7 rzeczy, które musisz zrobić, aby zadbać o trawnik po zimie
Podlewanie, nawożenie, koszenie oraz usuwanie chwastów to tylko niektóre z czynności, jakie należy wykonać, by zadbać o trawnik po zimie. Dzięki temu będzie on zdrowy, estetyczny i zielony przez całą wiosnę oraz lato. Z naszego krótkiego poradnika dowiesz się, co należy zrobić, aby trawnik w Twoim ogrodzie cieszył oko soczystą zielenią!
Dlaczego trzeba dbać o trawnik po zimie?
Jest co najmniej kilka powodów, dla których należy troskliwie zająć się trawnikiem po zimie. Zwłaszcza gdy pora ta obfitowała w opady deszczu i śniegu oraz panowały wyjątkowo niskie temperatury. Wszystkie te czynniki mają bardzo mocny wpływ na stan trawnika. Warto o tym pamiętać i wraz z nastaniem cieplejszych, słonecznych dni, zabrać się do pracy. Oto trzy główne problemy, z jakimi spotkasz się po zimie na swoim trawniku.
Największym wrogiem trawnika w czasie zimy są oczywiście wahania temperatury. Zamarzanie oraz rozmarzanie wody znajdującej się pod darnią, powoduje jej podnoszenie, co może doprowadzić do oderwania korzeni od podłoża. A z nastaniem wiosny do uschnięcia sporego fragmentu trawnika. Dlatego też na wiosnę konieczne jest wykonanie inspekcji i sprawdzenie, w jakim stanie znajduje się darń.
Na trawniku po zimie może pojawić się pleśń śniegowa. Obecnie jest ona coraz rzadziej spotykana, jednak czasami wciąż się zdarza – zwłaszcza gdy na trawniku przez długi czas zalegała duża ilość śniegu. Pleśń jest najbardziej widoczna na wilgotnej trawie i występuje w postaci białej grzybni na trawie.
Kolejnym problemem, z jakim często trzeba się uporać po zimie, jest działalność kretów. Są one szczególnie aktywne późną jesienią oraz wczesną wiosną. Dlatego po zimie, gdy zniknie śnieg, może okazać się, że pielęgnowany latem trawnik usiany jest teraz kretowiskami. Jak widzisz, zima to trudna pora roku dla trawników, dlatego wraz z nastaniem cieplejszych dni należy odpowiednio się nimi zająć.
7 czynności, które należy wykonać, aby zadbać o trawnik po zimie
Poniżej opisane czynności pomogą Ci przygotować trawnik na nadchodzący sezon oraz wypielęgnować go po trudnym okresie jesienno-zimowym. Kiedy wykonać pierwsze koszenie trawy po zimie? A kiedy zająć się nawożeniem i pielęgnacją? Oto kilka prostych kroków, które należy wykonać:
Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę kupując rośliny do domu
-
Grabienie, czyli usuwanie starej trawy
Trawnik po zimie powinien być dokładnie wygrabiony. W ten sposób pozbędziesz się resztek starej, skoszonej trawy oraz liści i innych zanieczyszczeń, jakie mogły się nagromadzić w trawie przez zimowe miesiące. By nie uszkodzić darni, a jednoczenie skutecznie ją oczyścić najlepiej jest użyć grabi wachlarzowych. Skutecznie usuwają one starą trawę bez uszkodzenia reszty. Po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń możesz ocenić stan, w jakim znajduje się trawnik. Łatwiej zauważysz ewentualne uszkodzenia, chwasty oraz inne niepokojące objawy, takie jak pleśń czy obecność szkodników.
-
Wałowanie trawnika
Jeżeli na swoim trawniku zauważysz nierówności lub wybrzuszenia, oznacza to, że darń w tych miejscach oderwała się od podłoża. W takim przypadku konieczne jest wykonanie wałowania, by trawa znowu połączyła się z glebą. Do tego celu używa się specjalnego walca, dzięki któremu wyrównywanie terenu jest proste i wygodne. Pamiętaj tylko by nie ubić ziemi zbyt mocno, gdyż wtedy trawa będzie miała problemy z zapuszczeniem korzeni.
-
Wertykulacja trawnika po zimie
Nacinanie trawy za pomocą wertykulatora wpływa na odmłodzenie trawnika i jego lepszy wzrost. Zabieg ten pozwala także na usunięcie filcu oraz mchu z trawy. Choć bezpośrednio po zakończeniu tej czynność trawnik wygląda jak przekopany, to bardzo szybko wraca do oczekiwanego wyglądu i szybko się rozwija. Musisz pamiętać, że wertykulacja wykonywana może być tylko na trawnikach, które mają co najmniej dwa lata. W przypadku młodszej trawy zabieg taki może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
-
Aeracja
To inaczej napowietrzenie, czyli nakłuwanie trawnika by lepiej oddychał. Na dużych powierzchniach najlepiej stosować jest aerator. Jest to urządzenie przypominające wertykulator, ale wyposażone w zestaw kolców. Na mniejszych trawnikach możesz skorzystać z wideł lub specjalnych butów z kolcami na podeszwach. Cały teren zajmowany przez trawę powinien być napowietrzony, by korzenie mogły oddychać. Na bardzo dużych trawnikach zalecamy stosowanie spalinowych lub elektrycznych aeratorów podobnych do kosiarek.
-
Wapnowanie trawy
Trawnik po zimie będzie lepiej rósł na glebie o odpowiednim zakwaszeniu. Zalecany zakres to od 5,5 do 7 pH. Jeżeli po zbadaniu kwasowości gleby okaże się, że jest ona za niska, konieczne jest przeprowadzenie wapnowanie trawnika. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które pozwalają na zwiększenie lub zmniejszenie kwasowości gleby. Są one także bogate w składniki odżywcze i pomagają trawie lepiej się rozwijać.
-
Nawożenie trawy
A kiedy nawozić trawnik po zimie? Specjaliści radzą, by zrobić to, co najmniej dwa tygodnie po wapnowaniu lub gdy trawa zacznie rosnąć. Najlepiej nawozić za pomocą saletry amonowej. Zaleca się jej stosowanie w ilości 1,2 do 1,8 kg/100 m² trawnika. Ważne, by wapnowanie wykonać, jeszcze zanim trawa zacznie rosnąć na wiosnę lub gdy dopiero zaczyna. Nawóz powinien być rozsypany równomiernie na całej powierzchni trawnika. Najlepiej zastosować nawóz wieloskładnikowy, który ułatwi nawożenie.
-
Koszenie trawy
Po tych czynnościach trawa powinna rosnąć przez jakiś czas bez naszej ingerencji. Kiedy pierwsze koszenie trawy po zimie? Nie wcześniej, niż gdy trawnik urośnie do wysokości 6 centymetrów. Zanim przystąpisz do zadania, sprawdź, czy Twoja kosiarka jest sprawna, a jej noże ostre. W innym przypadku może ona zniszczyć trawę, zamiast ją kosić. Jeżeli pogoda sprzyja i trawa rośnie szybko, pierwsze koszenie może zostać wykonane jeszcze przed nawożeniem.
Zobacz też: Zakładanie trawnika – kiedy i jak założyć trawnik? Instrukcja krok po kroku
Jak dbać o trawnik latem, by zawsze był w doskonałym stanie?
Gdy doprowadzisz trawnik do idealnego stanu wiosną, to latem łatwiej będzie o niego zadbać. Nie wymaga on już tak dużo pracy i uwagi. Najważniejsze to regularne podlewanie oraz koszenie. Zwłaszcza w czasie upałów i okresów bez opadu deszczu. Przyjmuje się, że optymalna ilość wody to około 30 litów na metr sześcienny w ciągu tygodnia. Jeżeli panuje susza, to trawnik powinien być podlewany co trzy dni. Ilość wody podczas jednego podlewania to połowa tygodniowego zapotrzebowania.
Także koszenie ma duże znaczenie dla kondycji trawnika. Dlatego latem powinien on być koszony raz w tygodniu, najlepiej rano lub wieczorem, gdy źdźbła są sprężyste. W ciągu dnia mogą być one zbyt suche – a po skoszeniu nie będą już tak dobrze rosły.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, kiedy kosić trawę po zimie, jak nawozić trawnik oraz jak zadbać o niego latem. Jak widzisz, jego pielęgnowanie nie jest wcale trudne i wymagające. Potrzebna jest tylko systematyczność, kilka prostych i niedrogich narzędzi. Wszystkie je znajdziesz w sieci sklepów Castorama. Oferujemy także inne produkty, takie jak kosiarki, nawozy czy ziarna trawy, gdy konieczne jest dosianie trawnika.
Odwiedź Castorama.pl już dzisiaj i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!