Apteczka – wyposażenie i zastosowanie
Zarówno w miejscu pracy, w domu czy samochodzie powinniśmy mieć zawsze pod ręką dobrze wyposażoną apteczkę. Co powinna zawierać? Jak powinna wyglądać? Przeczytajmy poniższe wskazówki, a zawsze będziemy przygotowani, by zapewnić pierwszą pomoc bliskim, współpracownikom czy współpodróżnym
Apteczka samochodowa
Co powinna zawierać apteczka samochodowa? W tym temacie istnieją dokładne wytyczne regulowane przez tzw. normy DIN i to wg nich najczęściej kompletowana jest zawartość apteczek. Najprostszym rozwiązaniem jest kupno gotowej, wyposażonej już w niezbędne przedmioty apteczki. Jeśli chodzi o samo opakowanie, najlepiej aby wyróżniało się mocno czerwonym lub pomarańczowym kolorem oraz było odporne na niesprzyjające warunki. Warto zaopatrzyć się w wersję wodoodporną ale zwróćmy też uwagę na samą wielkość apteczki – w aucie sprawdzi się mały, podręczny pakunek, który zmieści się np. w schowku.
Pamiętajmy, że zawartość apteczki należy przejrzeć przynajmniej dwa razy do roku pod kątem przydatności poszczególnych elementów i wymieniać je po utraceniu ważności. Najogólniej mówiąc, w każdej apteczce powinny znaleźć się opatrunki, plastry, koc ratunkowy, nożyczki i instrukcja udzielania pierwszej pomocy. Dobrze jest wozić ze sobą też maseczkę, zapewni higienę podczas realizacji sztucznego oddychania. Przewożenie leków i tabletek nie ma większego sensu – zmiany temperatur zachodzące we wnętrzu samochodu sprawiają, że leki szybko tracą swoje właściwości i w najlepszym wypadku będą bezużyteczne.
Czy wiesz, że…? W Polsce apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem auta (chyba, że mówimy o autobusie, taksówce i innych pojazdach używanych do przewozu osób), ale w wielu innych krajach, jak np. w Słowenii czy Austrii za brak apteczki możemy dostać mandat – warto o tym pamiętać wybierając się za granicę. Unikanie mandatów nie powinno być jednak jedyną przesłanką skłaniającą do zakupu apteczki – jeśli zależy nam na swoim bezpieczeństwie i bliskich, zawsze powinniśmy mieć ją w swoim aucie. |
Apteczka w miejscu pracy
W każdym zakładzie pracy musi znajdować się przynajmniej jedna firmowa apteczka. Jej zawartość jest w gruncie rzeczy podobna jak zawartość tej, którą trzymamy w aucie – dobrze jednak jeśli jest dopasowana do charakteru działalności gospodarczej i wyposażona w ewentualnie niezbędne przedmioty przeciwdziałające specyficznym zagrożeniom oraz odpowiednio opakowana. W firmach apteczki takie przeważnie są montowane w formie metalowych skrzynek wiszących na ścianach w widocznym miejscu. Na rynku są też apteczki w formie plastikowych walizek, skrzyneczek czy materiałowych opakowań na zamek. Tak samo, jak w przypadku gotowych zestawów dla aut, można dostać apteczkę już z zawartością. W zakładach pracy na pewno powinniśmy mieć dostęp do wody utlenionej czy tabletek przeciwbólowych.
Domowa apteczka
Apteczka domowa pozwala na największy poziom swobody. Jej zawartość dostosujemy do swoich potrzeb i preferencji. Na pewno zawsze powinniśmy mieć w niej opatrunki, plastry i jakiś podstawowy środek do przemywania ran jak np. wodę utlenioną. W domowym zaciszu nie potrzebujemy specjalnego opakowania w rażącym kolorze czy specjalnych oznaczeń, możemy więc trzymać swoje leki w dowolnym miejscu i opakowaniu. Wiele osób praktykuje trzymanie swoich leków w typowych szafkach łazienkowych, ale ciekawym rozwiązaniem jest też przechowywanie ich w ozdobnej puszce, skrzyneczce czy pudełku.
Zwróćmy też uwagę na warunki, w jakich powinny być przechowywane nasze leki – jeśli trzymamy w domu środki, które powinny być przechowywane w stałej temperaturze, nie możemy umieścić ich w łazience. Zazwyczaj leki powinny być trzymane w suchym i ciemnym miejscu, warto więc mieć na nie specjalne miejsce – szafkę lub pudełko. Jeśli w domu są dzieci, koniecznie zadbajmy o to by zawartość apteczki (a w szczególności leki) spoczywały w trudno dostępnym dla nich miejscu.
Data publikacji: 31.08.2017