieniem.
Jak impregnować drewno?
Impregnować drewno przeznaczone na konstrukcję dachu możemy też samodzielnie. O ile nie możemy zastosować metody ciśnieniowo-próżniowej, o tyle możemy się pokusić o metodę zanurzeniową. W tym celu należy wykopać odpowiednio długi rów i wyłożyć go mocną folią. Do takiej prowizorycznej wanny wlewamy płyny ochronne i zanurzamy w nich drewno. Innym sposobem będzie wykonanie standardowej impregnacji – za pomocą pędzla nanosimy właściwy środek ochronny.
Trzeba wiedzieć, że wykonana w ten sposób impregnacja będzie stosunkowo nietrwała – jeśli drewno nie będzie wystawione na działanie warunków atmosferycznych, wystarczy na około 4-5 lat. Bardziej skuteczna okaże się metoda zanurzeniowa (ponad 10 lat). Drewno poddane działaniu impregnatu w warunkach ciśnieniowo-próżniowych może mieć styczność z każdymi warunkami atmosferycznymi najdłużej, bo przez ponad dwie dekady – oznacza to, że użyte jako materiał na więźbę, z zapewnioną odpowiednią wentylacją i ochroną przed wilgocią, będzie służyło nie tylko nam, ale i kolejnym pokoleniom.
Data aktualizacji: 07.08.2024