Grill własnej roboty – jak zrobić grill do ogródka?

Grill wiosną i latem to coś, czego chyba nie da się nie lubić. Jeśli nie masz własnego grilla, warto wiedzieć, jak zrobić go samodzielnie. Okazuje się, że nie trzeba inwestować w drogie sprzęty do przyrządzania mięsa, aby móc przygotować soczystą karkówkę i aromatyczne kiełbaski. Sprawdź, jak zrobić grill własnej roboty DIY.

Spis treści:

  • W czym grillować? Pomysł na grill ogrodowy
  • Grill z beczki DIY – czy się sprawdzi?
  • Jak zrobić grill ze starego bojlera?
  • Grill z bębna od pralki, z felgi i butli – przegląd pomysłów
  • Betonowy grill – wzbogaci smak potraw i wygląd domu
  • O czym jeszcze pamiętać?
grillgrillgrillgrill

W czym grillować? Pomysł na grill ogrodowy

Zanim przejdziemy do tego, jak wzbogacić ogród we własnej roboty grill DIY, warto pamiętać o podstawowych zasadach. Urządzenie powinno spełniać swoje zadanie i być bezpieczne w użytkowaniu. Jeśli chodzi o zakup grilla, producent zwykle dwa o to, aby sprzęt spełniał podstawowe normy. W przypadku własnoręcznie robionego paleniska musisz wiedzieć, jak zadbać o jego skonstruowanie. W celu zabezpieczenia domowego grilla możesz szukać porad w edukacyjnych materiałach audiowizualnych. Tam krok po kroku dowiesz się, jak sprawić, aby urządzenie spełniało swoje zadanie.

Bardzo ważny jest wybór materiału na grilla – powinien znosić wysokie temperatury rozgrzanego węgla drzewnego. Zwróć również uwagę na czynniki zewnętrzne m.in. kontakt takiego grilla z rozgrzanym tłuszczem, wilgocią i środkami do czyszczenia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że bez problemu da się z niego skorzystać. Wysokie parametry wytrzymałościowe ma m.in. grill ze stali nierdzewnej. Jego budowa jest dość specyficzna, dzięki czemu niestraszna będzie mu wysoka temperatura.

Zanim kiełbasa wyląduje na ruszcie, pomyśl o kształcie swojego domowego grilla. Dobrze, aby miał formę misy ze specyficznym zagłębieniem na węgiel. Powinno być ono na tyle głębokie, aby po rozgrzaniu węgiel nie dotykał rusztu. Górna średnica musi być z kolei mniejsza niż dopasowany do niej ruszt. Pamiętaj, że grilla trzeba urządzać na świeżym powietrzu na prywatnym terenie, tak aby dym nie przeszkadzał sąsiadom. Aby spełniał swoje zadanie, koniecznie zaopatrz się w odpowiednie akcesoria do grillowania.

Grill z beczki DIY – czy się sprawdzi?

Jak zrobić nowoczesny grill DIY? Zwróć uwagę na artykuły blogowe, wśród których często pojawiają się tutoriale dotyczące projektowania własnego grilla. Doskonałym materiałem na grill może być beczka – jednak pod warunkiem, że wykonana jest ze stali nierdzewnej. Na pewno nie sprawdzi się taka z tworzywa sztucznego, ponieważ pod wpływem ciepła zacznie się topić. Na grilla nie nadadzą się również beczki, w których przetrzymywano substancje szkodliwe dla zdrowia i środowiska. >

  • Beczka do zbudowania grilla musi być czysta.
  • W przypadku budowy grilla zachodzi konieczność cięcia części ścianki, aby jej wysokość nie ograniczała dopływu ciepłego powietrza do rusztu.
  • Ruszt można zamocować na górnej krawędzi otworu grilla. Można również zamieścić zaczepy nieco niżej, po czym na odpowiednim uchwycie opuszczać go do środka. Dzięki temu smak potraw będzie jeszcze lepszy.
  • Beczkę można umieścić pionowo na podstawie, a palenisko w przestrzeni zamkniętej. Dzięki zdjętemu wieku będzie można dostać się do środka grilla.
grillgrillgrillgrill

Jak zrobić grill ze starego bojlera?

Bojlery na wodę to świetny materiał na grilla. Zwykle wykonane są z żeliwa lub stali nierdzewnej. Dzięki temu sprzyjają utrzymaniu dużego ciśnienia wody, podgrzanej często do naprawdę wysokiej temperatury. Bojler na wodę jest wytrzymały, w związku z czym będzie świetnym zbiornikiem do grillowania.

Jak zrobić grill z bojlera? Podobnie jak z beczki, czyli ucinając część ścianki bojlera. Możesz również przeciąć go na pół w pionie. W drugim przypadku należy zamontować zawiasy, aby móc wykorzystywać drugą połówkę jako pokrywę do grilla. W zależności od tego, jak przetniesz beczkę, korzystać możesz w niej z rusztu okrągłego lub prostokątnego.

Grill z bębna od pralki, z felgi i butli – przegląd pomysłów

Czy wiesz o tym, że grill z bębna od pralki automatycznej może być tak samo skuteczny i użyteczny jak grill gazowy? Dzięki ażurowej strukturze powietrze dopłynie do żaru, a grill utrzymywać się będzie w dużej temperaturze – jednocześnie dym nie będzie przeszkadzać w gotowaniu.

Równie ciekawym pomysłem na sprzęt do przyrządzania mięsa we własnym ogródku jest grill z felgi samochodowej. Jego forma jest otwarta. Węgiel drzewny rozpala się identycznie jak w misie. Grillowanie karkówki, kiełbasek i boczku umożliwia dodatkowy stojak – zawiesza się na nim np. kociołek. Grill z felgi nie wymaga docinania albo mechanicznej obróbki, aby spełniał swoje zadanie. Właśnie dlatego tak łatwo samodzielnie go zrobić.

Ostatnim fantastycznym pomysłem jest stworzenie grilla ze zbiornika LPG lub butli na gaz. Takie pojemniki z założenia są przystosowane do tolerowania najwyższych temperatur i ciśnienia. Dzięki charakterystycznemu kształtowi można w nich doskonale przygotować mięsne potrawy. Instalację wykonuje się podobnie jak te z bojlera. Zadanie zdecydowanie jednak najrozsądniej jest powierzyć specjalistom, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewny pracy ze zbiornikiem LPG.

grillgrillgrillgrill

Betonowy grill – wzbogaci smak potraw i wygląd domu

Jeśli grill przenośny nie jest dla ciebie i wolisz stałe urządzenie, zdecyduj się na betonową wersję. Strukturę takiego paleniska poddaje się specjalnemu wzmocnieniu, aby świetnie wyglądał i był odporny na temperaturę. Jego konstrukcja jest prosta, choć powinno się dopasować ją do swoich potrzeb. Dużym plusem jest możliwość zabarwienia betonu na dowolny odcień. Dzięki temu można dopasować urządzenie do stylu i wyglądu altany.

Konstrukcja betonowa jest dość ciężka, więc przeniesienie go w inny punkt po wybudowaniu może być problematyczne. Stawiając grill z betonu, zwróć uwagę na otoczenie – nie buduj go w okolicy np. krzewów i drzew. Osłoń sprzęt od wiatru, wznosząc go w pobliżu ściany domu albo altanki. Nie zapomnij też o stabilnym podłożu grilla, aby np. pod wpływem ciężaru nie zapadł się w głąb ziemi.

O czym jeszcze pamiętać?

Niezależnie od tego, jaki grill zdecydujesz się samodzielnie zrobić, każdy może okazać się świetnym wyborem. Wszystko zależy od preferencji, możliwości i umiejętności. Cokolwiek powstanie w twoim ogrodzie lub przed domem, grill zawsze umożliwi przygotowanie wspaniałych potraw. Twoi bliscy oraz goście docenią to podczas wspólnych biesiad na świeżym powietrzu.

Data Publikacji: 31.05.2024