Instrukcja, jak odnowić drewniane schody bez cyklinowania

Jak odnowić schody bez cyklinowania? Masz do wyboru lakierowanie, olejowanie oraz malowanie. Każdy ze sposobów charakteryzuje się innym zestawem kroków, które należy podjąć. Przedstawiamy pomocną instrukcję obsługi, jak odnowić schody drewniane przy niskim budżecie i w relatywnie krótkim czasie. Sprawdź!

Przejdź do następnych akapitów:

Jak odnowić schody bez cyklinowania – dostępne metody 

Zastanawiasz się, jak odnowić stare schody drewniane? Cyklinowanie, czyli usunięcie wierzchniej warstwy lakieru i drewna ze stopni to skuteczny sposób na renowację. Cykliniarka za pomocą szczotek z papierem ściernym usuwa zniszczoną powierzchnię, często pokrytą dodatkowo lakierem. 

Dowiedz się więcej: Nowoczesne cyklinowanie – co to takiego?

Cyklinowanie jednak wymaga sporo zachodu – renowacja schodów drewnianych tą metodą to po prostu mały remont. W domu jest pełno kurzu, a wyrównywanie schodów zajmuje dużo czasu i pochłania spory budżet. Do obsługi cykliniarki zwykle wynajmuje się profesjonalną ekipę remontową. 

Jak tanio odnowić stare schody z drewna? Do wyboru masz przede wszystkim 3 metody:

  • lakierowanie, 

  • olejowanie,

  • malowanie. 

Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję, jak wykonać odnowienie schodów drewnianych każdą z metod. 

Sprawdź także: Jakie drewno na schody?

Zanim zabierzesz się za odnawianie schodów drewnianych, na początek oszacuj, jakie prace powinny być wykonane. Jeżeli chcesz tylko odświeżyć wygląd drewna, jedna z 3 proponowanych przez nas metod będzie w zupełności wystarczająca. Gdy na stopniach pojawią się nierówności lub gdy schody po prostu zaczną skrzypieć, trzeba będzie uzupełnić ubytki, a poluzowane stopnie  dobrze dokręcić, aby nie wydawały nieprzyjemnego dźwięku. 

jak-odnowic-schody-bez-cyklinowaniajak-odnowic-schody-bez-cyklinowaniajak-odnowic-schody-bez-cyklinowaniajak-odnowic-schody-bez-cyklinowania

Jak odnowić schody bez cyklinowania – lakierowanie. Instrukcja krok po kroku

Jak odnowić schody pomalowane lakierem? To proste – pokryć je ponownie lakierem. Połyskująca warstwa przezroczystego środka uwydatnia naturalny wygląd drewna – podkreśla jego kolor i słoje. Niestety lakier nie jest zbyt odporny na zarysowania i może odpryskiwać. Dlatego z czasem trzeba go uzupełnić.

Żeby jednak czynność przeprowadzić poprawnie, musisz przygotować do tego odpowiednio drewno na stopniach. Jak to zrobić?

Krok 1: Ługowanie

Żeby pozbyć się starej ochrony schodów drewnianych, na początek możesz wykonać tzw. ługowanie. To chemiczna metoda ściągnięcia lakieru z drewna. Specjalne rozpuszczalniki usuną wierzchnią warstwę. Specjalny preparat do ługowania lakieru znajdziesz w sklepach z akcesoriami remontowymi do domu. 

Etap ten zupełnie pomiń, jeżeli masz do czynienia z surowym drewnem. Mimo że taka faktura zdarza się wyjątkowo rzadko, pamiętaj, aby nie traktować jej rozpuszczalnikiem.

Krok 2: Szlifowanie

Kiedy rozpuścisz wierzchnią warstwę lakieru, czas na szlifowanie. Musisz usunąć wszelkie pozostałości po lakierze z drewna. Wykonasz to za pomocą szlifierki oscylacyjnej lub krawędziowej albo ręcznie – papierem ściernym. Zacznij od papieru ściernego o niskiej gradacji, a skończ na grubości 100 czy 120. Czasem potrzeba aż 3-krotego szlifowania, aby powierzchnia była zupełnie gładka. 

Krok 3: Uzupełnienie ubytków

To dobry moment, żeby wypełnić wszelkie ubytki w drewnie. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego kitu do drewna. Wciśnij go w ubytki i poczekaj aż stwardnieje. Następnie możesz go wyszlifować, aby nie wystawał ponad równą powierzchnię, którą przygotowałeś. 

Krok 4: Pokrycie drewna 2-3 warstwami lakieru

Zanim zaczniesz lakierować schody, usuń cały pył i wszystkie nieczystości. Możesz wykorzystać do tego odkurzacz oraz ścierki. Drewno powinno być idealnie czyste i suche. Po szlifowaniu najlepiej odkurzyć, a następnie odczekać kilka godzin, aż cały pył opadnie. Wtedy przejedź po schodach odkurzaczem, a następnie przetrzyj je ścierką antystatyczną. 

Wybrać możesz lakier pigmentowy lub bezbarwny. Jeżeli chcesz nadać drewnu kolor, najpierw połóż zabarwiony lakier, a kolejne warstwy mogą być już przezroczyste. Schody lakieruj minimum 2-3 razy. Pamiętaj, żeby pokryć także podstopnie. Pomiędzy warstwami odczekaj, aby lakier dobrze zasechł. 

Jak odnowić schody bez cyklinowania – olejowanie. Instrukcja krok po kroku

Czym pokryć stare schody? Nie wszystkie schody drewniane są pokryte farbą lub lakierem. Często do konserwacji i wygładzenia ich powierzchni używa się olejów do drewna. Renowacja takich stopni jest dość prosta. Ogromną zaletą olejowania drewna jest to, że w razie konieczności olej można uzupełnić miejscowo. 

Olej wnika głęboko w drewno i zabezpiecza je np. przed pękaniem. Produkty tego typu są bezpieczne i nie zawierają szkodliwych chemikaliów. To naturalna metoda konserwacji drewna. Zdecydowanie lepiej sprawdza się jednak w przypadku twardych drzew egzotycznych. Miękka sosna czy dąb będą podatne na zarysowania. Dlatego częściej pokrywa się je utwardzającym lakierem. 

Ścieżki renowacji są więc dwie. W przypadku schodów pokrytych olejem uzupełnij go w miejscach, gdzie zachodzi taka potrzeba. Jeżeli jednak chcesz olejować schody, które wcześniej były pokryte lakierem, musisz wykonać najpierw ługowanie i szlifowanie.

Jak nakłada się olej na drewno? 

Krok 1: Czyszczenie

Zacznij od dokładnego oczyszczenia schodów. Odkurz je i przetrzyj na mokro. Olejowanie powinno wykonywać się na suchym drewnie.

Krok 2: Olejowanie

Olej nakłada się na schody za pomocą pędzla lub wałka. Pokrywaj drewno bardzo dokładnie, nie omijając żadnego fragmentu. Po kilku minutach zbierz nadmiar oleju ściereczką bawełnianą. Odczekaj, aż drewno wchłonie preparat. Następnie powtórz procedurę 2 lub 3-krotnie. 

jak-odnowic-schody-bez-cyklinowaniajak-odnowic-schody-bez-cyklinowaniajak-odnowic-schody-bez-cyklinowaniajak-odnowic-schody-bez-cyklinowania

Jak odnowić schody bez cyklinowania – malowanie. Instrukcja krok po kroku

Jak samemu odnowić schody drewniane?  Po prostu je pomaluj. Żeby to właściwie zrobić, musisz najpierw dobrze przygotować powierzchnię. 

Krok 1: Usunięcie lakieru lub farby

Jeżeli schody pokryte są lakierem lub poprzednia warstwa farby jest w opłakanym stanie, zacznij renowację od ługowania i szlifowania. Trzeba bowiem pozbyć się zniszczonej powierzchni. 

Gdy uznasz, że poprzednie warstwy nie wyglądają jeszcze najgorzej i są w miarę równe, możesz na nie nałożyć odpowiednią farbę. 

W większości przypadków jednak farba będzie trzymać się lepiej, jeżeli położysz ją na zupełnie czyste drewno. 

Krok 2: Uzupełnienie ubytków

Po szlifowaniu przyjrzyj się dobrze stopniom i uzupełnij wszystkie szczeliny i zarysowania kitem do drewna. 

Krok 3: Odpylenie

Zanim zaczniesz malowanie, koniecznie odkurz schody i pozbądź się wszelkiego pyłu. Inaczej drobiny przykleją się do farby, przez co powierzchnia będzie chropowata i nieatrakcyjna. 

Krok 4: Malowanie

Wybierz przyrządy do malowania: wałki, pędzle, kuwety i przede wszystkim farbę do drewna. Zmiana koloru schodów drewnianych nada wnętrzu zupełnie nowego wyrazu. Możesz pomalować je na biało, brązowo czy nawet lawendowo. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. 

Najczęściej trzeba położyć minimum 2 warstwy farby. Pomiędzy malowaniami należy odczekać. Malowanie zacznij od balustrady, a dopiero następnie przejdź do stopni. 

Producenci farb zalecają, aby schody po malowaniu zacząć normalnie użytkować dopiero po upłynięciu 7 dni od nałożenia ostatniej warstwy farby. 

Inne metody renowacji schodów drewnianych bez cyklinowania

Jeżeli nie chcesz szlifować czy cyklinować schodów, możesz po prostu zakryć stare stopnie. Czym obłożyć stare drewniane schody? Wykładziną, linoleum lub nowymi stopniami, które nałożysz na stare w postaci paneli. Panele mogą być laminowane lub winylowe, ważne jednak, aby były odpowiednio antypoślizgowe. To zapewni bezpieczeństwo podczas chodzenia. 

Stopnie obić możesz też nowym drewnem, choć to wymagać będzie dobrego przygotowania i sporego nakładu pieniężnego. 

Renowacja schodów drewnianych – którą metodę wybierasz?

Aby szybko i dość danio odnosić drewniane schody bez cyklinowania, możesz je zalakierować, zaolejować lub pomalować. Renowacji dokonasz samodzielnie, zwykle w przeciągu jednego dnia. Wszystkie narzędzia niezbędne do miniremontu schodów znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 31.01.2023

Data aktualizacji: 31.01.2023