Co zawiera dokumentacja powykonawcza
Prowadzenie i skompletowanie dokumentacji powykonawczej należy do zadań kierownika budowy. Po sfinalizowaniu prac i dopełnieniu obowiązków formalnych z tym związanych, trafia do właściciela danej nieruchomości bądź jej zarządcy. Co dokładnie zawiera i jak długo należy ją przechowywać?
Na każdym etapie życia przybywa nam dokumentów, które skrzętnie i zapobiegawczo gromadzimy i przechowujemy. Takimi są nasze zeznania podatkowe, dowody wpłat, świadectwa szkolne naszych dzieci i notarialne akty własności. Jeśli zdecydujemy się na wybudowanie domu i zamieszkamy w nim, dojdzie nam kolejny zbiór do naszej kolekcji – będzie to dokumentacja powykonawcza. Zawiera w sobie między innymi dziennik budowy, a jego nazwa dobrze oddaje charakter zawartości – jest nią istotne z punktu widzenia prawa budowlanego udokumentowanie najważniejszych zdarzeń związanych ze stawianiem domu, od jego narodzin na ekranie komputera w fazie gotowego projektu, aż do dokumentów potwierdzających odbiór końcowy gotowego budynku.
Przygotowanie i prowadzenie dokumentacji jest obowiązkiem kierownika budowy – jednej z głównych osób procesu budowlanego, która odpowiedzialna jest tym samym nie tylko za organizację budowy. Prowadzi on nie tylko dziennik budowy, dokumentuje zmiany dokonywane w projekcie czy dzienniku montażu, jeśli budynek stawiany jest tą metodą, ale kompletuje też całość dokumentacji powykonawczej, na którą składają się:
- projekt budynku,
- uzyskane pozwolenie na budowę,
- dokumenty poświadczające odbiory częściowe i końcowy,
- książki obmiaru i operaty geodezyjne,
- dziennik budowy
- dziennik montażu (jeśli stosowana była metoda montażu),
- geodezyjne pomiary powykonawcze,
- rysunki i opisy obrazujące wznoszenie budynku.
Dokumentację powykonawczą właściciel nieruchomości lub jej zarządca ma obowiązek przechowywać przez cały czas istnienia budynku. Obliguje go do tego konkretny zapis – art. 63 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414).
Data publikacji: 20.06.2015