Impregnacja drewna w ogrodzie. Najczęstsze błędy cz.1
Konsekwencje niewłaściwego impregnowania są trudne do przewidzenia. Drewno – jako materiał pochodzenia organicznego, który wymaga należytej konserwacji – narażone jest na działanie nie tylko szkodliwych warunków atmosferycznych, ale także grzybów i pleśni. Aby tego uniknąć, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas impregnowania drewna.
1. Zbyt krótki czas utrwalania
Impregnowanie przede wszystkim polega na wywołaniu procesów chemicznych, które prowadzą do wnikania i utrwalania struktury drewna. Mimo że impregnaty schną ok. 6 godzin, to na ostateczny efekt zwykle trzeba czekać 2-3 tygodnie. Należy pamiętać, że zarówno bezpośrednio, jak i nawet po dwóch dobach od impregnacji preparat nie jest jeszcze utrwalony w drewnie i może ulegać wymywaniu. Dlatego po zabiegu – jeżeli to możliwe – warto drewniane elementy chronić przed opadami deszczu oraz wilgocią. Idealne będzie przewiewne i suche pomieszczenie.
2. Wybór niewłaściwego impregnatu
Zarówno grzyby, jak i pleśnie najkorzystniejsze warunki znajdą w drewnie o wilgotności przekraczającej ok. 20 proc. Co ważne – drewno niszczą również owady, które składają w nim jaja. Dlatego wybierając preparat do drewna, warto zwrócić uwagę na spis gatunków, którym przeciwdziała impregnat i dodatkowo zabezpieczyć drewno środkami zwiększającymi odporność na szkodniki pochodzenia biologicznego (np. Penetrin, Drewnochron lub Altax). Pamiętajmy, że impregnaty dzielą się również na te, których należy używać tylko na zewnątrzorazdopuszczone do użytku wewnętrznego.
3. Złe stężenie
Każdy ze środków impregnujących posiada zwykle nieco inne zalecenia oraz rekomendacje od producenta. W związku z tym bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do konserwacji uważnie przeczytać instrukcję i zastosować się do wytycznych opisanych na etykiecie. Czasami jest tak, że zbyt mała lub zbyt duża ilość impregnatu może dawać gorszy efekt (np. szybszy rozkład drewna lub jego większą palność) niż jego całkowity brak. Zwykle impregnację drewna wykonuje się metodą 2- lub 3-krotnego powlekania, co zapewnia odpowiednie nasycenie środkiem grzybobójczym (do głębokości ok. centymetra).
4. Tłuste lub brudne drewno
Przed przystąpieniem do impregnacji konieczne jest odpowiednie przygotowanie drewna. Powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona (np. papierem ściernym o grubości ok. 100-120 lub szlifierką oscylacyjną) oraz odtłuszczona. W innym wypadku preparat nie będzie się prawidłowo wchłaniał lub zadziała tylko na niektórych obszarach.
5. Wilgoć i nieodpowiedni rodzaj drewna
Do impregnacji nie nadaje się zarówno zbyt wilgotne drewno (o wilgotności większej niż 20 proc.), jak i drewno wcześniej malowane. Stara farba sprawia, że wnikanie impregnatu w głąb włókien nie jest możliwe (dlatego popękaną, starą powłokę należy usunąć wcześniej papierem ściernym o grubości 100-120). Jeżeli na drewnianej powierzchni w wyniku zaniedbania pojawił się szary nalot lub mech – pamiętajmy, aby zanieczyszczeń nie usuwać na sucho (w wyniku tych prac wzbijają się w powietrze zarodniki, których wdychane jest niebezpieczne dla zdrowia!). Ponadto drewno należy impregnować już po ostatecznej obróbce, czyli np. po ostruganiu lub pocięciu na listwy – tak aby na późniejszym etapie nie uszkodzić impregnowanych powierzchni.