Przejdź do głównej treści

Jak wybrać niwelator optyczny?

Jeśli pracujemy na budowie lub mamy do wykonania pomiary geodezyjne, z pewnością przyda nam się niwelator optyczny. To urządzenie atrakcyjne cenowo i łatwe w obsłudze, a co za tym idzie – bardzo chętnie wybierane. Sprawdźmy, czym się kierować podczas zakupów. Czy warto zdecydować się też na statyw do niwelatora optycznego?

Co warto wiedzieć o niwelatorach?

Jaki niwelator optyczny wybraćWśród urządzeń pomiarowych bardzo popularne są niwelatory. Służą one do niwelowania, czyli wyznaczania różnicy wysokości określonych punktów. Ze względu na swoją funkcjonalność, należą nie tylko do podstawowego ekwipunku geodetów, ale też świetnie przydają się w trakcie budowy domu. Na rynku znajdziemy warianty optyczne i laserowe.

Jak działa niwelator optyczny?

Niwelator optyczny to najprostszy i najpopularniejszy spośród dostępnych modeli. Przydaje się podczas różnych prac na otwartej przestrzeni, a jego budowa nie jest skomplikowana, gdyż składa się z lunety z celownikiem i poziomicą. 

Kiedy pęcherzyk powietrza pojawia się w środku poziomicy, oznacza to, że urządzenie zostało poprawnie ustawione. Pomiaru dokonujemy poprzez odczytanie wartości z łat niwelacyjnych, ustawionych w dwóch miejscach. Musimy jednak pamiętać, że w tym celu potrzebne nam będą co najmniej dwie osoby.

Jaki niwelator optyczny wybrać?

Używanie niwelatora optycznego w terenieBez względu na model, niwelatory optyczne są dość ujednolicone technologicznie. To, co je różni to układ soczewek, mechanizm ogniskowania czy obrót koła poziomego. Pora na kilka praktycznych rad, które pozwolą nam na uzyskiwanie dokładnych pomiarów!

  • Precyzyjność pomiaru w dużej mierze zależy od rodzaju kompensatora, zatem warto mu się przyjrzeć odrobinę bliżej. Główną funkcją kompensatora samopoziomującego jest uzyskanie dokładności pomiaru. W przypadku wersji magnetycznej będzie ona wynosić do 1 mm/km, a wariancie powietrznym – do 2 mm/km.

  • By przekonać się, jaki niwelator optyczny jest naprawdę dobry, możemy sprawdzić parametr przybliżenia lunety. Im większa będzie wartość, tym lepiej zobaczymy łatę niwelacyjną trzymaną przez kompana. 

  • Niemniej ważna jest szerokość obiektywu. To od niej zależy jakość obrazu – czyste pole widzenia pozwoli nam odczytać wartości z większą dokładnością.

Na co zwracać uwagę, kupując niwelator optyczny?

Warto wiedzieć, że niwelator optyczny powinniśmy dobierać z uwzględnieniem najczęściej wykonywanych prac. Jeśli planujemy działać na niewielkich dystansach, duże powiększenie w lunecie może zadziałać na naszą niekorzyść. Wówczas ważnym parametrem okaże się najkrótsza ogniskowa, czyli najmniejsza odległość, z jakiej uzyskamy wyraźny obraz łaty. Pamiętajmy, że jeżeli nasz niwelator optyczny nie jest potrzebny do prac geodezyjnych, świetnie sprawdzi się urządzenie z lunetą o 20-, 22- lub 24-krotnym powiększeniu.

Kolejnym aspektem jest odporność na niesprzyjające warunki, które mogą się pojawić w trakcie pracy na zewnątrz. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom nie będziemy się martwić o wodę, kurz czy pył, a sam transport urządzenia również stanie się o wiele łatwiejszy.

Porada eksperta

Urządzenia z metalową obudową są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co jednak wiąże się ze zwiększeniem ich wagi. Właśnie dlatego mniej ważne elementy mogą być wykonane z tworzywa sztucznego.

Niwelator optyczny – niezbędne akcesoria

Niwelator optyczny CastoramaSam niwelator optyczny to dopiero początek! Będziemy potrzebować kilku dodatkowych akcesoriów: 

  • statyw do niwelatora optycznego – ważne, aby był stabilny, zatem najpopularniejszym rodzajem jest trójnóg. Jego montaż jest bardzo szybki i wygodny. Na potrzeby budowy poleca się stosować wariant aluminiowy, a przy pracach geodezyjnych można zastąpić go drewnianym;

  • łatwy niwelacyjne – różnią się rozmiarem, lecz tu warto wiedzieć, że na dłuższych łatwiej będzie nam odczytać wyniki w przypadku większych różnic wysokości.

Niwelator optyczny czy laserowy?

Czy aby na pewno niwelator optyczny stanowi najlepszy wybór? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych potrzeb. Modele laserowe korzystają z wiązki laserowej, zatem cechują się szybszym działaniem. Może się to przydać wtedy, gdy czeka nas spora ilość pomiarów w stosunkowo krótkich przedziałach czasowych. Niwelator optyczny wygrywa jednak pod względem łatwości obsługi!