Ile wełny na poddasze? Jak obliczyć zapotrzebowanie na materiał

Planujesz modernizację poddasza? Zastanawiasz się, jak skutecznie je zaizolować, by w zimie było ciepło, a latem chłodno? W naszym artykule znajdziesz praktyczne porady, takie jak ile wełny na poddasze przygotować, jak skutecznie ją układać i jak ją zabezpieczyć.

Wełna na poddasze

Spis treści:

Ocieplanie poddasza wełną mineralną – co warto wiedzieć?

Przez nieizolowane poddasze w domu tracisz pieniądze. Nawet 30% ciepła wyprodukowanego przez grzejniki ucieka przez dach. By zwiększyć komfort cieplny w domu, konieczne jest jego ogrzanie, a to wiąże się z większym zużyciem energii elektrycznej oraz opału. To oznacza duże straty finansowe. Możesz temu zapobiec, decydując się na ocieplenie poddasza za pomocą wełny mineralnej.

Dlaczego akurat ten materiał, a nie na przykład styropian? Wełna mineralna ma wiele zalet, które przemawiają na jej korzyść:

  • Bardzo wysoka izolacyjność termiczna – charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem lambda (U). Umożliwia to jej specyficzna budowa. Między włóknami zamknięte jest powietrze, które zatrzymuje ciepło, znacznie zmniejszając jego straty.
  • Izolacja akustyczna – wełna mineralna bardzo skutecznie pochłania wszelkie dźwięki, jak i drgania. Stosując ją, zapewnisz sobie ciszę i spokój w domu, nawet w głośnej okolicy.
  • Odporność na ogień – materiał ten nie ulega podpaleniu. Wełna mineralna jest w stanie wytrzymać temperaturę około 1000 stopni Celsjusza. Dlatego też tworzy barierę chroniącą domowników przed ogniem.
  • Paraprzepuszczalność – para wodna swobodnie przenika przez włókna wełny. Dzięki temu wilgoć z wnętrza budynku jest wyprowadzana na zewnątrz.
  • Hydrofobowość – wełna mineralna zabezpieczona jest przed nasiąkaniem wodą. Nie ulega zawilgoceniu i nie gromadzi jej.

To oczywiście tylko niektóre z powodów, dla których wełna mineralna jest tak często wybierana na materiał izolacyjny. Teraz kiedy już wiesz, dlaczego wełna jest doskonała na izolację poddasza, czas dowiedzieć się jak obliczyć, ile jej będziesz potrzebował.

Zobacz: Sposoby na docieplenie poddasza

Ocieplanie poddasza wełną mineralną

Ile dać wełny na poddasze? Najważniejsze czynniki

Izolacja poddasza to praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu możesz zamienić strych w jeszcze jedno pomieszczenie, np. gabinet lub sypialnię, bądź zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania starych mebli, pamiątek oraz innych bibelotów. Jednak zanim przystąpisz do prac nad izolacją, musisz dowiedzieć się, ile wełny na poddasze powinieneś przygotować. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Oto poradnik, krok po kroku jak obliczyć potrzebną ilość tego materiału.

Krok 1. Pomiar poddasza

Zmierz wszystkie powierzchnie, które zamierzasz ocieplić za pomocą wełny. Możesz użyć do tego celu zwykłej miarki lub laserowego miernika. Jest on znacznie dokładniejszy, a dokonywanie pomiarów za jego pomocą jest dużo wygodniejsze. Zmierz wszystkie ściany, występy, załamania oraz inne elementy, jakie znajdują się na poddaszu. Pomiarów należy dokonać w metrach kwadratowych. Gdy znasz już wymiary każdej powierzchni, dodaj je do siebie. W ten sposób otrzymasz metraż, jaki powinieneś pokryć watą.

Krok 2. Wybierz grubość ocieplenia poddasza

To, ile wełny potrzebować będziesz na ocieplenie Twojego poddasza, zależy nie tylko do jego metrażu. Istotna jest także grubość warstwy izolacyjnej. Ta z kolei uzależniona jest od współczynnika lambda. Oznacza on ilość energii, jaka przenika przez metr kwadratowy danej powierzchni. Zatem jaka lambda wełny na poddasze będzie właściwa?

Zgodnie ze współczesnymi normami, współczynnik lambda dla poddaszy nie powinien być wyższy niż 0,15 W/(m²K). Ile cm wełny na poddasze trzeba ułożyć? Jeżeli zaopatrzysz się w produkt o współczynniku lambda podanym wyżej, warstwa grubości 25 cm powinna być wystarczająca. Jeżeli wełna, jaką kupiłeś, ma inny współczynnik, to konieczna może być nieco grubsza warstwa izolacji.

Krok 3. Oszacuj ile materiału izolującego potrzebujesz

To może wydawać się trochę skomplikowane, ale obliczenie, ile wełny będziesz potrzebował, nie jest takie trudne. Powinieneś położyć dwie warstwy wełny. Pierwszą z nich między krokwiami a drugą pod krokwiami. Gdy wiesz już, czy 20 cm wełny na poddasze wystarczy, oraz ile metrów kwadratowych ma ocieplane pomieszczenie, możesz przystąpić do obliczeń. Oto, o czym powinieneś pamiętać:

  • pierwsza warstwa – do wyliczonej powierzchni dodaj około 15% nadwyżki. Grubość wełny nie powinna przekraczać grubości krokwi, między którymi będzie ona układana.
  • druga warstwa – tutaj także do wcześniejszych pomiarów dodaj około 15% nadwyżki. 

Wspomniane warstwy nie muszą być tej samej grubości. Jedna może być grubsza od drugiej. Liczy się, by ich całkowita łączna grubość, była wystarczająca do zapewnienia odpowiedniego poziomu izolacji poddasza.

Jak kupować wełnę mineralną

Jak kupować wełnę mineralną?

Wszystkie wyniki pomiarów, jakie otrzymasz, są w metrach kwadratowych. Natomiast wata mineralna sprzedawana jest często w rolkach lub paczkach. Skąd wiadomo, ile centymetrów wełny na poddasze znajduje się w pojedynczym opakowaniu? Na każdej rolce oraz paczce umieszczona jest informacja o grubości danej wełny, oraz o tym ile metrów kwadratowych zawiera.

Im grubszą wełnę wybierzesz, tym mniejsze pokrycie zapewni pojedyncza paczka lub rolka. Dlatego zwróć uwagę na informacje podane na opakowaniu. Dzięki temu kupisz tyle materiału, ile jest to konieczne. Pamiętaj o kilkunastoprocentowej nadwyżce materiału. Może się przydać, gdy pomylisz się przy docinaniu wełny lub któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu.

Ile wełny na poddasze? Kilka słów na koniec

Ocieplenie poddasza wełną mineralną to praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie. Jednak by w pełni cieszyć się korzyściami, jakie daje, konieczna jest wiedza, jaka grubość wełny na poddasze jest odpowiednia. Dzięki naszemu poradnikowi nie powinieneś mieć z tym najmniejszych problemów.

Pamiętaj, że w sklepach sieci Castorama znajdziesz nie tylko wełnę mineralną, ale także inne produkty i narzędzia przydatne przy ocieplaniu poddasza. Począwszy od drobnych akcesoriów, a na płytach gipsowych skończywszy. Zapraszamy do odwiedzenia naszych sklepów i strony internetowej.

Data publikacji: 05.07.2024