Jak wyczyścić żelazko? Sprawdzone domowe sposoby
Żelazko to jeden ze sprzętów, które wykorzystujesz w domu niemal codziennie. Pomaga w utrzymaniu porządku i dbaniu o schludność Twoich ubrań. Jak je pielęgnować i czyścić, aby służyło Ci jak najdłużej?
Czyszczenie żelazka – czynność niezbędna w każdym domu
Żelazko to obok czajnika, suszarki czy miksera, jedno z najważniejszych małych sprzętów AGD w każdym domu. Pozwala na dbanie o lepszy wygląd Twoich ubrań i stanowi niezbędny element podczas szykowania się do pracy czy na ważne spotkanie.
Wybór żelazek jest ogromny – może to być nawet bardzo podstawowy model. Możesz także zdecydować się na urządzenie, które jest dodatkowo wyposażone w funkcję pary wodnej, łatwiejszego prowadzenia żelazka po trudnych do prasowania materiałach i wiele innych udogodnień.
W porównaniu do pozostałych sprzętów domowych żelazko jest bardzo proste w obsłudze i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwujących. Wystarczy, że będziesz używać go zgodnie z instrukcją i wykorzystywać do celów, do których zostało zaprojektowane.
Warto też regularnie je odkurzać. Koniecznie zadbaj, by powierzchnia do prasowania nie została zabrudzona przez elementy ubrań lub inne substancje, które mają z nią styczność.
Czym wyczyścić żelazko, by skutecznie prasowało i działało jak najdłużej? Przede wszystkim zacznij od oceny stopnia zabrudzenia. Jeśli mówimy wyłącznie o czyszczeniu osadu z wody, kurzu lub zwykłych zabrudzeń, które powstały w wyniku codziennej eksploatacji, wystarczy wilgotna ścierka.
Jeśli wybierzesz środek chemiczny przeznaczony do czyszczenia powierzchni prasującej żelazka, sprawdź, w jaki sposób go używać. Niektóre preparaty wymagają niewielkiego podgrzania płyty żelazka, by łatwiej było usunąć zabrudzenia.
Zastanawiasz się, jak wyczyścić przypalone żelazko? Pamiętaj nie tylko o wybraniu skutecznej metody, ale także o niezbędnych środkach bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy podgrzejesz płytę żelazka, która wcześniej była czyszczona chemicznie, nie zapominaj o dokładnym wietrzeniu pomieszczenia. Jest to niezwykle istotne, jeśli czyszczenie wykonujesz w pokoju, w którym przebywa małe dziecko lub osoba starsza.
Czym wyczyścić żelazko?
Jeśli zdarzyło Ci się przypalić stopę żelazka i zastanawiasz się, jak wyczyścić stopę grzewczą, sprawdź nasze domowe sposoby na czyszczenie żelazka.
Niekiedy wymagają więcej wysiłku, niż w przypadku silnych środków myjących, jednak finalnie charakteryzują się podobną skutecznością. A przy tym są bezpieczne dla domowników. Jeśli nie przyniosą oczekiwanych efektów, sięgnij po silniejsze substancje i ciesz się idealnym efektem.
Jak umyć żelazko octem?
Mycie żelazka nie obejmuje wyłącznie wyczyszczenia stopy, ale także czyszczenie wszystkich pozostałych elementów, na których może osadzać się kamień i brud. Proces mycia zacznij od otworów na parę.
W tym celu możesz użyć wykałaczek lub patyczków higienicznych. Dodatkowo przygotuj mieszankę z wody i octu (w proporcjach 1:1) i wlej do pojemnika na wodę. Następnie spróbuj całość mieszanki odparować lub wykorzystać do spryskania prasowanego ubrania. Możesz do tego użyć niepotrzebnej ściereczki kuchennej lub starych ubrań.
Zwróć uwagę na to, by dokładnie dotrzeć do wszystkich zakamarków. Zrób to delikatnie, by nie uszkodzić elementów systemu odprowadzania pary. Nigdy nie czyść żelazka, gdy jest gorące lub podłączone do prądu.
Podczas konserwacji sprzętu z użyciem octu, z dysz do wypuszczania pary mogą wydostawać się kawałki kamienia i nieczystości. To zupełnie normalne i oznacza, że proces czyszczenia żelazka przebiega tak, jak powinien.
Zachowaj ostrożność – niewłaściwe działanie może grozić niebezpiecznymi oparzeniami lub porażeniem. Warto używać przefiltrowanej wody lub takiej, która zawiera mało kamienia – wówczas zabiegi pielęgnacyjne będą rzadsze i mniej uciążliwe.
Ocet możesz także połączyć z sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym. Przygotuj z nich gęstą pastę, której użyjesz jako środka czyszczącego, aby dokładnie usunąć zanieczyszczenia z płyty grzewczej żelazka.
Preparat nanieś na powierzchnię i pozostaw na kilka minut. Następnie usuń całość i dokładnie wymyj wilgotną szmatką. Możesz taką mieszankę nałożyć też na ciepłą, ale nie gorącą płytę – dodatnia temperatura pozwala szybciej doczyścić przypalone miejsca.
Inne środki czyszczące
Jeśli uważasz, że tradycyjne i naturalne metody nie działają, możesz użyć gotowych produktów, które służą do mycia i czyszczenia domowych powierzchni.
Niekiedy wyjątkowo skuteczne jest użycie mleczek do czyszczenia, które usuwają zabrudzenia z płyty grzewczej lub kuchenki. Istotne jest, abyś dokładnie usunął ich nadmiar, gdyż opary z środków czyszczących mogą być szkodliwe dla osoby, która myje żelazko.
W przypadku zabrudzeń pomocny może być zmywacz do paznokci. Najtrudniejsze do wyczyszczenia miejsca zwilż zmywaczem, a następnie nieznacznie podgrzej płytę żelazka. Po chwili wyłącz je i przy pomocy ściereczki lub patyczków higienicznych nawilżonych zmywaczem zetrzyj zabrudzenia. Uważaj, aby nie oparzyć dłoni, a wszystkie czynności najlepiej wykonuj przy otwartym oknie.
Czym wyczyścić przypalone żelazko?
Przypalone żelazko, podobnie jak inne rodzaje zabrudzeń, wyczyścisz zarówno tradycyjnymi sposobami, jak i silniej działającymi środkami chemicznymi. Pierwszym, stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem, jest czyszczenie stopy żelazka z użyciem papieru do pieczenia i soli kuchennej.
Jak wyczyścić żelazko w ten sposób? Przygotuj odpowiednią podkładkę – może to być gruba drewniana deska do krojenia lub kawałek niepotrzebnej płyty. Odetnij kawałek papieru do pieczenia i całość równomiernie posyp solą. Żelazko podłącz od prądu i rozgrzej.
Nagrzanym żelazkiem zacznij prasować sól. Przesuwaj urządzeniem w różne strony i pod różnym kątem, staraj się dokładnie dotrzeć do całej powierzchni prasującej. Ta metoda czyszczenia żelazka jest wyjątkowo skuteczna i nie wymaga mozolnego szorowania, dlatego nie musisz się bać o zarysowania. Sól wchłonie brud i przypalone elementy na płycie żelazka.
Przypalenie, podobnie jak brud i kurz, usuniesz pastą z sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Każde zanieczyszczenie zlikwidujesz szybciej, jeśli delikatnie podgrzejesz płytę.
Na rynku są także dostępne specjalne produkty do czyszczenia żelazek w postaci sztyftów, które po włączeniu najniższego trybu grzania wciera się w brudne miejsca. Następnie należy chwilę odczekać i usunąć nadmiar środka czyszczącego, pocierając zdecydowanym ruchem o materiał lub kant deski do prasowania.
Czym wyczyścić żelazko, gdy tradycyjne metody nie pomagają? W niektórych modelach istnieje funkcja samooczyszczenia żelazka. Polega ona na podgrzaniu żelazka do bardzo wysokiej temperatury, po czym usunięciu z wnętrza całości wody. Dzięki temu przypalone elementy na płycie żelazka zwęglają się i łatwiej je zetrzeć, gdyż przypominają pył węglowy.
Czyszczenie żelazka. I co dalej?
Jeśli już wiesz, jak efektywnie umyć żelazko, pamiętaj o koniecznej pielęgnacji i stałej kontroli stanu urządzenia. Jeśli prasujesz często swoje ubrania, czyszczenie będzie konieczne przynajmniej raz w miesiącu.
Jeśli zdarzy Ci się przypalić żelazko, postaraj się usunąć zabrudzenia natychmiastowo. Im silniejsze będą przypalenia, tym trudniej je będzie usunąć.
Podczas prasowania używaj wody z niską zawartością kamienia. Może to być przefiltrowana woda z kranu lub destylowana. Przed pierwszym użyciem żelazka zapoznaj się z instrukcją obsługi i dobieraj odpowiedni program do rodzaju prasowanego materiału.
Gdy model Twojego żelazka jest wyposażony w tryb samoczyszczenia, używaj go regularnie, by uniknąć konieczności szorowania i mozolnego wycierania domowych sprzętów.
Wszystkie te zabiegi pozwolą długo cieszyć się dobrym i sprawdzonym sprzętem. Regularna konserwacja i sprawdzanie stanu żelazka zabezpieczy Cię także przed zniszczeniem ukochanych ubrań. Chroniąc odpowiednio kable i dodatkowe elementy żelazka, dbasz o bezpieczeństwo własne i pozostałych domowników.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do prawidłowego działania żelazka, zwróć się o pomoc do specjalisty lub zainwestuj w nowe urządzenie.