Kamień pod nogami; jaka nawierzchnia na podjeździe i na ścieżkach

Przydomowy podjazd i ścieżki powinny być wygodne i bezpieczne ale też pasować stylem do architektury domu i ogrodu, fantazyjny ich układ może dodatkowo uatrakcyjnić przestrzeń.

Planując miejsca, które pokryjemy inną nawierzchnią niż trawa, musimy przewidzieć nasze potrzeby dotyczące parkowania samochodów oraz miejsca w ogrodzie, które będziemy najczęściej używać np. ścieżki po których komfortowo poprowadzimy taczkę, placyk na którym stanie altana czy kącik na meble ogrodowe.

Powierzchnia podjazdu musi przede wszystkim spełniać normy wyznaczone przez plan zagospodarowania przestrzennego określające procentowy wymóg powierzchni biologicznie czynnej czyli niezabudowanej i nie pokrytej kamieniem. Wymiary podjazdu, który jest jednocześnie parkingiem i drogą dojazdową do garażu, planujemy w zależności od ilości pojazdów użytkowanych przez gospodarzy posesji. Szerokość podjazdu dla 1 samochodu osobowego to minimum 3 m i 5 m długości. Jeśli powierzchnia działki pozwoli, dobrze jest zbudować podjazd wystarczająco duży, by na nim można było manewrować autem w razie potrzeby. Możliwości układania rozmaitych materiałów na podjeździe jest wiele. Upodobania i styl domu podpowiedzą nam co wybrać; kostkę brukową, ekologiczne perforowane płyty lub kratki ażurowe, lub kilka łączonych ze sobą materiałów. Podjazd przed pokryciem kostką stabilizuje się żwirem lub tłuczniem (gdy podłoże jest piaszczyste) lub podbudową z betonu (gdy grunt jest twardy;gliniasty i zawiera też iły). Na podbudowie układa się kilkucentymetrową warstwę piasku i po wyrównaniu układa się kostkę brukową, betonową lub kamienną. Na koniec ułożoną nawierzchnię ubija się płytą wibracyjną.

Kamień pod nogami; jaka nawierzchnia na podjeździe i na ścieżkach

Jeśli chcemy urozmaicić ogród, uporządkować jego przestrzeń, stworzyć rozmaite enklawy różnego przeznaczenia; ogrodowe ściażki i kamienne placyki będą idealnym rozwiązaniem. Ciasny lub mający nieregularny kształt ogród można za ich pomocą optycznie uatrakcyjnić.

Zobacz także: Kostka brukowa czy płyta ażurowa – co lepiej sprawdzi się jako nawierzchnia podjazdu?

Przykłady:

Długą i wąską działkę skrócimy optycznie jeśli poprowadzimy ścieżkę z wąskich, poprzecznie ułożonych elementów. Podobnie zadziałają koliste płytki w formie ścieżki – skrócą optycznie zbyt długą przestrzeń.

Mały ogród będzie pozornie wydawać się większy jeśli podzielimy go jedną lub dwoma krętymi ścieżkami lub stworzymy ślepe ścieżki niknące za krzewami – sugerujące, że za nimi są inne, ukryte zakątki. Optycznie powiększy nasz ogród ścieżka poprowadzona po skosie lub ścieżka zwężająca się w miarę oddalania się od domu lub pokryta dużymi płytkami blisko domu a coraz mniejszymi w tle ogrodu. Małe schodki na pochyłym terenie to inny trick powiększający przestrzeń małego ogrodu. W małych ogródkach stosujmy na ścieżkach płytki lub bruk w chłodnych i stonowanych barwach (beżowy, szary, bladoróżowy i niebieski)

Zbyt dużą działkę optycznie skróci ścieżka ułożona z dużych płytek, która przybliży granice ogrodu i optycznie pomniejszy przestrzeń. Wyraziste kolory płyt lub bruku na ścieżkach również skrócą dystans w dużych ogrodach.

Podjazdy i tarasy posadowione na gruncie dobrze jest pokryć trwałym brukiem klinkierowym, który ma wysokie parametry wytrzymałości, jest odporny na warunki atmosferyczne i jest materiałem ekologicznym wypalanym z gliny i czystego piasku. Jest 4 - krotnie bardziej wytrzymały niż bruk betonowy i ma najwyższą klasę odporności na ścieranie, nie traci koloru. Jest materiałem stosunkowo drogim ale za to inwestycją na wiele, wiele lat.

Podobnie trwała i ekologiczna jest kostka granitowa - pasuje do tradycyjnych i nowoczesnych stylizacji. Jest jednak co najmniej 4 razy droższa od kostki klinkierowej.

Dla proekologicznie nastawionych mieszkańców idealnym rozwiązaniem jest nawierzchnia przepuszczalna z ażurowych płyt betonowych, których otwory

wypełnia się żwirem lub obsiewa trawą. Na takiej nawierzchni woda opadowa dobrze wsiąka zamiast spływać do kanałów burzowych. Potem stopniowo wyparowuje, co wpływa dobrze na mikroklimat i rośliny. Dużo tańszym rozwiązaniem są betonowe kostki i płyty-trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne ale oczywiście mniej trwałe niż bruki klinkierowe czy kostki granitowe. Niemniej ich cena i estetyka oraz szeroki wybór wzorów i kolorów czynią je atrakcyjnym materiałem. Są dobrym materiałem na ogrodowe ścieżki i tarasy.

Przeczytaj też: Jak zaprojektować przydomowe boisko do piłki nożnej

Kamień pod nogami; jaka nawierzchnia na podjeździe i na ścieżkach

W ogrodach sprawdzają się też nawierzchnie z płyt kamiennych (granitu i piaskowca) lub okrągłych płyt betonowych imitujących przecięte poprzecznie pnie drzew. Efekt jest bardzo naturalny i współgra wspaniale z zielenią. Aby przełamać monotonię, warto w ogrodzie łączyć różne materiały-kostki brukowe przedzielić drewnianymi belkami, paskami żwiru albo cegłami. Klinkierową ścieżkę można urozmaicić wstawką z otoczaków.